کامپوزیت ژاپنی دندان

کامپوزیت ژاپنی دندان : کامپوزیت های ژاپنی مانند کامپوزیت های آلمانی که در مقالات پیشین به آن ها به طور اساسی پرداخته شد، دارای کیفیت بالایی هستند و از نظر اقتصادی نیز کاملا مقرون به صرفه و مناسب حال بیمارن در بیشتر کلینیک های زیبایی جهت عملیات کاشت به کار می روند. این موارد باعث شده است تا بسیاری از پزشکان برای پولیش بندی از این مواد ونیر کامپوزیتی استفاده کنند. کامپوزیت های ژاپنی بر اساس پولیش پذیری، ترمیم پوسیدگی، استحکام، رنگ و قیمت در انواع مختلفی دسته بندی خواهند شد. در زیر به برخی از آن ها خواهیم پرداخت :

کامپوزیت ژاپنی جینیال


در ساختار کامپوزیت های جینیال برای پولیش بندی بهتر از فیلرهای رزین استفاده شده است که به دلیل  داشتن خاصیت هیبریدی در ترمیم های دندانی بسیار مورد توجه دندانپزشکان است. مقدار غلظت این فیلر ها در عملکرد بهتر روکش بندی موثر می باشد. اگر مقدار غلظت فیلر توسط دندانپزشک با دقت بالایی انجام گیرد، نتیجه پولیش کامپوزیت ونیر به بهترین شکل صورت می پذیرد. این کامپوزیت دندان بیشتر برای دندان های قدامی و خلفی به کار می روند. با استفاده از این کامپوزیت سایه های مختلف دندانی روی روکش های کامپوزیت ونیر به خوبی پیاده سازی خواهند شد.

مزایای کامپوزیت جینیال


 1. به دلیل فرمول های صاف و غیر چسبنده که در ساختار خود دارند، برای دندان های خلفی می توان رسیدگی مطلوبی انجام داد.
 2. جلوگیری از تغییر رنگ در اثر سایش دندانی
 3. به دلیل قابلیت استفاده از پرتو نور در این روش، زمان کافی برای پولیش پذیری دندان های خلفی مهیاست.  
 4. 4.     برای ترمیم و کنترل این روش می توان از رادیواپسته به خوبی استفاده کرد.
 5. در کامپوزیت جینیال می توان از انواع سیستم های رنگ دندانی بهره برد. بر اساس سلیقه بیمار هم سایه های تک رنگ و هم چند رنگ به کار می روند.
 6. یکی از مزیت های ویژه این کامپوزیت قیمت مناسب آن می باشد که نسبت به کامپوزیت های ژاپنی دیگر کم هزینه تر هستند.
 7. استحکام بالای روکش ونیر کامپوزیت دندان
 8. جلوگیری از نیروهای سایشی در اثر فشار دندان های هر دو فک
 9. برای ترمیم پوسیدگی هایی که در ریشه دندان ها وجود دارند، بسیار مناسب هستند.

کامپوزیت ژاپنی kuraray


یکی از کامپوزیت های ژاپنی، کوراری می باشد که دارای کاربردهای وسیعی در علم دندانپزشکی است. وجود فیلر نانوفیلد در این کامپوزیت ها سبب شده است تا نور به خوبی روی روکش های دندانی منعکس شود. توسعه این محصول چند سالی است رونق زیادی داشته است. علاوه بر کاربردهای وسیع این ونیر کامپوزیت استحکام فوق العاده ای دارد و تنوع در روش های کاشت در آن بالا است. همچنین از انواع رزین ها در ساختار این نوع کامپوزیت دندان استفاده می شود.همچنین برای ایجاد ظاهری کلاسیک، از انواع سایه ها در این کامپوزیت نیز استفاده می شود، سایه های پریمیوم بیشترین کاربرد را در این قسمت دارند.

مهم ترین این کامپوزیت، درخشندگی آن هاست که به دلیل کیفیت بالای مواد ساختاری آنهاست. این کامپوزیت بیشترین مطابقت را با دندان های طبیعی فرد دارند.

کامپوزیت کلیرفیل


در این کامپوزیت نیز درمان با استفاده از پرتو نور انجام شده و از تکنیک های خاصی جهت کاشت روکش استفاده می کنند. در کامپوزیت کلیرفیل از فیلرهای آلی استفاده می کنند که باعث شفافیت دو چندان سطح دندان های بیماران خواهد شد. لازم به ذکر است که این فیلرها در پخش نور خوب عمل می کنند. به برخی از ویژگی های این کامپوزیت ونیر دندان اشاره خواهیم کرد :

 1. ایجاد ظاهری زیبا و درخشان برای دندان ها
 2. قابلیت پولیش پذیری آسان در کمترین زمان
 3. ایجاد رنگ طبیعی برای دندان های بیمار
 4. استفاده از سایه های تک رنگ و چند رنگ با توجه به سلیقه بیماران
 5. داشتن استحکام بالا و جلوگیری از سایش های دندانی
 6. قابلیت استفاده از ترمیم های مختلف دندانی
 7. طول عمر این کامپوزیت نسبت به دو کامپوزیت بالا بیشتر است.