لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دندان به روکش هایی گفته می شود که شباهت زیادی به رنگ طبیعی دندان ها داشته و دارای کاربردهای وسیعی در علم دندانپزشکی هستند. از جمله این کاربردها، می توان به درخشندگی و سفیدشدن دندان ها اشاره کرد. یکی از ترفندهای اصلاح طرح لبخند استفاده از همین روش درمانی است. این لمینت ها با ظرافت و دقت بالایی روی دندان های بیمار نصب می شوند. معمولا لمینت های سرامیکی از شفافیت بالایی برخوردار بوده و بسیار نازک هستند.روکش های لامینت در لابراتور ساخته می شوند و با قرارگرفتن در کوره، گداخته شده و بعد از اینکه آهسته سرد می شوند، سفت و سخت شده که این فرایند باعث مقاومت بالای ونیرها می گردد. بعد از آماده شدن، به کلینیک های دندانپزشکی فرستاده می شوند. قبل از قالب گرفتن، کمی از سطوح دندان ها، تراش داده می شوند تا بستر مناسبی برای قرارگیری روکش های لامینت ایجاد شود. در لمینت های کامپوزیتی معمولا عمل تراش دندان انجام نمی شود و در زمانی کوتاه، لایه های کامپوزیت به دندان ها چسبانده می شود.

مهارت و تجربه دندانپزشک


در انجام لمینت دندان، مهارت و تجربه پزشک از موارد بسیار موثر است که به روند بهتر تکمیل طرح لبخند، کمک زیادی می کند. اگر این تجربه به خوبی به کار گرفته شود، باعث ظرافت در کار و ایجاد درخشندگی و نظم و ترتیب خاصی برای دندان های بیماران می گردد. عدم دقت بالا در نصب ونیرها، باعث ایجاد مشکلاتی برای فرد در آینده خواهد شد.همچنین تراش زیاد مینای دندان، باعث ایجاد عفونت و باکتری های دندانی خواهد شد. اگر این عفونت های موضعی ایجاد شوند، بیمار مجبور است تا روکش های لمینت را جدا کند که امری طاقت فرسا و همراه با درد است. انجام اصولی لمینت دندان باعث می شود تا طول عمر ونیر پرسلن، افزایش یابد.


لمینت سرامیکی

دندانپزشک همه این اصول مراقبتی از لمینت را، بعد از اتمام درمان، برای شما مطرح می کند. رعایت این توصیه ها به شما در نگهداری از آن ها کمک خواهند کرد. پزشک متخصص با توجه به مهارتی که دارد، روکش های ونیر را با ابزارهایی علمی و دقیق روی دندان های بیماران نصب می کند. حفظ ماندگاری از لمینت ها بعد از درمان، به میزان زیادی به خودتان بستگی دارد. همچنین مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، از نکاتی محسوب می شود که در بهداشت دهان و دندان و حفظ لمینت دندان موثر خواهد بود. برای حفظ رنگ و درخشندگی لمینت ها، مسواک زدن از موارد بسیار مهمی محسوب می شود. عمر لمینت سرامیکی دندان معمولا بین 6 تا 10 سال است. هرچه نکات مراقبتی گفته شده رعایت شود، این عمر بیشتر خواهد بود.

نکات مهم در نصب لمینت سرامیکی


رنگی که برای روکش های لمینت استفاده می شود، بستگی به انتخاب خود بیمار دارد. بیماران در این زمینه می توانند به خوبی با پزشک خود مشورت کنند. رنگ لامینت ها سریعا انجام نمی شود و کمی وقت لازم است تا با بررسی دکتر دندانپزشک بهترین رنگ برای لمینت ها انتخاب شود. معمولا این پروسه بین یک الی دو هفته زمان لازم دارد. افرادی که رنگین پوست هستند، رنگ های سفید برای لامینت، در جذابیت و درخشندگی هرچه بیشتر دندان های بیماران تاثیرگذار است.  بحث ژنتیک در انتخاب رنگ لمینت دندان موثر است. برخی از افراد ممکن است در اثر ژنتیک دندان های ریزی داشته باشند.

در این گونه افراد استفاده از رنگ های مات بسیار می تواند مفید و تاثیرگذار باشد. نوع کلینیک دندانپزشکی در کیفیت انجام لمینت دندان تاثیرگذار است. پرهیز از دخانیات نیز در نگداری از روکش های لمینت تاثیرگذار است. علاوه بر پرهیز از دخانیات، جلوگیری از جویدن های ناقص و خوراکی های رنگی در سلامت هرچه بیشتر لمینت دندان موثر است. با انجام لمینت می توانید تمامی نواقص های دندانی از جمله شکستگی های موضعی، ترک خوردگی ها، تغییر رنگ ها و فواصل زیاد بین دندان های بیمار را از بین برد.  علاوه بر لمینت، انجام ارتودنسی دندان برای رفع نامرتبی ها و فواصل دندانی، فرایندی اثر بخش خواهد بود. برای نصب لامینت ها از ماده ای به نام سمان رزین استفاده می کنند، با قرارگیری این ماده روی دندان ها، فرایند نصب روکش های لامینت شروع می شود.

هزینه لمینت دندان


یکی از فاکتورهایی که در قیمت لمینت سرامیکی موثر است، هزینه مواد استفاده شده برای ساخت روکش های لمینت می باشد. با توجه به میزان ناهنجاری های دندان های فرد، ممکن است فرایند نصب طاقت فرسا و زمان بر باشد که در قیمت گذاری تاثیرگذار خواهد بود. برای ایجاد بستر مناسب جهت قرارگیری ونیرها روی دندان، دندانپزشک دندان های بیماران را پاکسازی کرده و سپس قالبی از آن ها تهیه می کند. معمولا بین سه الی چهارهفته زمان لازم است که قالب های لمینت برای ساخت نهایی به لابراتور فرستاده شود. نوع برند لمینت سرامیکی و تعداد دندان هایی که قرار است لمینت شوند، در قیمت آن موثر خواهد بود. همچنین موقعیت جغرافیایی کلینیک دندانپزشکی و میزان ناهنجاری های دندان، همگی در هزینه ی لمینت کردن موثر هستند. بیمه هزینه درمان لمینت دندان را تقبل نمی کند و تمامی آن باید توسط خود بیمار پرداخت نمی شود.

مزایا و معایب لمینت سرامیکی


برای انتخاب هر نوع روشی برای اصلاح طرح لبخند، باید ابتدا با مزیت ها و معایب آن به طور کامل آشنایی پیدا کنید تا بهترین نوع درمان را انتخاب کنید. هر فردی با توجه به نوع ناهنجاری های موجود در دندانهایش، ممکن است هر نوع درمانی برایش مناسب و امکان پذیرنباشد. برای آشنایی با نکات مثبت و منفی ونیر پرسلن، شما را به ادامه مطالب دعوت می کنیم:  

اصلاح طرح لبخند


یکی از اهداف اساسی در انجام لمینت و کامپوزیت دندان، اصلاح طرح لبخند می باشد. بهترین گزینه برای افرادی که دندان های زرد و تیره دارند، استفاده از این روکش های ونیر  موثرخواهد بود. همچنین برای رفع شکستگی و ترک خوردگی ها در ناحیه دندان ها استفاده از این روش درمانی مناسب خواهد بود. اگر این مشکلات به خوبی رفع شوند، می توانید به خوبی از نعمت لبخندی زیبا بهره مند شوید.

نصب کم تهاجمی تر نسبت به تاج دندان


در نصب تاج، سرتاسر دندان ها تراشیده می شوند تا فضای مناسب برای قرارگیری تاج دندان ها فراهم گردد. در حالی که در نصب ونیرها فقط کمی از سطح دندان ها تراشیده شده و فرایندی کم تهاجمی تر محسوب می شود. همچنین اتصالی که بین ونیر و مینای دندان ها ایجاد می شود، بسیار قوی تر و سخت از تاج دندانی خواهد بود.  


لمینت سرامیکی

جلوگیری از زردی دندان


روکش های سرامیکی دندان برای رفع تیرگی و زردی دندان ها از موارد بسیار تاثیرگذار محسوب می شود. اگر نکات مراقبتی از لمینت بعد از انجام آن توسط بیمار به خوبی رعایت شود، درخشندگی و سفیدی دندان ها دائم و همیشگی خواهد بود. پرهیز از خوراکی های رنگی و استفاده از مسواک و نخ دندان در سلامت لمینت های دندانی تاثیرگذار هستند. روکش های ونیر به دندان های اصلی شباهت زیادی دارند. این باعث می شود هنگام قرارگیری روی دندان های فرد، ظاهری کاملا طبیعی پیدا کند. ونیرهای پرسلین، ظاهری کاملا طبیعی دارند. ونیر پرسلن از لایه های شفاف و نازکی تشکیل شده اند که نصب آن ها روی دندان ها، غیر قابل تشخصیص است.

 طول عمر بالای لمینت سرامیکی


اگر روکش های لمینت با تخصص و مهارت بالایی بر روی دندان ها نصب شوند و بعد از اتمام روند درمان، نکات مراقبتی برای حفظ سلامت لمینت ها رعایت شود، دوام و طول عمر آن ها افزایش می یابد. با رعایت این همگی این موارد، طول عمری بیش از 15 سال خواهد داشت. در صورت هرگونه مشکل یا عارضه ای در ناحیه لثه و دندان ها، روکش های لمینت تعویض و تعمیر خواهند شد.

انعطاف پذیری بالا ونیرها


یکی از مزیت های ویژه ونیر ها این است که رنگ آن ها مشابه رنگ طبیعی دندانها می باشد. می توانید برای داشتن لبخندی هالیوودی از این روش درمانی که طرفداران زیادی هم پیدا کرده است، بهره مند شوید. بیشتر افراد، دندان های فک جلویی خود را لمینت می کنند تا لبخند آن ها بیشتر جلب توجه داشته باشد.  

 معایب لمینت سرامیکی


یکی از معایب اساسی لمینت ها این است که اگر لب پر شوند، باید به طور کلی روکش آن دندان تعویض شود. در روش کامپوزیت ونیر چنین موردی وجود نخواهد داشت. البته باید ذکر کرد که استحکام روکش های لمینت بالا بوده و به راحتی دچار شکستگی نخواهند شد. در زیر به برخی از عیوب دیگر این روش درمانی اشاره خواهیم کرد.


لمینت سرامیکی

حساسیت دندان


بعد از انجام لمینت سرامیکی ممکن است دچار حساسیت هایی موضعی در ناحیه دندان های خود شوید. برای مثال ممکن است به غذاهای سرد و یا گرم حساسیت پیدا کنید. بیشتر حساسیتی که ایجاد می شود، به دلیل تراشیده شدن مینای دندان های بیمار می باشد.

زمان زیادی برای ساخت


بین سه الی شش جلسه زمان لازم است تا روکش های لمینت به خوبی روی دندان ها نصب شوند. مهارت و تجربه پزشک و نوع کلینیکی که برای انجام درمان استفاده می شود، در زمان انجام لمینت دندان موثر خواهد بود. بین جلسات انجام لمینت معمولا تا آماده شدن قالب نهایی از لمینت های موقت بر روی دندان ها استفاده می شود.

تراش مینای دندان


یکی از عیوب اصلی لمینت سرامیکی، تراش مینای دندان برای قرارگیری روکش های ونیر می باشد. قبل از کاشت لمینت، باید دندان ها پاکسازی شوند و این با عمل تراش امکان پذیر خواهد بود. معمولا عمل تراش در انجام لمینت کم تهاجمی تر از نصب تاج دندان انجام می گیرد. معمولا حساسیت های ناشی از تراش بعد از چند روز از بین خواهند رفت.