بلیچینگ

بلیچینگ

بلیچینگ از درمان هایی محسوب می گردد که با کمترین عارضه ای در سفید کردن دندان های بیماران نقش مهمی دارد. به دلیل کم خطر بودن بلیچینگ دندان، توصیه بسیاری از متخصصین زیبایی برای درخشندگی دندانها، استفاده از همین روش درمانی است. با توجه به کیفیت جنس دندان و میزان سفیدی آن، باعث می شود بعد از انجام بلیچینگ، رنگ دندان ها تا چند درجه تغییر کرده و درخشنده تر می شود.بنابراین به وضوح شاهد این تغییر رنگ هستید. با پیدایش روش های مدرن در حوزه دندانپزشکی شاهد آن هستیم که افراد بیشتر از گذشته به زیبایی ظاهر دندان های خود اهمیت می دهند. درخشندگی از فاکتورهای مهم در زیبایی دندان محسوب می شود که جذابیت لبخند را چند برابر می کند. این زیبایی به شما در داشتن اعتماد به نفس کافی کمک می کند.  

هزینه بلیچینگ


نوع روشی که برای اصلاح طرح لبخند انتخاب کرده اید، در قیمت بلیچینگ موثر است. از موارد مهم که در تعیین قیمت دخیل هستند:

 1. تخصص دندانپزشک
 2. کیفیت جنس ژل های به کار رفته
 3. مدت زمان ساخت قالب توسط لابراتور

معمولا انجام بلیچینگ زیاد هزینه بر نبوده و از روش های اصولی برای سفید کردن دندان در آن استفاده می شود.  در برخی از داروخانه ها، کیت های سفید کننده جهت درخشندگی دندان ها فروخته می شود. استفاده از این کیت ها به هیچ وجه توصیه نمی شود چراکه ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. استفاده از این درمان محدودیت ندارد و همه سنین می توانند از آن بهره مند گردند.

مزایای بلیچینگ


بلیچینگ

 1. اولین مزیت بلیچینگ، سادگی آن می باشد چراکه از ساده ترین تکنیک ها در آن استفاده می شود.
 2. با این روش درمانی معمولا لکه هایی که روی سطح دندان پایدار هستند، از بین می روند. این باعث می شود تا دندان ها سفید تر و جلوه بیشتری در خندیدن داشته باشند.
 3. طول درمان نیز بسیار کوتاه بوده و در کمترین زمان ممکن این درمان در خانه یا مطب انجام خواهد گرفت.
 4. همچنین اثری که بلیچینگ روی دندان ایجاد می کند، بیشتر از کیت های سفید کننده است.
 5. بلیچینگ دندان یک روش کم تهاجمی است، زیرا همانند دیگر روش های اصلاح طرح لبخند، نیازی به پاکسازی دندان ها نیست و تغییر هم در ساختار کلی آن به وجود نمی آید.
 6. قیمت این درمان نسبت به دیگر روش ها کمتر است.
 7. یکی از مزیت های مهم آن جلوگیری از تغییر رنگ مجدد است که به راحتی میسر است.
 8. انجام بلیچینگ دندان در سلامت روان نیز تاثیرگذار است، چرا که اعتماد به نفس بالایی در لبخند زدن ایجاد می کند و باعث می شود تا فرد رضایت بالاتری از خندیدن خود داشته باشد.  

مراحل بلیچینگ در مطب


قبل از اجرای بلیچینگ، معمولا رنگ دقیق دندان ها تعیین می شود تا با میزان سفیدی بعد از بلچینگ مقایسه شود. برای از بین بردن پوسیدگی های جزئی، پولیش دندان با دقت بالایی انجام خواهد گرفت. برای مشاهده کامل دندان ها توسط دندانپزشک، رترکتور ها درون دهان بیمار قرار داده می شوند.

برای جلوگیری از آسیب های احتمالی به چشم، از عینک مخصوص استفاده شده و  محافظ های لثه در حین درمان به کار می رود. بعد از این مراحل، از ژل های سفید کننده استفاده می شود که با ماده ای به نام هیدروژن پراکسید آزاد شده و سطح دندان های بیمار را به طور کامل پوشش می دهد.  این ژل مخصوص معمولا تا بیست ثانیه روی دندان می ماند و در نهایت با آب پاکسازی خواهد شد.

مراحل بلیچینگ در منزل


معمولا برای ساخت قالب، بیمار به کلینیک مراجعه می کند. دندانپزشک بر اساس فرم و اندازه دندان های طبیعی، نایت گارد یا همان تری پلاستیکی را آماده کرده و برای ساخت نهایی به لابراتور می فرستد. معمولا در جلسه دوم این تری به بیمار تحویل داده می شود تا ادامه روند در منزل انجام شود. در منزل نیز قبل از انجام هر مرحله باید مسواک زده شود و از نخ دندان استفاده گردد. این باعث می شود تا پلاک های دندان از بین بروند و هیچ گونه جرمی روی سطح دندان مشاهده نشود.


بلیچینگ

پس از مسواک زدن، ژل های سفیدکننده به صورت قطره ای روی دندان ریخته می شوند، به طوری که روی سطح دندان به طور کامل پخش شود. معمولا ریختن قطره نباید به گونه ای باشد که از اطراف قالب بیرون زده شود. قرارگیری قالب باید حداکثر تا بیست دقیقه روی دندان های بیمار طول بکشد. این را در نظر داشته باشید که زیاد ماندن قالب روی دندان ها تاثیری در سفید کردن بیش از حد آن ها ندارد. با یک مسواک می توانید ژل هایی که از قالب بیرون زده اند را پاکسازی کنید. با ریختن این مواد روی لثه هیچگونه تغییر رنگ در لثه اتفاق نمی افتد. بعد از اتمام کار و با برداشتن قالب، دندان ها و لثه های خود را با آب شستشو نمایید.

سوالات متداول در حوزه بلیچینگ


معمولا  افرادی که قصد انجام بلچینگ را دارند، با سوالات مهمی روبرو خواهند شد. در پایین جواب تمامی این سوالات به شما عزیزان داده شده است. شما را به ادامه مطلب دعوت می کنیم:

آیا انجام بلیچینگ محدیدت سنی دارد؟


انجام این درمان برای تمامی گروه های سنی بالای 18 سال بلامانع است. قبل از این سن هم به دلیل عدم رشد کافی در مینا و عاج دندان، بهتر است بلیچینگ دندان انجام نشود. ممکن است حساسیت های دندانی نصیب این سنین شود. برای برخی ممکن است تغییراتی در همرنگ کردن دندانهای جلو نیاز باشد، بهتر است این افراد بلیچینگ نکنند. در این دسته از افراد ممکن است با انجام بلیچینگ، اختلاف رنگ بالایی بین مواد به کار رفته و دندان های طبیعی باشد.


بلیچینگ

چند جلسه درمانی نیاز است؟


طول درمان بلیچینگ بسیار کوتاه است. در بیشتر موارد انجام این درمان، طی یک ساعت در یک جلسه خاتمه می یابد. البته مقدار لکه های دندانی و شرایط بیمار در تعیین بازه زمانی انجام درمان موثر است. در برخی موارد با تشخیص دندانپزشک بهتر است بلیچینگ در منزل انجام شود.

مقدار سفیدی دندان ها چقدر است ؟


به طور قطع نمی توان میزان سفید شدن دندان ها قبل از بلیچینگ را تعیین کرد. با توجه به کیفیت جنس دندان های بیمار میزان تغییر رنگ دندان ها از یک تا چند درجه است.

مدت ماندگاری چقدر است ؟


میزان توجه شما به نکات مراقبتی پس از درمان و رعایت بهداشت دهان و دندان ها و میزان مصرف خوراکی های رنگی در طول عمر بلیچینگ موثر خواهد بود. معمولا برای ثبات نتیجه بهتر است هر چند ماه یکبار از درمان بلیچینگ دندان استفاده کنید. تا جایی که می توانید از مصرف دخانیات پرهیز کنید، چراکه در تغییر رنگ دندان ها موثر است. تکرار این درمان باعث تثبیت رنگ دندانها خواهد شد.

چه کارهایی قبل از بلیچینگ باید انجام شود؟


یکی از مهم ترین اقدامات قبل از انجام بلیچینگ، رفع پوسیدگی ها و جرم گیری با روش های اصولی است. این کار سبب می شود تا نتیجه درمان بهتر باشد. نکته مهم و قابل توجه این است که بلیچینگ روکش های دندانی اعم از کامپوزیت ونیر و لمینت تاثیری ایجاد نخواهند کرد.

آیا این درمان ضرر دارد؟


طبق پژوهش های فراوانی که در این زمینه شده است، انجام این درمان هیچ ضرری ندارد. یکی از روش های کم خطر در حوزه اصلاح طرح لبخند به شمار می رود. تمامی نورهایی که از سمت دستگاه های بلیچینگ به چشم تابانیده می شود، ضرری ایجاد نخواهد کرد. این نورها از هالوژن های بی خطر هستند که به صورت متمرکز شده به کار می روند. برای ایجاد امنیت بیشتر بهتر است از عینک های مخصوص استفاده شود.

آیا بلیچینگ در دوران بارداری ضرر دارد؟


در انجام این درمان از مواد شیمیایی استفاده می گردد. توصیه می شود قبل از بارداری از بلیچینگ استفاده کنید تا درگیر عوارض های جانبی آن نشوید.

آیا بلیچینگ برای مینای دندان مضر است؟


در برخی از موارد ممکن است لکه هایی در ناحیه مینای دندان وجود داشته باشد که با ژل های سفید کننده از بین نرود. در این صورت با تشخیص پزشک لایه نازکی از مینای دندان تراش داده خواهد شد. در برخی موارد نیز ممکن است سطحی از مینای دندان دچار تغییر رنگ شده باشد، در این صورت قبل از انجام بلیچینگ فرایند مایکروابرژن انجام می گیرد تا بستر مناسب برای بلیچینگ فراهم شود. در فرایند مایکروابرژن معمولا تراش لایه ای از مینای دندان با استفاده از خمیر های مخصوص انجام می گیرد.