کامپوزیت گرادیا چیست

کامپوزیت گرادیا چیست : یکی از انواع کامپوزیت های دندان، گرادیا می باشد که نوعی کامپوزیت میکرو هیبریدی به شمار رفته و از ترکیب رزین های مختلف با کیفیت بالایی ساخته می شوند. رزین هایی که در کامپوزیت گرادیا استفاده می گردد، از نوع پلیمری بوده و در اکثر مطب های دندانپزشکی به کار می روند. نام دیگر کامپوزیت گرادیا، کولینیالی است که شهرت بسیاری داشته و مزیت ها و معایب خاص خود را در علم دندانپزشکی دارا می باشد. قابلیت پولیش پذیری بالایی دارد و برای دندان های مصنوعی نیز کاربرد دارند. روکش های گرادیا دارای استحکام ساختاری بالایی نیز هستند. اندازه ذرات این کامپوزیت در حدود 0.6 میکرون بوده و از مواد مختلفی چون دی متاکریلات و اورتان در تولید آن استفاده شده است. شکل هندسی ذرات گرادیا به صورت ماتریکسی است.

تعیین هزینه کامپویت گرادیا


یکی از شرکت هایی که در زمینه تولیدات کامپوزیت گرادیا به شکوفایی رسیده است، دنتال منت می باشد که محصولی با ضمانت بالا و بهترین قیمت در اختیار کلینیک های پزشکی قرار می دهد. این کامپوزیت هم برای دندان های قدامی و هم خلفی به کار می روند و نصب آن ها زمان زیادی نمی برد. یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در تعیین قیمت این کامپوزیت نوع برند آن می باشد.

کامپوزیت های شرکت دنتال منت نسبت به سایر شرکت ها ارزان تر می باشد. هزینه هر روکش آن 700 هزار تومان می باشد. یکی از گونه های مدرن و پیشرفته کامپوزیت ونیر دندان به حساب آمده که با تکنیک های ویژه روی دندان های بینار کاشت می شوند. هر روزه با پیشرفت تجهیزات پزشکی، تنوع این محصول نیز زیاد می شود. استحکام موادی که به عنوان پوششی در این کامپوزیت ها به کار می روند نسبت سایر مواد کامپوزیتی دندان بالاتر است.

ویژگی متمایز


کامپوزیت های گرادیا دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند، برای مثال خاصیتی به نام تاثیر آفتاب پرست در آنها به کار رفته است. هر بیننده ای با دیدن این ویژگی مجذوب این کامپوزیت دندانی خواهد شد. رنگ کامپوزیت های گرادیا متناسب با شرایط محیطی مختلف قابل تغییر است. دندان هایی که با کامپوزیت گرادیا روکش می شوند، با محیط هم رنگ شده وتطابق رنگ پیدا می کنند. این تطابق رنگ باعث ظاهری طبیعی در آن ها می شود. استفاده از این نوع کامپوزیت هیچ نوع حساسیتی برای دندان های فرد ایجاد نمی کند. موادی که در ساختار آن ها به کار رفته است، تاثیرپذیری خوبی با انواع رنگ ها در محیط دارند، به طور کلی به دقت رنگ ها در این مواد ونیر کامپوزیتی توجه زیادی شده است. رنگ پذیری در کامپوزیت های گرادیا بیشتر از سایر کامپوزیت های دندانی است. از این نظر دست بیماران برای انتخاب بهترین رنگ باز است.

انواع سایه رنگی در کامپوزیت


سایه های مختلفی برای رنگ ونیر کامپوزیت استفاده می شود. این سایه ها منحصر به فرد بوده و توسط دندانپزشک با تکنیک های خاصی به کار می روند. استفاده از هرکدام به سلیقه بیمار بستگی نیز دارد، برای همین به صورت خاص پیاده سازی خواهد شد. سایه های کامپوزیت در سه رنگ طبیعی به کار می روند که در میزان کدری با هم اختلاف دارند.

برخی بیماران دوست دارند از رنگ های مات برای جلوه طبیعی روکش های خود استفاده کنند. برخی دیگر نیز به رنگ های سفید با درجه بالا علاقه دارند تا درخشندگی کامپوزیت آن ها بیشتر باشد. در تمامی سایه های دندانی از رنگ های تیره به عنوان زمینه استفاده شده است تا کاملا مصنوعی به نظر نرسند. ونیر کامپوزیت دندان و لمینت های سرامیکی توسط متخصصین خبره این حوزه با روش های ویژه ای روی دندان ها قرار داده و رنگ آن متناسب با نظر پزشک و سلیقه خود بیمار قابل تعیین است. میزان تیره گی بیشتر این رنگ های مصنوعی از رنگ های زمینه ای محافظت نموده و باعث ایجاد رنگ های دارای سایه تیره تر خواهند شد