دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان یکی از حوزه های تخصصی علم دندان است که توسط انجمن دندانپزشکان در دهه نود میلادی به رسمیت اعلام شد. همچنین این حوزه بخش های مختلفی را شامل می شود. بررسی اندونتیکس، رادیولوژی و جراحی فک، ارتودنسی دندان، ارتوپدی، انجام پروتزهای دندان، پریودنتیکس و بهداشت عمومی از بخش های مهم این حوزه محسوب می گردد. اکثر نوزادان در زمان اولین برخورد با پزشک، گریه های شدیدی دارند و این روند انجام معاینه را سخت تر می کند. لازم به ذکر است دندانپزشکان با مهارت و تجربه های خاصی که دارند، قادرند به راحتی از پس این کار برایند.توصیه مهم پزشکان


معمولا بعد از اینکه شش ماه از بیرون آمدن اولین دندان کودک می گذرد، دندان ها باید توسط دندانپزشک معاینه گردند. بر اساس پژوهش های انجام گرفته توسط متخصصین این حوزه، معاینات پزشکی در دوران خردسالی بهتر است از سن یکسالی شروع شوند. این فرایند در دوران کودکی راحت تر از دوران بزرگسالی است و در کمترین زمان ممکن انجام می گیرد. دندانپزشکان با ایجاد رابطه ای محبت آمیز با کودک سعی می کنند از روش های کم تهاجمی تری برای تکمیل فرایند درمان استفاده کنند. یکی از مهم ترین نکاتی که دندانپزشکان توصیه می کنند، اقدامات لازم برای رعایت بهداشت دندان و لثه هاست.

در سنین کودکی ممکن است حفره های زیادی در اثر موارد مختلف روی سطح دندان ها ایجاد شوند، برای پیشگیری از عوارض های احتمالی در آینده بهتر است این مورد در نظر گرفته شود. همچنین بهتر است برای سلامت بیشتر دندان ها از فلوراید استفاده گردد. هر شش ماه یکبار بهتر است از دندان های کودکان چکاپ کامل شود تا دندانپزشک نظارت کامل و درستی بر رشد دندان های آن ها داشته باشد. این معاینات به کودکان کمک می کند تا ارتباط خوبی با دندانپزشک بگیرند و مطب دندانپزشکی برای آن ها محیطی آرام بخش تجلی گردد.

 دندانپزشک کودک ( پدیاتریک )


به دندانپزشک کودکان پدیاتریک نیز می گویند که دو سال بیشتر در دانشکده فنی تحصیلات آکادمیک را می گذارند. آموزش و مهارت های ویژه ای در این حوزه به پزشکان داده می شود، به برخی از این موراد در زیر اشاره می کنیم:

  1. مدیریت درمان دندان هایی که در حال رشد هستند.
  2. بررسی رفتار کودک در دندانپزشکی اطفال
  3. بررسی نیاز های خاص در دندانپزشکی اطفال


همه دندانپزشکان قبل از هر گونه اقدامی، تمامی توصیه ها و نکات بهداشتی را برای والدین کودک بازگو می کنند تا روند تکمیل درمان فرزندشان به بهترین شکل انجام شود. کادر ویژه مطب به دستور پزشک برای آسایش و راحتی هرچه بیشتر کودک آماده می شوند تا بهترین خدمات را برای مراقبت از کودک ارائه کنند.  

  اشعه ایکس در عکسبرداری دندان لازم است؟


هیچ الزامی جهت استفاده از اشعه ایکس در عکسبرداری کودکان وجود ندارد. گاهی ممکن است در برخی کودکان میزان ناهنجاری های دندانی به اندازه ای باشد که لازم است از اشعه ایکس در عکسبرداری استفاده کنند. برای مثال کودکانی که پوسیدگی های عمیقی در دندان های خود دارند و یا کودکانی که دارای شکاف در کام هستند و به دلیل لب شکری تشخیص میزان ناهنجاری در آن ها سخت باشد. کودکانی که در بازه سنی پنج تا هفت سال قرار دارند، باید برای عکسبرداری کامل از دندان های آن ها، از اشعه ایکس استفاده شود. این اشعه با قدرت بالایی تمامی ناهنجاری های دندانی را تعیین کرده و به دندانپزشک کمک زیادی از این بابت می کند. چارت گرفته شده از نتیجه این اشعه به خوبی نشان می دهد که کدام از دندان های ثابت فک کودک در حال رشد  بوده و کدام یک روی هم رفته اند. اینجاست که ارتودنسی دندان برای کودکان برای جابه جایی صحیح دندان ها مطرح خواهد شد.

تغذیه در دندانپزشکی کودکان


سلامت کودکان از همه چز واجب تر و اولویت دارد. گروه های مواد غذایی در سالم ماندن کودکان نقش مهمی دارند. این مورد در رشد و سالم ماندن دندان های آن ها نیز دخیل است. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بهتر است از مواد قندی و کربوهیدارت ها پرهیز شود. برخی مواد قندی مانند آب نبات، انواع شکلات و شلغم به طور کامل دندان های کودکان را می پوشانند که سبب پوسیدگی عمیق در ریشه خواهد شد. در کودکان به دلیل استفاده زیاد از این مواد خوراکی این مشکل شایع است. بهتر است از خوراکی هایی استفاده شود که قند طبیعی دارند، برای مثال می توان به عسب و خرما اشاره کرد.یکی از توصیه های مهم پزشکان این است که کودکان خود را با شیشه شیر پر در رختخواب رها نکنید. سعی کنید حجم بیشتری از شیری که درست می کنید، آب باشد تا مواد قندی موجود در شیر دندان های کودک را آزار ندهد. آب تنها مایعی است که می تواند از چسبیدن ذرات خوراکی به دندان های کودکان جلوگیری کند. کلسیم از مهم ترین منابع تغذیه کودک باید باشد، چراکه به رشد دندانهای او کمک زیادی می کند. در موادی چون شیر، ماست و سبزیجات این منبع غنی موجود است.

درآمدن دندان های شیری کودک


اولین دندانی که در می آید، تحول عظیمی در ساختار دهان کودک به وجود می آورد. برای بسیاری از کودکان این فرایند آزار دهنده می باشد. باید بدانید درد ناشی از درآمدن دندان های اولیه در خردسالان کاملا طبیعی است. بیشتر دندان هایی که ابتدا در می آیند، شیری بوده و بهتر است والدین در این باره اطلاعاتی جهت کمک به فرزند خود داشته باشند. یکی از اقدامات مهم دندانپزشک بررسی میزان پوسیدگی در هریک از دندان های شیری است. بر اساس تشخیص پزشک ممکن است قبل از سن یکسالی اقداماتی جهت رفع پوسیدگی ها انجام گیرد.

علائم درآمدن دندان های شیری


بیشتر نوزادان در شش ماهگی دندان های شیری در می آورند، ممکن است در برخی از آن ها این فرایند به کندی انجام گیرد. معمولا این علائم مشترک نیست و برای هر نوزادی می تواند متفاوت باشد. برای مثال ممکن است در برخی از نوزادان به دلیل داشتن لثه های متورم و دندان هایی حساس درآمدن دندان های طبیعی روندی کند داشته باشد. از دلایل دیگر می تواند ژنتیک باشد که از موارد مهم به شمار می رود.  همچنین تغییراتی که در الگوی خواب و خوراک آن ها به وجود می آید، می تواند در زمان درآمدن دندان های شیری نقش مهمی داشته باشند.