کامپوزیت دندان جلو

تفاوت انواع لمینت ها در جنس مواد استفاده شده و مراحل انجام آن هاست که هر کدام، مزایا و معایبی دارد. امروزه با توجه به قیمت و مدت زمان درمان، استفاده از ونیر کامپوزیت مرسوم تر است. با کامپوزیت کردن دندان های جلو، قسمت عمده مشکلات ظاهری دندان ها رفع خواهند شد. کامپوزیت ونیر شکل خمیری و دارای جنس پلیمری می باشد. زیبایی و شکل آن ها به تبحر دندانپزشک نیز بستگی دارد، در صورتی که دندانپزشک تجربه و تخصص کافی در شکل دهی و پالیش کامپوزیت را دارا باشد، اصلاح طرح لبخندی بدون تراش به بهترین شکل انجام خواهد گرفت.

مراحل انجام کامپوزیت دندان جلو


جهت انجام کامپوزیت دندان جلو، ابتدا لازم است طی جلسه ای تمامی دندان ها توسط دندانپزشک معاینه شده تا با شناخت بهتری از وضعیت آن ها، مشاوره های لازم به بیمار داده شود. جلسه معاینه و مشاوره در کلینیک دندانپزشکی سپید به صورت رایگان انجام می شود. در این جلسه در صورتی که پوسیدگی در دندان ها وجود داشته باشد و یا مشکلاتی در لثه بیمار مشاهده شود، کامپوزیت دندان های جلو تنها در یک یا دو جلسه بدون تراش دندان انجام خواهد شد.  ابتدا دندان ها جرم گیری، تمیز و ضد عفونی شده، سپس لایه ای نازک از خمیر کامپوزیت روی دندان ها قرار داده می شود و به وسیله ی نور سفت می شود، پس از آن توسط دندانپزشک شکل داده می شود و پالیش می شوند.

طول عمر


روکش ونیر کامپوزیت از مقاومتی خوبی برخوردار است. همچنین می تواند نیرویی که برای جویدن غذا لازم است را وارد کرده و هنگام این فرایند نخواهد شکست، ولی در صورتی که قصد کامپوزیت دندان های جلو را دارید نمی توانید با گاز زدن سیب و یا تخمه شکستن، فشار زیادی را به دندان های جلویی اعمال کنید. تداوم در گاز زدن سبب شکستن یا لق شدن کامپوزیت های ونیر خواهد شد. در صورتی که بیمار دندان قروچه داشته باشد، سبب شل شدن کامپوزیت می گردد. لازم به ذکر است از آن جایی که کامپوزیت قابلیت ترمیم دارد، پس از شکستن نیازی به تعویض آن نیست.

آیا کامپوزیت تغییر رنگ می دهد


کامپوزیت ونیر قابلیت رنگ پذیری دارد، در صورتی که فرد از چای، قهوه، قلیان، مواد غذایی رنگدار به طور مداوم استفاده کند، سبب می شود تا رنگ دندان های جلویی تغییر کنند. جهت کاهش رنگ پذیری کامپوزیت می توان بعد از هر مصرف مواد غذایی مسواک زد و دندان ها شست و شو کرد. در صورت رنگ گرفتن روکش تنها با یک جلسه پولیش، به رنگ اولیه باز می گردد.

آیا کامپوزیت دندان جلو عوارضی دارد


در صورتی که کامپوزیت کردن دندان توسط متخصص انجام شود و هم چنین فرد تا جای ممکن مراقبت های لازم را به جا آورد و بهداشت دندان را به خوبی رعایت کند، این درمان هیچ عارضه ای نخواهد داشت و روشی کاملا بی خطر است. برای آشنایی با متخصصین این حوزه به شما پیشنهاد می دهیم به صفحه کامپوزیت ونیر سپیدنت مراجعه فرمایید.