کامپوزیت رنگ بلیچ

کامپوزیت رنگ بلیچ چیست

کامپوزیت رنگ بلیچ یکی از بهترین و محبوب ترین رنگ های کامپوزیت است چرا که این رنگ به علت دارا بودن رنگی طبیعی، به هیچ عنوان ظاهری مصنوعی را ایجاد نمی کند. همانطور که می دانید رنگ کامپوزیت دندان یکی از پیچیده ترین نکاتی است که فرد و دندان پزشک قبل از نصب کامپوزیت ونیر سپیدنت باید در انتخاب آن دقت بسیاری نمایند. هرگونه اشتباهی در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان می تواند تاثیرات منفی بر روی زیبایی لبخند و چهره بگذارد. چند نکته در انتخاب رنگ کامپوزیت وجود دارد که بهتر است بدانید:

  1. افرادی که دارای رنگ پوست تیره هستند بهتر است که از سایه‌ ها و درجه‌ های طبیعی ‌تر رنگ استفاده کنند. نکته ی قابل توجه آنکه هرچه کنتراست ایجاد شده بیشتر باشد دندان‌ها بیشتر درخشان دیده می‌شوند و به همین علت توصیه دندان پزشکان به افراد دارای رنگ پوست تیره این است که به جای انتخاب رنگ های درخشان از سایه های رنگی طبیعی تر استفاده نمایند.  
  2. افرادی که پوستشان روشن است برعکس افراد دارای پوست تیره باید از رنگ های سفید روشن استفاده نمایند زیرا در این افراد بین رنگ پوست و رنگ دندان‌ها کنتراست زیادی ایجاد نمی‌شود، و بنابراین باید رنگی روشن‌ انتخاب شود تا سفیدی دندان ها کاملا نمایان باشد.  
  3. یکی از موارد دیگری که در حین انتخاب رنگ کامپوزیت باید به آن توجه شود سفیدی رنگ  چشم ها می باشد. دقت داشته باشید که اگر رنگ کامپوزیتی را که انتخاب می نمایید از سفیدی چشم شما سفیدتر باشد، موجب می شود که دندان ها حالتی مصنوعی پیدا نمایند که چندان خوشایند نیست. سفیدی چشم، نزدیک‌ ترین و دقیق ‌ترین منبع برای تشخیص رنگ دندان‌ها است.
  4. برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت ونیر دندان بهترین اقدامی که می توانید انجام دهید این است که پیش از شروع جلسه کامپوزیت دندان های خود را با استفاده از روش های سفید کردن دندان مانند بلیچینگ تا حد ممکن سفید نمایید. با این کار رنگ کامپوزیت های ونیر دندانی انطباق بهتر و بیشتری با رنگ سایر دندان های طبیعی شما خواهد داشت و با گذر زمان نیز غیرطبیعی به نظر نخواهند رسید.

خودداری از مصرف خوراکی ها نوشیدنی ها و موادغذایی رنگی

تا جایی که امکان دارد باید از مصرف خوراکی ها و موادرنگی همچون نوشابه، نسکافه، شراب و… اجتناب نمود چرا که موجب زرد شدن و تغیر رنگ کامپوزیت می شوند. البته با پالیش کردن می توان کامپوزیت ها را مانند روز اول درخشان و شفاف نمود. پالیش کردن اقدامی است که برای حل مشکل تغییر رنگ کامپوزیت ها انجام می شود.  

 

مسواک زدن دندان‌ها پس از نوشیدن چای یا قهوه

پس از خوردن قهوه یا وعده‌ های غذایی حتما مسواک بزنید و در کنار آن از نخ دندان هم استفاده کنید. زیرا مسواک می ‌تواند باعث کاهش اتصال مواد اسیدی و قندی به دندان‌ها شود و به این ترتیب، مانع از رنگ گرفتن بیشتر می‌ شود و نخ دندان نیز مواد غذایی گیر کرده در لا به لای دندان ها را بیرون   می آورد و بدین ترتیب از پوسیدگی آن ها جلوگیری می کند.  نیکوتین موجود در سیگار و دخانیات موجب ایجاد لکه های قهوه ای و زرد بر روی کامپوزیت ونیر سپیدنت می شود و به همین علت باید پس از کامپوزیت اقدام به ترک سیگار و هرگونه دخانیات نمود.

 

اجتناب از مصرف مواد غذایی سفت و سخت

خوردن موادغذایی سفت مانند آجیل، تخمه، ته دیگ و… اگر چه بر روی رنگ کامپوزیت ونیر سپیدنت تاثیری ندارند اما می توانند منجر به شکسته شدن آن ها شوند که در این صورت باید هزینه هایی را بابت ترمیم و تعویض متحمل شوید. اگرمی خواهید در اینگونه هزینه ها صرفه جویی نمایید از مواد غذایی سفت استفاده نکنید.

تیر 21, 1400 10:45 ب.ظ