کیفیت لمینت سرامیکی

کیفیت لمینت سرامیکی سپیدنت ، اصلاح طرح لبخند یکی از روش های گسترده در جهت زیباسازی دندان ها و لخند می باشد. لمینت سرامیکی یکی از روش های پرطرفداری است که جهت اصلاح طرح لبخند انجام می شود و به علت ظاهر طبیعی ای که به دندان ها می دهد بسیار پرطرفدار است. بسیاری از افرادی که از شکل ظاهری  دندان های خود به دلایل مختلف همچون وجود فاصله زیاد، لب پر شدن، ترک خوردگی، تغییر رنگ یا پوسیدگی های عمیق با پرشدگی های قابل رویت راضی نیستند؛ به استفاده از این روش رو آورده اند.

موادی که در لمینت سرامیکی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد سازگاری کامل با لثه دارند و مشکل خاصی را ایجاد نمی کنند. علاوه بر آن پروسه ی آماده سازی دندان ها جلویی و متصل نمودن پوسته های سرامیکی لمینت به دندان ها به آسانی صورت می گیرد.

اما علی الرغم اینکه اتصال لمینت سرامیکی به دندان با سرعت و به راحتی صورت می گیرد اگر بعد از آن مراقبت صحیح و مناسبی صورت نگیرد کیفیت لمینت سرامیکی دندان کاهش پیدا کرده و منجر به آسیب رسیدن به آن می شود. در ادامه قصد داریم در خصوص طول عمر و کیفیت لمینت سرامیکی و کلیه عوامل موثر روی این موضوع صحبت نماییم:

ماندگاری و طول عمر لمینت سرامیکی

کیفیت لمینت سرامیکی عادات های روزانه ی بسیاری وجود دارد که روی ونیرهای دندانی تاثیر می گذارد و از ترک خوردگی و افتادن آن ها جلوگیری کرده و بدین صورت در افزایش طول عمرشان بسیار موثر است. با توجه به تحقیقات انجام شده لمینت سرامیکی طول عمری در حدود 10 سال دارد که در صورت مراقبت صحیح این مدت می تواند به حدود 15 سال هم برسد. تخمین طول عمر لمینت های سرامیکی به عوامل و فاکتورهایی به شرح زیر وابسته می باشد:

 

عدم رضایت بیمار

با توجه به  آمارهای به دست آمده چیزی حدود ۳۱ درصد از افرادی که لمینیت های سرامیکی را روی دندانهای خود نصب کرده اند بعد از ۵ تا ۶ سال اقدام به تعویض آنهامی نمایند به این دلیل که از لحاظ زیبایی دیگر برای آن ها رضایت بخش نمی باشد.

آسیب دیدگی لمینت های سرامیکی

وجود ترک یا لب پر شدن موجب می شود زیبایی لمینیت سرامیکی مانند قبل نباشد و طبق آمارهای موجود حدود ۱۳ درصد از لمینت های پرسلین نصب شده پس از ۷ تا ۱۰ سال به این دلیل تعویض شدند. اصلی ترین دلایل تعویض لمینت های آسیب دیده طبق آمار ۴۵ درصد شکستن سرامیک، ۲۸ درصد ترک خوردگی سرامیک، ۱۰ درصد لب پر شدن پرسلین و ۱۰ درصد افتادن ونیرهای لمینت بوده است.

مهارت و تجربه ی دندانپزشک در نصب آن

به طور متوسط ونیرهای پرسلین از هفت سال تا بیش از بیست سال دوام می آورند اما میزان طول عمر آن ها به این بستگی دارد که آیا به خوبی از آنها مراقبت می‌شود یا خیر. البته کیفیت و جنس لمینیت سرامیکی و نحوه ساخت و نصب آنها نیز در دوام و طول عمرشان موثر است.

سن بیمار، موثر بر کیفیت لمینت سرامیکی

سن بیمار هم جزو عواملی است که در مدت زمانی که ونیر های پرسنلین روی دندانهای او باقی می مانند، اثرگذار است  زیرا بافت های لثه که به دندانهای طبیعی متصل هستند و ونیرهای سرامیکی به آنها متصل می‌شوند با رشد بیمار منقبض شده و از اطراف دندان کنار می روند به طوری که سطح ریشه بیشتر بیرون می آید که در این شرایط باید ونیرهای لمینت تعویض شوند

آذر 21, 1399 3:14 ب.ظ