کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان

کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان : از دوره ی نوزادی تا زمان نوجوانی ممکن است که مشکلاتی برای دندان ها و لثه های کودکان ایجاد شود که لازم است توسط متخصص دندانپزشکی کودکان مورد بررسی قرار گیرد. دندانپزشکی کودکان یکی از شاخه های تخصصی دندانپزشکی ست که دوره ی خاص خود را دارد. این دوره ی تخصصی دندانپزشکی پس از گذراندن دوره ی عمومی آن گذرانده خواهد شد. در این دوره ی تخصصی علاوه بر آموزش های لازم در زمینه ی درمان و مراقبت از دندان ها و شرایط لثه های کودک، دوره های روانشناسی و برخورد مناسب با کودکان نیز فرا گرفته می شود. مراجعه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان یکی از معضلات و مشکلاتی ست که والدین به هنگام بروز بیماری های دهان و دندان در کودکان خود با آن مواجه خواهند شد. یکی از مهم ترین دلایل بروز مشکلات والدین ترس و نگرانی در کودکان است که سبب می شود که مراجعه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان را به تعویق بیاندازند. در صورتی که کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان به درستی انتخاب شود، نگرانی کودکان و والدین آن ها در مراجعه ی اول کاهش یافته و به مرور زمان از بین خواهد رفت.

بیماری ها و مشکلات دهان و دندان کودکان

مشکلات و بیماری های دهان و دندان بسیاری ممکن است از ابتدای تولد تا سنین نوجوانی در این گروه های سنی ایجاد شود.

  • از جمله شایعترین مشکلاتی که پس از رشد دندان های شیری ایجاد می شود، پوسیدگی و یا به اصطلاح کرم خوردگی آن هاست.
  • دیگر مشکلات دندانی برای این گروه های سنی می توان به افتادن دندان های شیری پیش از موعد اشاره کرد که لازم توسط متخصص دندانپزشکی کودکان مورد بررسی قرار گیرد.
  • ساییدن دندان ها و دندان قرچه نیز از مشکلاتی ست که پس از مراجعه ب کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان می توان آن را درمان کرد.
  • در برخی از کودکان نیز به دلایل مختلف عفونت و التهاباتی در لثه رخ می دهد که لازم است توسط متخصص دندانپزشکی کودکان معاینه و درمان شود.
  • مکیدن انگشت از مشکلات شایع در دوران کودکی می باشد که در صورت عدم پیشگیری سبب به هم ریختگی دندان ها در سنین بزرگسالی خواهد شد.

خدمات درمانی دندانپزشکی کودکان

  • خدمات درمانی متنوعی در کنار آموزش ها و مشاوره های لازم در حوزه ی دندانپزشکی کودکان انجام می شود. از جمله این خدمات می توان به فلوراید تراپی موضعی اشاره کرد. فلوراید تراپی سبب می شود تا مینای دندان ها مقاوم تر و سخت تر شده و از پوسیدگی های زود هنگام در دندان ها  پیشگیری شود.
  • در صورت پوسیدگی دندان ها و کرم خوردگی آن ها جهت پیشگیری از افزایش پوسیدگی، دندان های پوسیده پر ترمیم شده و درمان پر کردن دندان انجام می شود.
  • در صورتی که پوسیدگی دندان ها به ریشه رسیده باشد لازم است که پالپوتومي دندان انجام شود. با این روش عفونت از ساقه ی پالپ دندان خارج شده و از آبسه ی آن پیشگیری خواهد شد.
  • از جمله مهم ترین خدمات درمانی کلینیک های تخصصی دندانپزشکی کودکان، ارتودنسی کودکان می باشد. ارتودنسی در سنین کودکی سبب می شود تا علاوه بر به هم ریختگی های دندانی، مشکلات مربوط به فک نیز درمان شود هم چنین نتیجه ی درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان

از آن جایی که ارتقای سطح سلامت دهان و دندان های کودک در زیبایی لبخند او در سنین بزرگسالی موثر خواهد بود لازم است که از ابتدای تولد نوزاد، کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان مناسب را پیدا کرده تا به همراه تیم تخصصی این حوزه از مشکلات و بیماری های احتمالی دندان های کودک پیشگیری شده و ترس و نگرانی او را از دندانپزشکی کاهش دهد.

خرداد 13, 1399 7:56 ب.ظ