کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر دندان یکی از روش های پرطرفدار برای تکمیل طرح لبخند محسوب می شود که در بیشتر کلینیک های دندانپزشکی، رایج شده است. این روش هم نوعی درمان محسوب می شود و هم با پوشاندن عیوب ظاهری، باعث زیبایی هرچه بیشتر دندان های بیماران می گردد. روکش های کامپوزیت باعث از بین رفتن عیوبی چون ترک خوردگی های موضعی، شکستگی ها و تغییر رنگ ها در ناحیه دندانها می شود.ساخت ونیر کامپوزیت


از رزین های شفاف برای ونیر کامپوزیت استفاده می کنند. عمل کامپوزیت دندان نهایتا در یک جلسه انجام می گیرد. فرایند نصب با دقت بالایی با استفاده از ابزارهایی پیشرفته صورت می گیرد به طوریکه ونیرها با اتصالات محکمی روی دندان های بیمار قرار می گیرند. با توجه به فرم و اندازه دندان های طبیعی، روکش های کامپوزیت صیقل داده می شوند. در درمان کامپوزیت ،عمل تراش انجام نمی شود، ولی ممکن است در برخی بیماران برای ایجاد هماهنگی، کمی از سطح دندان ها تراش داده شود. رزین استفاده شده در ونیر کامپوزیت از جنس پلاستیک است، این رزین ها در قالب خمیری به عنوان روکش استفاده می شود.


کامپوزیت ونیر

کاربرد کامپوزیت ونیر دندان      


 هدف اصلی از انجام کامپوزیت و لمینت دندان، تکمیل طرح لبخند می باشد. برخی از افراد ممکن است در هنگام خندیدن اعتماد به نفس کافی نداشته باشند، انجام این درمان به این گونه افراد کمک زیادی کرده است. در نسل امروز انجام چنین درمان هایی طرفداران زیادی پیدا کرده است. عدم اعتماد به نفس در این گونه افراد به دلیل داشتن دندان هایی زرد و بد فرم است. البته ممکن است در برخی افراد، ناهنجاری ها، ریشه ای وراثتی داشته باشند و تا حد زیادی به خود فرد بستگی نداشته باشد. علاوه بر این مورد، بعضی از افراد برای داشتن دندانهایی سفید و درخشان به انجام کامپوزیت دندان متمایل می شوند. دندانپزشک با مهارت و تجربه ای که دارد، روکش های ونیر را با تکنیک های مختلفی روی هریک از دندان های بیماران قرار می دهد. این درمان تمامی پوسیدگی ها و تغییر رنگ های موضعی را پوشش می دهد.

کامپوزیت آمریکایی


کامپوزیت ونیر

کامپوزیت آمریکایی، بهترین نوع کامپوزیت دندان از نظر کیفیت می باشد که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. ایجاد ظاهری جذاب و درخشان از ویژگی های بارز این نوع می باشد. معمولا این برند آمریکایی توسط شرکت بیسکو وارد بازار می شود. هدف اصلی شرکت بیسکو ایجاد روش های مختلف پیوند در ترمیم های دندانی است. تولیداتی که به روند سریع اصلاح طرح لبخند کمک زیادی کرده است. این مزیت ها سبب شده است تا این نوع کامپوزیت طرفداران زیادی پیدا کند.

زیبایی کامپوزیت ونیر آمریکایی


 زیبایی و شفافیت ایجاد شده توسط ونیر کامپوزیت، باعث می شود تا هر فردی مشتاق باشد چنین درمانی را در صورت داشتن دندان های سالم و سفید هم، انجام دهد. رنگ سفید خیره کننده ای به دندان های شما می بخشد و همین عامل سبب شده است تا بسیاری از افراد معروف، کامپوزیت آمریکایی انجام دهند. رزین کامپوزیت از مواد مختلفی تشکیل شده است. علاوه بر پلاستیک، شیشه، فیلر و افزودنی های دیگری در ساختار رزین آن ها به کار رفته است که سبب کیفیت هرچه بیشتر کامپوزیت شده است. این شرکتی که معرفی شد، تحقیقات گسترده ای بابت این موضوع کرده است و بیشتر فعالیت خود را خرج این پژوهش ها کرده اند تا بهترین محصول را ارائه کند.

کاپوزیت آلمانی


کامپوزیت های آلمانی نیز همانند آمریکایی از کیفیت بالایی برخوردار است. قیمت این نوع کامپوزیت نسبت به کامپوزیت های ژاپنی و آمریکایی، کمی بالاتر است. ژاپن، آمریکا و آلمان کشورهایی معتبر در زمینه تولیدات کامپوزیت دندان محسوب می شوند. طول عمر و استقامت کامپوزیت های ساخته شده توسط این کشور بالا می باشد. برای تغییر فرم و رنگ دندان انتخاب نوع برند کامپوزیت بسیار تاثیرگذار است. البته مهارت و تجربه دندانپزشک نیز در روند بهتر درمان دخیل است. تقریبا عارضه ای این درمان نخواهد داشت و بهترین پوشش برای رنگ بد دندان ها، ترک و پوسیدگی ها محسوب می شود.

کامپوزیت آلمانی داینامیک پلاس


کامپوزیت ونیر

یکی از معروف ترین برند های آلمانی کامپوزیت دندان، داینامیک پلاس است که کیفیت بسیار بالایی دارد. درمانی میکروهیبریدی محسوب می شود که برای دندان های قدامی و خلفی بسیار مناسب است. استفاده از این نوع کامپوزیت بسیار راحت در عین حال با قدرت جذب بالا است. این ونیرها در برابر سایش نیز از خود مقاومت خوبی نشان می دهند. همچنین برای ترمیم های طولانی مدت گزینه خوبی به شمار می روند. برای ترک خوردگی ها و شکستگی ها نیز مناسب اند. پولیش بندی با استفاده از این نوع کامپوزیت بسیار با درجه کیفی بالایی انجام می شود.

مزیت های کامپوزیت ونیر


طول درمان در کامپوزیت ونیر نسبت به سایر روش ها کمتر است که از مزیت های ویژه کامپوزیت ها محسوب می شود. برای از بین بردن فواصل دندانی نیز، این درمان بسیار مناسب است که به تکمیل اصلاح طرح لبخند کمک زیادی کرده است. در کامپوزیت دندان از درمان های بدون درد محسوب می شود که باعث جذب طرفداران زیادی شده است. همچنین برای از بین بردن لکه های دندانی، پوسیدگی های ریشه و التهابات لثه، کامپوزیت ونیر مناسب است. ممکن است برخی از ناهنجاری ها، کوتاهی و بلندی دندان ها باشد، برای ایجاد هماهنگی و توازن بین دندان ها این روش بسیار موثراست. آخرین مزیت، هزینه کم این درمان نسبت به سایر روشها است.

 معایب کامپوزیت


  1. کامپوزیت دندان برای افرادی که ضخامت مینای دندانهایشان کم است، مناسب نیست، با مقداری تراش ممکن است ساییده شوند. بنابراین بهتر است این گروه از افراد از درمان های دیگری چون لمینت سرامیکی استفاده کنند.
  2. انجام کامپوزیت ونیر برای دندان هایی که ریشه ضعیف دارند، توصیه نمی شود. با انجام این روش ممکن است تورم در ناحیه لثه ها ایجاد شود و رفته رفته باعث عفونت در این ناحیه گردد. در این بابت دکتر دندانپزشک به خوبی به شما مشاوره در اولین جلسه درمانی مشاوره خواهد داد.
  3. برخی از افراد ممکن است با انجام کامپوزیت در هنگام لکه گیری از دندان کمی حساسیت داشته باشند. این عارضه در افرادی که کامپوزیت کرده اند، بسیار شایع می باشد.

برای انجام کامپوزیت دندان بهتر است به کلینیک های معتبر مراجعه کنید و با بهترین متخصصین روند درمان خود را آغاز کنید. مرجع تخصصی سپیدنت به شما عزیزان در آشنایی با این کلینیک ها کمک می کند.

کامپوزیت های ماکروفیل


کامپوزیت های ماکروفیل از ذرات درشتی تشکیل شده اند. یکی از بهترین متریال های دندانپزشکی محسوب می شوند که بیشتر برای ساخت کامپوزیت ها کاربرد دارند. قطر این دانه های ماکروفیل بین 10 تا 50 میکرومتر می باشد، از این جهات به درشت دانه ها در این حوزه معروف شده اند. استفاده از این ذرات باعث می شود تا کامپوزیت از مقاومت بالایی برخوردار باشد. پولیش دندان ها با این کامپوزیت کمی دشوار می باشد، زیرا ذرات درشتی در ساختار خود دارند. امروزه خیلی کمتر از کامپوزیت های ماکروفیل استفاده می شود.

مختصری از کامپوزیت های هیبریدی


رنج میانگین کامپوزیت های میکروفیل و ماکروفیل، کامپوزیت های هیبریدی به شمار می روند. کاربردهای گسترده آن ها سبب شده است در اکثر لابراتورها مورد استفاده قرار گیرند. استحکام کامپوزیت های ماکروفیل و قابلیت خوب پولیش بندی میکروفیل ها در کامپوزیت های هیبریدی به چشم می خورد. استفاده از آن ها باعث درخشش هرچه بیشتر دندان های بیماران می شود. معمولا برای دندان های پشتی از کامپوزیت های هیبریدی استفاده می کنند.

در هنگام ساخت این نوع کامپوزیت از انواع فیلرها برای مقاومت در برابر سایش استفاده می کنند. یکی از مزیت های ویژه کامپوزیت های هیبریدی، جلوگیری از پلاک های دندان است. تنها عیب این کامپوزیت ها آن است که پس از مدتی در اثر اسهلاک بافت خود را از دست می دهند و رفته رفته ظاهر زیبای آن ها از بین می رود. برای حفظ ظاهر زیبا کامپوزیت های ماکروفیل و میکروفیل ها ارجح تر هستند.

 نانو کامپوزیت


نانو کامپوزیت ها دارای ذراتی هستند که با دندان های طبیعی سازگاری بالایی دارند. یکی از مزیت های آن ها، عملیات برداشت است که به راحتی انجام می شود. ماندگاری آن ها نیز بالا بوده و با گذشت زمان ظاهر زیبای خود را از دست نمی دهند. تنها نکته قابل توجه این است که باید مراقب خوبی از کامپوزیت ها انجام شود تا هم ماندگاری خود را حفظ کنند و هم ظاهر زیبای خود را از دست ندهند. در اکثر کلینیک ها نیز از این کامپوزیت دندان استفاده می کنند.