کامپوزیت بهتر است یا لمینت

کامپوزیت بهتر است یا لمینت ؟ دندان از جمله مهم ترین قسمت صورت است که بخش زیادی از زیبایی آن را فراهم می کند. مشکلات و ناهنجاری در دندان ها و فک علاوه بر تاثیرات بالینی سبب کاهش زیبایی لبخند و اعتماد به نفس افراد می شود به همین دلیل روش های زیباسازی دندان ها در دهه های اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. از جمله بهترین و موثرترین روش های زیبایی در دندانپزشکی می توان به کامپوزیت و لمنیت سرامیکی اشاره کرد.

کامپوزیت ونیر دندان

کامپوزیت ونیر دندان نوعی روکش دندانی است که جهت اصلاح رنگ و فرم استفاده می شود. کامپوزیت ونیر به صورت خمیری بر روی دندان قرار گرفته و با اشعه ی نور سفت و محکم می شوند. کامپوزیت ونیر دندان به عنوان یک روش مستقیم به عنوان روکش مورد استفاده قرار می گیرد.

لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی با توجه به جنس سرامیکی آن محکم تر و مقاوم تر از کامپوزیت در لابراتور پس از قالب گیری ساخته می شود. از آن جایی که لمنیت سرامیکی پس از قالب گیری از دندان ها ساخته می شود به عنوان روش غیر مستقیم روکش دندانی شناخته شده است.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت

کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی هر دو با هدف اصلاحات ظاهری و زیبایی دمندان ها مورد استفاده قرار می گیرد ولی تفاوت در جنس و روش درمانی سبب تفاوت های چشم گیری در ویژگی های آن ها شده است. این نوع روکش ها در صورتی با تبحر لازم انجام شود و بهداشت فردی دهان و دندان ها توسط بیمار انجام گیرد عوارضی نخواهد داشت و نه تنها سبب پوسیدگی دندان ها نمی شود بلکه با حفاظت از مینای دندان از آسیب به آن جلوگیری می کند. تفاوت هایی که در ساختار کامپوزیت و لمینت سرامیکی وجود دارد سبب شده هر کدام مزایا و معایب مربوط به خود را داشته و پس از مشورت با دندانپزشک بیمار با توجه به شرایط خود هر کدام از آن ها را به عنوان روش درمانی خود می پذیرد. از جمله تفاوت هایی که در کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی وجود دارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم رنگ پذیری کامپوزیت بهتر است یا لمینت

حساسیت به رنگ پذیری در کامپوزیت ونیر بیشتر از لمینت سرامیکی است. کامپوزیت ونیر با مصرف مواد غذایی رنگی، چای، قهوه و قلیان تغییر رنگ داده و لازم است جهت تجدید رنگ آن توسط دندانپزشک پالیش شود.

طول درمان کامپوزیت کوتاه تر است یا لمینت

با توجه به اینکه کامپوزیت ونیر یک روش مستقیم است و لایه ای خمیری به صورت مستقیم بر روی دندان قرار می گیرد تنها در یک یا دو جلسه درمان تکمیل می شود ولی دوره ی درمان لمینت سرامیکی طولانی تر بوده و جلسات بیشتری برای طرح درمان لازم است.

استحکام و ماندگاری کامپوزیت بهتر است یا لمینت

استحکام و ماندگاری لمنیت سرامیکی با توجه به جنس آن و به دلیل حرارت بالایی که در لابراتور در مجاورت آن قرار گرفته مقاوم تر است و استحکام بیشتری دارد به همین دلیل طول عمر لمینت سرامیکی از کامپوزیت ونیر بیشتر است.

درخشندگی و شفافیت کامپوزیت بهتر است یا لمینت

لمینت سرامیکی به دلیل عبر و انعکاس مناسب نور درخشندگی و زیبایی بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد به همین دلیل طبیعی تر به نظر می رسد. درخشندگی و زیبایی از مهم ترین مزایای لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر دندان است.

قابلیت ترمیم کامپوزیت یا لمینت

از جمله معایب لمینت سرامیکی عدم برگشت پذیری و ترمیم می باشد. لمینت سرامیکی در صورت آسیب یا شکستگی لازم است که تعویض شود ولی کامپوزیت ونیر قابل تجدیدپذیری و ترمیم می باشد.

قیمت کامپوزیت بهتر است یا لمینت

قیمت از مهم ترین مزایای کامپوزیت ونیر دندان است. قیمت کامپوزیت ونیر دندان نسبت به لمینت سرامیکی به مراتب کمتر می باشد.