کامپوزیت یا لمینت کدام بهتر است

کامپوزیت یا لمینت کدام بهتر است این سوالی است که اکثر مراجعه کنندگان به مطب های دندانپزشکی می پرسند. در پاسخ باید گفت که هردو روش هایی هستند که به منظور بهبود شکل و ظاهر کلی دندان ها و درنهایت اصلاح طرح لبخند صورت می گیرد.

در واقع برای سوال کامپوزیت یا لمینت کدام بهتر است نمی توان هیچگونه پاسخ صریح و قطعی اعلام نمود زیرا همه چی بستگی به شرایط دارد اما به صورت کلی انتخاب این که کدام روش درمانی برای شما مناسب می باشد بسیار حائز اهمیت است. در حقیقت باید گفت که کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی برای هر شخص و هر دندانی مناسب نیست و انتخاب صحیح روش درمانی تاثیر بسیار زیادی برروی رضایت و موفقیت کار خواهد داشت.

به همین دلیل ما قصد داریم که در ادامه ی مطلب تفاوت هایی را که بین این دو روش وجود دارد و کاربرد هر یک را برایتان شرح دهیم، اما نکته ی قابل توجه آن است که انتخاب قطعی و نهایی روش درمانی تنها به وسیله ی دندانپزشک صورت می گیرد.

کاربردهای لمینت دندان

اصلاح و بهبود ظاهر دندان های کج و بدشکل

ترمیم کردن دندان هایی که دچار شکستگی و ترک شده اند.

اصلاح دندان هایی که به علت ساییدگی کوتاه شده اند.

رفع فاصله ی بین دندان ها

کاربرد کامپوزیت ونیر دندان

اصلاح دندان هایی که دچار لب پریدگی هستند.

رفع فاصله ی جزئی بین دندان ها

روشن کردن رنگ دندان هایی که دارای عیوب ظاهری نمی باشند.

بهبود  ظاهری دندان های خرگوشی و کج

مهم ترین تفاوت های کامپوزیت و لمینت:

رنگ

لمینت دارای رنگی کاملا طبیعی بوده و به همین دلیل جلوه ای بسیار زیبا به دندان ها می بخشد اما انتخاب رنگ در کامپوزیت ونیر کمی دشوار می باشد زیرا این احتمال وجود دارد که دندانپزشک به علت تداخل هایی که ممکن است در نور و رنگ رخ دهد دچار اشتباه شود. به طور کلی از لحاظ زیباشناختی لمینت زیباترازکامپوزیت می باشد.

مدت زمان نصب

یکی از بارزترین تفاوت های کامپوزیت و لمینت دندان مدت زمان نصب می باشد. کامپوزیت ونیر در طول یک جلسه بر روی دندان ها گذاشته می شود، حال آنکه  پروسه ی قرار دادن لمینت سرامیکی بر روی دندان ها دو جلسه به طول خواهد انجامید.بدین صورت که در جلسه اول  دندانپزشک ابتدا از دندان ها قالب گیری می نماید و سپس مدت مدت زمانی به طول دو هفته لازم است تا لمینت ها در لابراتور ساخته شود.

طول عمر

طول عمر لمینت سرامیکی بیشتر از کامپوزیت ونیر می باشد. اگر فرد مراقبت خوبی از لمینت ها داشته باشد طول عمرشان در حدود دوازده سال و کامپوزیت بین پنج تا هفت سال می باشد.

فرآیند کاشت

دندانپزشک  بعد از قرار دادن کامپوزیت بر روی دندان ها شروع  به اصلاح شکل، طول و رنگ آن می کند. در کامپوزیت ونیر به ساختار دندان هیچگونه آسیبی وارد نمی شود، زیرا نیازی به تراشیدن مینای دندان نمی باشد.

در روش لمینت سرامیکی مینای دندان باید دقیقا به اندازه ی ضخامت ونیرهای سرامیکی تراشیده شود. علت تراشیدن این است که موجب می شود پوسته های لمینت پیوند و ارتباط محکم تری با مینای دندان برقرار کرده و بدین ترتیب طول عمرشان افزایش خواهد یافت. به همین دلیل فرد به هیچ عنوان       نمی تواند بدون ونیر از دندان های طبیعی خود استفاده نماید و به عبارتی می توان گفت فرآیند کاشت لمینت سرامیکی به نوعی برگشت ناپذیر است.

ضخامت

ضخامت لمینت از کامپوزیت کمتر است و این موضوع یعنی این که با قرار دادن لمینت سرامیکی روی دندان ها این احساس به شما دست نخواهد داد که حجم زیادی در دهان و روی دندان هایتان قرار گذاشته شده است. لمینت ها دارای ظرافت بسیاری بوده و همین مورد موجب زیبایی بیشتر لمینت به نسبت کامپوزیت ونیر شده است.

تعیین هزینه

هزینه برای آن دسته از کسانی که تصمیم قطعی به اصلاح طرح لبخند خود دارند بسیار حائز اهمیت است. از لحاظ قیمت، کامپوزیت ها به نسبت لمینت سرامیکی ارزان تر می باشند به این دلیل که با قیمت کمتری در کارخانجات صنعتی تولید و عرضه شده و فرآیند نصب آن ها هم به آسانی و تنها در طول یک جلسه صورت می گیرد.

جمع بندی همانطور که گفته شد انتخاب روش درمانی وابسته به شکل ظاهری دندان ها و نظر دندانپزشک است اما با توجه به ویژگی های ذکر شده لمینت سرامیکی در مقوله ی زیباشناختی برتر از کامپوزیت است، همچنین از مقاومت و طول عمری بیشتری برخوردار است اما از لحاظ قیمت کامپوزیت مقرون به صرفه تر است. نکته ی قابل توجه آنکه تجربه و تخصص دندانپزشک هم در اصلاح طرح لبخند بسیار حائز اهمیت است.