کامپوزیت دندان چگونه است

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چگونه است؟ شاید شما از کسانی باشید که آرزوی داشتن دندان های منظم و مرواریدی را دارید. داشتن دندان های بد شکل و زرد سبب کاهش اعتماد به نفس و کیفیت زندگی افراد می شود. کامپوزیت ونیر نوعی کامپوزیت است که برای ایجاد این زیبایی استفاده می شود. ونیر کامپوزیت دندان ماده ای خمیری است که جهت اصلاحات فرم و رنگ دندان بسیار مقرون به صرفه بوده و زیبایی دلخواه شما را ایجاد خواهد کرد.

ونیر کامپوزیت دندان خمیری بوده و پس از قرار گرفتن روی دندان سفت و محکم می شود. محکم شدن ونیر کامپوزیت به وسیله ی نور انجام شده و پس از سفت شدن مقاومت بالایی خواهد داشت. مقاومت ونیر کامپوزیت به دلیل ذارات فیلر می باشد که سبب ایجاد این استحکام در این ماده شده است. پس از جرم گیری و شست وشوی دندان ونیر کامپوزیت بر روی دندان قرار می گیرد و سپس به وسیله ی دیسک های ساینده و پولیش توسط متخصص پروتزهای دندانی شکل دهی می شوند.

درمان کامپوزیت ونیر دردناک نیست و به راحتی انجام می شود ولی در صورتی که لثه های بیمار حساس باشد ماده ی بی حسی به لثه های بیمار تزریق می شود و در طول درمان، بیمار هیچ دردی را حس نخواهد کرد. ونیر کامپوزیت توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ایمن و تایید شده می باشد و عوارض خطرناک ندارد. ونیر کامپوزیت دارای مزایای فراوانی است، استفاده از ونیر کامپوزیت نیاز به تراش دندان ها نداشته و این ویژگی از مهم ترین مزیت های این ماده است. از دیگر مزیت های ونیر کامپوزیت این است ک تنها در یک یا دو جلسه می توانید دندان های دلخواه خود را داشته باشید. در صورت پوسیده بودن دندان ها نمی توان از این روش زیبایی بهره گرفت و لازم است که قبل از آن درمان های لازم انجام گیرد.

درمان ونیر کامپوزیت دائمی و همیشگی نیست. طول عمر و ماندگاری ونیر کامپوزیت وابسته به کیفیت و برند کامپوزیت و هم چنین مراقبت های فردی بیمار وابسته است. در صورتی که کیفیت ونیر کامپوزیت استفاده شده بالا باشد، قرارگیری و شکل دهی توسط دندانپزشک متبحر انجام گیرد و هم چنین بیمار بهداشت فردی از جمله مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را به طور مرتب رعایت کند، عمر ونیر کامپوزیت بیشتر از 10 سال خواهد بود.

رنگ ونیر کامپوزیت دندان چگونه است

کامپوزیت ونیر دارای طیف گسترده ای از رنگ ها می باشد که بر اساس سلیقه ی بیمار و مشاوره های دندانپزشک انتخاب می شود. به هنگام انتخاب رنگ مورد نظر عوامل مختلفی را باید مد نظر قرار داد. با توجه به اینکه ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی از ثبات رنگ کمتری برخودار است پس از مدتی در مجاورت بزاق دهان تغییر رنگ می دهد. هم چنین به هنگام انتخاب رنگ طبیعی بودن لبخند را باید مد نظر داشت. در صورتی که بیمار از مواد غذایی نظیر چای و قهوه به مقدار زیاد استفاده می کند نیز لازم است که رنگ طبیعی تری را انتخاب کند.

مراقبت های لازم از ونیر کامپوزیت دندان چگونه است

  • پس از استفاده از ونیر کامپوزیت دندان، لازم است بیمار حداقل روزی دو بار مسواک بزند، از آنجایی که این ماده پس از مدتی رنگش تغییر می کند بهتر است بیمار پس از هر بار خوردن قهوه یا چای خوردن مسواک بزند.
  • استفاده از نخ دندان پس از هر وعده ی غذایی لازم است. استفاده صحیح از نخ دندان ضروری است.
  • استفاده از دهانشویه نیز می تواند در رعایت بهداشت و جلوگیری از تجمع باکتری ها و پوسیدگی دندان موثر باشد.

هزینه ونیر کامپوزیت دندان چقدر است؟

هزینه ی کامپوزیت ونیر با توجه به کیفیت ونیر کامپوزیت مورد استفاده، تعداد دندان هایی که نیاز به این ماده دارند و دستمزد دندانپزشک که بر اساس تخصص، تجربه و تبحر او می باشد، تعیین می شود. جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین مشاوره و ویزیت رایگان، با کلینیک مورد نظر خود در ارتباط باشید.

تیر 22, 1399 12:38 ب.ظ