کامپوزیت ونیر غیر اصولی

کامپوزیت ونیر غیر اصولی : این روش درمانی اگر بر اساس شیوه و اصول خود پیاده شود، مزیت های فراوانی را برای بیماران رقم خواهد زد. اما اگر اصولی انجام نشود، مشکلات و عوارض شدیدی را برای دندان های فرد در پی خواهد داشت. اگر استاندارهای لازم در نصب روکش کامپوزیت روی سطح دندان رعایت شود، مشکلاتی اعم از تجمع باکتری و تیکه های غذا زیر روکش کامپوزیت به وجود نخواهند آمد. در غیر این صورت :

  1. باعث ایجاد پوسیدگی و پلاک های دندانی خواهد شد.
  2. باعث ایجاد لکه های رنگی روی روکش می شود.
  3.  باعث به وجود آمدن بوی نامطبوع در دهان می شود.
  4. التهاب لثه از مهم ترین موارد محسوب می شود. لازم به ذکر است اگر روکش های کامپوزیت به صورت صاف صیق داده نشوند، باعث می شود تا مصنوعی به نظر برسند.

انتخاب صحیح رنگ


کامپوزیت ونیر دندان از روکش هایی محسوب می شود که بعد از اتمام فرایند کاشت، مات به نظر رسیده و بعد از سه الی چهار روز به رنگ شفاف خود رسیده و باعث می شود هنگام لبخند، دندان ها دارای درخشندگی بالایی باشند. یکی از نکات مهمی که باید بدانید، این است که لبه های روکش کامپوزیت که نزدیک به لثه هستند، تیره می باشند، چراکه مینای دندان بیمار در این نواحی ضخامت کمتری دارد. از دیگر نکات مهم در انتخاب رنگ کامپوزیت این است که اختلاف رنگ زیاد بین رنگ اصلی دندان و رنگ انتخاب شده می تواند میزان تیرگی کامپوزیت در اطراف لثه را افزایش دهد. علاوه بر کیفیت درمان، جنس دندان های بیمار در میزان درخشندگی روکش های کامپوزیت ونیر تاثیر زیادی دارد. اگر کامپوزیت ونیر با دقت بالایی انجام شود، لایه ترانسلوسنت به خوبی روی دندان ها نشسته و شفافیت بالایی برای روکش کامپوزیت به وجود خواهد آمد.

پیاده سازی طرح لبخند


برای پیاده سازی طرح لبخند بیمار متخصص کامپوزیت دندان باید روی حداقل ده دندان اصلی فک بالا درمان کاشت روکش را انجام دهد. دست بیمار برای انتخاب رنگ کامپوزیت باز است، اما اگر بیمار قصد دارد فقط تعدادی از دندان های فک بالا را کامپوزیت کند، بهتر است که رنگ انتخاب شده به رنگ دندان های طبیعی نزدیک باشد. اگر اختلاف رنگ کامپوزیت با دندان های فک پایین و دیگر دندان هایی که کامپوزیت نشده اند، بالا باشد، بیمار مجبور می شود که برای کل دندان ها از کامپوزیت استفاده کند. انتخاب رنگ کامپوزیت دندان یکی از تخصصی ترین بخش های این روش درمانی محسوب می شود که باید به آن توجه ویژه ای داشت. شما را به ادامه مقاله دعوت می کنیم

تفاوت کامپوزیت با دیگر روش ها


در بلیچینگ برعکس کامپوزیت ونیر برای از بین بردن لکه های دندانی از کاشت لایه های ونیر استفاده نمی کنند، بلکه از ماده ای به نام بلیچینگ برای از بین بردن زردی دندان استفاده می شود. معمولا لکه هایی که ناشی از مصرف دخانیات بوده است با این روش درمانی از بین می روند. ثبات رنگ در روش بلیچینگ دندان محدودیت دارد و برای روشن نگه داشتن باید بعد مدتی ترمیم گردند، یعنی طرح درمان تکرار شود.

بلیچینگ بیشتر برای افرادی مناسب است که دوست ندارند زیاد روی دندان هایشان دستکاری شود، یا برای افرادی که ژنتیکی دندان های سفید دارند و دراثر عدم مراقبت بهداشتی، دندان هایشان دچار تغییر رنگ شده، مناسب نخواهد بود. زیبایی فاکتوری است که برای هر فردی ملاک های خاص خودش را دارد. برای مثال برای یک نفر رنگ طبیعی دندان ها زیبایی دارد و برا فرد دیگر درخشندگی دندان ها در زیبایی آن ها تاثیرگذار است. نکته مهم اینجاست که برای تمامی بیماران نمی توان الگوی مشترکی برای اصلاح طرح لبخنددر نظر گرفت، با توجه به روحیات فرد، شدت ناهنجاری و جنس دندان ها استفاده از روش های درمانی متفاوت خواهد بود.