تولید مواد پیشرفته جهت ساخت ایمپلنت توسط محققان ایرانی

محققان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تران توانستند ایمپلنت های دندانی با آلیاژی تولید کنند که دارای استحکام بالاست. این محصول با استفاده از فناوری نانو گسترش داده شده است.

به گزارش خبرگزای مهر، قادر فرجی مجری طرح "تولید فلزات فوق مستحکم نانو ساختار جهت کاربردهای پزشکی" خبر داد: موادی با ساختار نانو برای ایمپلنت های دندانپزشکی ساخته شده است.

این ماده آلیاژی از تیانیوم، آلومینیوم و وانادیم می باشد. فرجی افزود: از آن جایی که تیتانیوم به تنهایی توانای و استجکام لازم را ندارد، این محصول با استفاده از فناوری های پیشرفته ساخته شد. در ساخت این ایمپلنت های پیشرفته فلزات سمی حذف شده و با ساختاری نانو توسعه یافته اند. محصول ساخته شده در فاز تجاری سازی قرار گرفته است.

ادامه مطلب
  • 0

خدمات اورژانسی دندانپزشکی در دوران کرونا

بر اساس گزارش خبرنگار مهر، در طی نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، بهزاد هوشمند توضیحاتی را در زمینه ی چگونگی بازگشایی مطب های دندانپزشکی و خدمات اورژانسی در این مراکز، ارائه داد.

وی اشاره کرد که با توجه به این که کلینیک های دندانپزشکی یکی از مراکز پر خطر انتقال کرونا محسوب می شود و بر اساس پیشنهاد کمیته ی مشورتی به عنوان مشاغل پر خطر در دوران اپیدمی کرونا طبقه بندی شده است: تنها خدمات اورژانسی دندانپزشکی در کلینیک ها و مراکز دندانپزشکی دولتی و خصوصی فعال می باشد. با ابلاغ معاون درمان وزارت بهداشت این انجام این خدمات از سر گرفته شده است. خدمات دندانپزشکی با رعایت پروتکل های لازم انجام خواهد شد.

 در ادامه بیان کرد که بازگشایی دانشکده های دندانپزشکی پس از دستور رسمی ستادملی کرونا بر اساس دستورالعمل های لازم تدوین شده، عملیاتی می شود. در این زمینه ی اقلام و تجهیزات لازم جهت حفاظت های فردی نیز در اختیار این دانشکده ها قرار خواهد گرفت.

هوشمند در ادامه ی این نشست اشاره کرد که: در حال حاضر پروتکل های جهت آموزش همگانی در مطب های دندا…

ادامه مطلب
  • 0

اصلاح لبخند لثه ای

اصطلاح لبخند لثه ای یا Gummy Smile در دندانپزشکی به خنده ای گفته میشود که حین آن لثه بالای فرد دیده میشود با این حال که در اکثر افراد این نوع خنده امری بسیار طبیعی است و جزئی از آناتومی انسان محسوب میشود، اما باز هم آن را نمی پسندند و احساس ناراحتی میکنند اما نگران نباشید با پیشرفت هایی که در علم دندانپزشکی رخ داده، لبخند لثه ای قابل اصلاح است.

همانطور که گفته شد، خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، تکنیک های بیشماری برای اصلاح این مشکل بوجود آمده است که یکی از روش های رایج درمان این مشکل، ارتودنسی یا جراحی است. این دو نوع روش با اینکه بسیار موثر هستند اما باز هم بسیار گران تمام میشوند و به زمان بهبودی طولانی نیاز دارند.

در سال گذشته روش جدیدی در آمریکا ابداع شد که هم بسیار ارزان تمام میشود و هم به میزان جراحی کم و کوتاه مدتی نیاز دارد. محققان ابداع کننده اعلام کردند که با تزریق مقدار کمی بوتاکس با دوز اندک در ماهیچه ای که هنگام خنده موجب میشود لب بالا زیادی بالا رود، باعث میشود که هنگام خندیدن ضمن کمتر دیده شدن لثه، فرد لبخند طبیعی خود را از دست…

ادامه مطلب
  • 0

کامپوزیت ونیر چیست؟

گاهی اوقات به دلایل مختلفی مانند ضربه به دندان یا درمان ریشه، دندانهای برخی افراد دچار تغییر رنگ میشود، به همین سبب روش های مختلف دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح بدرنگی دندانها بوجود مانند لمینت دندان تغییر رنگ یافته، بلیچینگ تک دندان تغییر رنگ یافته و یا موارد همرنگ کامپوزیتی دندان که میتوانند زیبایی دوباره دندانهای شما را با کمترین آسیب و هزینه به شما بازگردانند.

کامپوزیت ونیر

کاپوزیت ونیر لایه ای نازک به رنگ دندان است که همانند ناخن مصنوعی که روی ناخن چسبیده میشود، کامپوزیت ونیر نیز بر روی سطح دندان قرار میگیرد. برای ساخت ونیر گاهی از مواد کامپوزیت همرنگ دندان به جای پورسلین استفاده میشود.

مزایای استفاده از کامپوزیت ونیر

- ونیرها باعث میشوند دندان ها بی نقص و زیبا دیده شوند. در اجرای کامپوزیت، چونکه ونیرها بسیار نازک هستند و با چسب های مخصوصی (باند) به سطح دندان محکم چسبانده میشوند، آماده سازی دندان در آن نسبت به سوپر گلو، بسیار کم انجام میشود.

- ونیرها میتوانند شکل، رنگ و حالت دندان را بهبود بخشند. استفاده از روش کامپوزیت و…

ادامه مطلب
  • 0

اصلاح طرح لبخند

بی تردید یکی از جلوه های گویا و لطیف در انسان، لبخند زیبا و خیره کننده اوست و زیبایی لبخند نیز از هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و شکل دندانها سرچشمه میگیرد.

برای ایجاد این هماهنگی گاهی نیاز است که تغییراتی در فرم لثه، لثه، طول دندان، فاصله دندانها و برجستگی دندانها ایجاد شود تا در نهایت لبخندی زیبا را حاصل شود. در اصل رابطه ی عمیقی میان اجزای صورت، اندازه هر عنصر، رنگ و شکل آنها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که در صورت رعایت تناسبات، این روابط میتوانند چهره را خواستنی تر، جذاب تر و دلربا تر کند.

و اما شناختن این اجزاء و روابط مهارت یک دندانپزشک زیبایی خوب است. یک دندانپزشک خوب میتواند با شناخت این اجزاء و روابط میان آنها به اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند افراد بپردازد. اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند جزء مجموعه درمان های زیبایی محسوب میشود که در نهایت منجر به ایجاد لبخندی زیبا خواهد شد.

مجموعه درمان های زیبایی شامل بلیچینگ ، لمینیت یا لامینیت ، لمینت دندان ، ونیر یا کامپوزیت ونیر ، روکش های فول سرامیک و غیره میباشد که به کمک آنها دنداپزشک میتوان…

ادامه مطلب
  • 0

معايب آمالگام چیست؟

آمالگام ماده ای به رنگ فلز بوده و همرنگ دندان نیست، این ماده برای سخت شدن به زمان نسبتا طولانی تا چند ساعت نیاز دارد. آمالگام بدلیل ماهیت فلزی، عایق حرارتی و الکتریکی نیست.

علت تغییر رنگ بعضی از پرکردگی های آمالگام چیست؟

ترکیبات نقره موجود در آمالگام مستعد تغییر رنگ میباشد مخصوصا در هنگام تماس با مواد غذایی سولفور دار مانند تخم مرغ، رنگی تیره تر به خود میگیرند. اما بدلیل اینکه اغلب دندان های خافی را با آن پر میکنند، نیازی به نگرانی نیست.

علت اینکه گاهی با کشیدن زرورق پوشش شکلات و سیگار بر پرکردگی آمالگام، دندان تحریک میگردد چیست؟

در دهان و در مجاروت بزاق تماس دو فلز نا متناجنس یک جریان الکتریکی گذرا ایجاد میکند که گاوانیک نامیده میشود. برای مثال تماس قاشق مسی یا زرورق آلومینیومی با پرکردگی آمالگام میتواند این جریان الکتریکی را بوجود آورد در صورتی که قاشق های استیل این حالت را ایجاد نمیکنند یا کمتر اتفاق میکند و نیازی به نگران شدن نیست.

چرا بعضی از پرکردگی ها می شکنند و یا خالی می شوند؟

دندانهایی که ترمیم میشود قطع…

ادامه مطلب
  • 0

سفید کردن دندانهای زنده

بسیاری از مردم از رنگ دندان هایشان راضی نیستند و اغلب برای سفید کردن آن به دنداپزشکی مراجعه میکنند. البته رنگ دندان هر فردی متناسب با رنگ پوست او میباشد برای مثال دندانهای سیاه پوستان بسیار سفید به نظر میرسد در حالی که اصلا این طور نیست و سفیدی بیش از حد دندان آنها تنها بدلیل کنتراست با رنگ تیره پوست آنها است و خطای دید برای بینندگان ایجاد میکند. اما تیرگی دندانهای برخی افراد دلیل ارثی نداشته و کاملا اکتسابی میباشد.

عوامل متعددی در تیره شدن دندانها تاثیر دارد برای مثال بالا رفتن سن، مصرف برخی از داروها مانند تتراسایکلین در زمان حاملگی و کودکی، مصرف دخانیات و مواد غذایی رنگی، بیماری هایی مانند اریتروبلاستوز، هماتوپورفیریا و آلکاپتونوری، مسمومیت با فلوراید( فلوروزیس)، اختلالات و نواقص تکاملی و اکتسابی در مینا و عاج دندان، ضربه به دندان و خونریزی داخلی آن و نیز برخی از معالجه های عصب ها میتوانند رنگ دندانها را تغییر دهند.

از چه موادی برای سفید کردن دندان زنده استفاده میشود؟

به طور معمول از دو ماده هیدروژن پراکساید (آب اکسیژنه) و کاربامایدپراکسای…

ادامه مطلب
  • 0

روش های ترمیم دندان

روش های ترمیم دندان ها در دو بخش دسته بندی مشود:

روش ترمیم مستقیمروش ترمیم غیر مستقیم

روش ترمیم های مستقیم:

در ترمیم دندان به روش مستقیم دنداپزشک در یک جلسه، بلافاصله پس از تراش و آماده سازی حفره، موادی مثل آمالگام، گلاس آینومر، رزین آینومر و بعضی ترمیمهای رزین کامپوزیترا  در محل قرار می دهد.

روش ترمیم های غیر مستقیم:

این روش ترمیم معمولاً به دو یا چند جلسه درمان نیاز دارد. در جلسه اول، دندانپزشک دندان را تراش داده و آماده می سازد و از ناحیه ای که باید ترمیم شود، قالبی تهیه می کند، قالب به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می شود که ترمیم را در آنجا می سازد. در جلسه بعدی، دندانپزشک ترمیم آماده شده را به حفره با سمان می چسباند و در صورت لزوم آن را تصحیح می نماید. مانند اینله، انله، ونیرها، روکشها و بریج های ساخته شده از طلا، آلیاژ های فلزی، سرامیک یا کامپوزیت.

ترمیم های دندانی مستقیم يک جلسه ای

ترمیم آمالگام

آمالگام معمول ترین ماده ترمیمی است که تا امروز بیش از صد سال است که برای مصارف دندانپزشکی استفاده میشود…

ادامه مطلب
  • 0

خصوصیات بارز یک دندانپزشک ترمیمی زیبایی خوب

افزایش روزافزون دندانپزشکان حوزه ترمیمی زیبایی و وجود گزینه های بسیار برای مراجعه متقاضیان و بیماران موجب شده است که پیدا کردن و انتخاب یک دندانپزشک ترمیمی زیبایی خوب به یکی از دغدغه های فکری بیماران تبدیل گردد.

گروه دندانپزشکی سپیدنت قصد دارد که در ادامه این مقاله شما را با تعدادی از خصوصیات بارز یک دندانپزشک ترمیمی زیبایی خوب که میتواند یاری رسان شما باشد، آشنا کند.

كاهش استرس و اضطراب بیماران

اولین ویژگی بارز یک دندانپزشک حوزه ترمیمی زیبایی، توانایی او در کاهش استرس و اضطراب بیماران در هنگام پروسه درمان آنها است؛ چرا که مطب دنداپزشکی محیطی پر استرس است مخصوصا پر استرس ترین حالت آن در اولین جلسه مراجعه به دندانپزشکی تخمین زده شده است. به همین دلیل یک دنداپزشک ترمیمی زیبایی خوب باید بتواند استرس و اضطراب بیمار را کم کرده و با دادن امید، وی را برای ادامه درمان ترغیب نماید.

دسترسی به دندانپزشک ترمیمی زيبايی

برای برخی افراد، در دسترس بودن و نزدیکی دندانپزشک به محل زندگی و یا محل کار بر دیگر ویژگی های دندانپزشکی خوب ارجعیت دارد. در همین حین…

ادامه مطلب
  • 0

درمان های ترمیمی پیچیده

پیش از پرداختن به موضوع ترمیم های پیچیده، ابتدا لازم است که با دندانپزشکی ترمیمی آشنا شوید.

دنداپزشکی ترمیمی یا Operative Dentistry علم و هنر تشخیص، پیش آگهی و درمان ضایعاتی در دندانهاست که برای برای تصحیح آنها نیازی به ترمیم های پوشش کامل تاج دندان نیست. درواقع درمان های ترمیمی به ترمیم درست شکل، عملکرد و حفظ یکپارچگی دندانها در ارتباط با بافتهای سخت و نرم مجاور مربوط میشود. این نوع درمان براساس سه نیاز درمانی مانند درمانی پوسیدگی، دندانهای تغییر رنگ یافته، شکسته یا بد رنگ و جایگزینی ترمیمهای قبلی تجویز میگردد که شامل رده بندی زیر میشود:

بررسی پوسیدگیهامواد دندانیاصول تهیه حفرهوسایل و تجهیزاتکنترل عفونتتشخیص و طرح درمانترمیمهای همرنگ دندانترمیمهای آمالگام

ترمیمهای پیچیده

درمان های ترمیمی دندان را دندانپزشک پس از بررسی دقیق شرایط قرارگیری دندان و نوع پوسیدگی آن، برای فرد تجویز میکند. عمل ترمیم دندان از طریق دو روش مستقیم یا غیر مستقیم انجام میشود.

مواد دندانپزشکی ترمیمی

ترمیم مستقیم دندان:در روش ترمیم مستقیم، ابتدا دندان…

ادامه مطلب
  • 0