کش های ارتودنسی

کاربرد کش های ارتودنسی

ارتودنسی یکی از رایج ترین و محبوب ترین تکنیک های زیبایی لبخند است. از این تکنیک برای درمان دندان های کج و ناهموار استفاده می شود. علاوه بر آن به کمک این تکنیک می توان فواصل دندانی را از بین برد. کش های ارتودنسی جزو مواردی هستند که در این تکنیک درمانی به همراه بریس های ارتودنسی استفاده می شوند. لازم است بدانید که برخی از درمان های ارتودنسی احتیاج به فاز اصلاحی دارند که چنین شرایطی ارتودنسی نقش خود را با این کش ها به گونه ی مطلوب تری انجام خواهد داد.  این کش ها با اعمال فشار روی دندان در یک جهت خاص قادرند که دندان را در موقعیت صحیح خود قرار دهند. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص کش های دندانی بیشتر صحبت نماییم:

مشکلات استفاده از کش های دندانی در درمان ارتودنسی

 1. هنگامی که بیمار از بریس دندان به همراه کش استفاده می نماید دارای محدودیت هایی در خوردن برخی از خوراکی ها و مواد غذایی به شکل جامد است. برای رفع این محدودیت فرد باید برای غذا خوردن کش ها را بردارد و پس از آن مجددا نصب کند.
 2. یکی دیگر از مشکلات استفاده از کش در درمان ارتودنسی آن است که این کش ها ممکن است موجب ایجاد زخم در دهان شود که البته این موضوع کاملا طبیعی است. این مورد را در نظر داشته باشید که اگراز کش ارتودنسی سپیدنت مداوم استفاده شود می تواند بر روی سرعت کار و درمان ارتودنسی به شدت تاثیرگذار باشد.

تعویض کش های دندانی

نکته ی بسیار مهمی که در خصوص کش ارتودنسی بدانید آن است که باقی ماندن این کش ها در زمان زیاد باعث می شود که کش ها قابلیت کشسانی خود را از دست بدهند و به همین علت برای حفظ سلامت دندان باید حتما روزی 3 تا 4 بار کش ها تعویض شوند. اگر بیمار بتواند در حین غذا خوردن کش ها را از دهان خود خارج نکند و وجود آن ها در دهان را تحمل کند باعث سرعت در درمان ارتودنسی خواهد شد. شخص تحت درمان ارتودنسی باید از کش ارتودنسی در زمان خواب نیز استفاده کند.

نکات استفاده از کش مخصوص ارتودنسی

 1. استفاده از کش دندان می تواند سبب ایجاد حس درد و نارحتی در دندان ها و فک شود. این درد کاملا طبیعی بوده و پس از مدتی از بین خواهد رفت. برای تسکین درد در روزهای ابتدایی می توان از مسکن هم استفاده کرد.  
 2. باز و بسته کردن کش دندان به جهت استراحت و بستن مجدد آن درد به همراه خواهد داشت.
 3. استفاده مداوم از کش ارتودنسی در طول درمان ارتودنسی موثر است.
 4. کش ارتودنسی به صورت مداوم به جز صرف غذای اصلی استفاده شود.
 5. رعایت بهداشت دهان و دندان در حین ارتودنسی و تعویض کش‌ ارتودنسی جزو مواردی هستند که حتما باید انجام شوند.
 6. خاصیت ارتجاعی کش ارتودنسی بعد از گذر زمان از بین می رود و باید 4 بار در روز کش ارتودنسی را تعویض کرد.
 7. در صورت پاره شدن یا شل شدن کش ارتودنسی بایستی آن را تعویض کرد.
 8. داشتن یک بسته کش ارتودنسی اضافی در هر مکان اجباری است.

مزایای کش‌های ارتودنسی

 1. غیر قابل توجه بودن کش های ارتودنسی نسبت به سایر تجهیزات مورد استفاده در دندانپزشکی
 2. کش های ارتودنسی کاملا انعطاف پذیر هستند.
 3. تعویض و و نصب مجدد کش های دندانی در طول درمان ارتودنسی به راحتی انجام پذیر است.
 4. کش هی دندانی کاملا کارا و در درمان کاملا موثر هستند. این کش ها برای اصلاح انواع مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان مورد استفاده قرار می گیرند.
 5. ارزان بودن این کش ها نسبت به سایر ابزارها