کامپوزیت دندان خرگوشی

چگونگی انجام کامپوزیت دندان خرگوشی

روش های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند دندان های خرگوشی وجود دارد که یکی از رایج ترین این روش ها، کامپوزیت کردن است. دندان های خرگوشی به مدلی از دندان ها گفته می شود که در فک بالا جلوتر از فک پایین قرار گرفته است. این حالت دندان ها برای بسیاری از افراد جذاب به نظرمی رسد اما افراد دیگری هم هستند که قصد دارند یک روش اصلاح طرح لبخند را انتخاب کنند تا تا کل دندان های فک بالایشان صاف و یکدست دیده شود.

 

علت شکل‌ گیری دندان خرگوشی

 

عادت به مکیدن انگشت و پستانک در کودکان

یکی از علت های شکل گیری دندان خرگوشی در فرد عادت به مکیدن انگشت وپستانک در دوران کودکی می باشد. کامپوزیت ونیر سپیدنت در صورتی که این عادات در کودک نهادینه شود، پس از سن 4 سالگی احتمال ایجاد دندان خرگوشی افزایش پیدا می کند. بهتر است سعی شود تا اینگونه عادت ها و رفتارها تعدیل و کنترل شود.

 

عادت دادن زبان به پشت دندان های جلویی

این کار سبب وارد شدن فشار به دندان و قوس دهان می شود که ممکن است تناسب و تراز فکر را از بین ببرد.بخشی از سلامت هر شخص به مسائل ژنتیکی بستگی دارد ممکن است شخص این عارضه را از یکی از خویشاوندان به ارث برده باشد.

 

دندان قروچه و سایش دندان

وارد شدن فشار زیاد روی دندان ها می تواند یکی از علت های ابتلا به دندان خرگوشی باشد. فشار و سایش دندان ها می تواند باعث رانش آنها به سمت بیرون شود.

عوارض ناشی از عدم اصلاح دندان خرگوشی

1.        مشکلاتی در گفتار و بیان

2.        اختلال در جویدن

3.        احتمال آسیب دیدن سایر دندان ها

4.        تغییراتی در ظاهر افراد

5.       احساس درد در سایر دندان ها به علت قرار گیری نامناسب دندان در فک

مراحل کامپوزیت دندان خرگوشی

 

بررسی اولیه ی دندان ها

در مرحله ی اول ابتدا دندانپزشک دندان های را با دقت مورد بررسی قرار می دهد تا از سلامت آن ها اطمینان کسب نماید. چنانچه دندان دچار پوسیدگی و خرابی باشد قبل از کامپوزیت باید برطرف شود در غیر اینصورت پس از کامپوزیت  پوسیدگی موجب ایجاد حس درد می شود که در این صورت فرد مجبور می شود مجدد به دندانپزشک مراجعه نماید تا کامپوزیت ونیر دندان را برداشته و پوسیدگی را برطرف نماید. همچنین وضعیت لثه از لحاظ عفونت و یا بیماری های مربوط به آن باید مورد بررسی قرار گیرد. زیرا این بیماری ممکن است به قسمت های دیگر دهان نفوذ کرده و باعث ایجاد عفونت و یا سایر مشکلات گردد. بنابراین قبل از هر اقدامی بررسی پارامترهایی از قبیل وضعیت لثه و دندان ها در اولویت قرار گیرد.

 

تمیز کردن دندان ها

هر گونه جرم و یا برجستگی بر روی دندان مانع درست چسبیدن روکش می شود به همین علت باید  دندان ها را از هرگونه جرم پاکسازی نمود. برای این کار از ماده اسیدی استفاده می شود که از اسید فسفریک 40 درصد تشکیل شده است. این ماده ژل مانند باید به مدت 15 ثانیه  بر روی دندان ها قرار گیرد تا حالت تخلخل بر روی آن ها ایجاد شود و سطح را آماده نصب مواد کامپوزیت نماید.

قرار دادن مواد کامپوزیت

در این مرحله مواد کامپوزیت ونیر دندان که همانند یک پلاستیک مایع است، با استفاده از برس مخصوص بر روی دندان ها قرار گرفته می شود. اینکه مواد در چه اندازه بر روی دندان ها قرار گیرد تا حالت خرگوشی از بین رفته یا تعدیل گردد، در تخصص دندانپزشک است. هتر است طوری مواد بر روی دندان ها قرار گیرد که یک سطح صاف و یکدستی ایجاد شود.

تثبیت مواد کامپوزیت دندان

پس از قرار دادن مواد کامپوزیت، نور و لیزر مخصوصی بر روی دندان ها تابانده می شود. این نور به رنگ آبی می باشد و با تابش آن به دندان ها، کاتالیزور موجود در مواد کامپوزیت ونیر فعال شده و آن را سفت می کند. این اشعه بایستی بین 10 تا 15 ثانیه بر روی دندان ها تابانده شود. لایه های کامپوزیت نازک هستند و سریعا ثابت می شوند.

خرداد 3, 1400 9:27 ب.ظ