کامپوزیت بهتر است با روکش دندان

کامپوزیت بهتر است با روکش دندان ؟ یکی از عمده سوالات رایج  افراد هنگام مراجعه به متخصص دندانپزشکی این است که فرق کامپوزیت با روکش چیست؟ در طول زندگی امکان دارد با ضربه خوردن به دهان، ورزش های پر خطر و حوادث رانندگی دندان های شما ترک بخورد یا بشکند و یا لب پر شود. همچنین ممکن است به دلیل استعمال دخانیات و سیگار و مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های رنگی همچون چای، قهوه، نسکافه و… دندان هایتان دچار لکه شده و سفیدی و شفافیت خود را از دست بدهند.

امروزه افراد بسیار زیادی هستند که دوست دارند وقتی که لبخند می ‌زنند دندان های زیبایی داشته باشند. کامپوزیت و روکش هر دو برای زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. اگر دندان ها دچار ترک و شکستگی شوند می توان از کامپوزیت و روکش برای این دندان های آسیب دیده استفاده نمود. لمینت سرامیکی سپیدنت برای آشنایی بیشتر با کامپوزیت و روکش ادامه ی مطلب را مطالعه نمایید:

کامپوزیت چیست

کامپوزیت موادی است که دندانپزشک آن ها را روی سطح دندان ها قرار می دهد و بدین ترتیب دندان ها را سفید و زیبا می ‌کند و عیوبی همچون بدرنگی، لب پریدگی، شکستگی های جزئی و… برطرف می شوند. دندانپزشک زیبایی برای ترمیم سطح دندان آن را لایه لایه به دندان اضافه می‌ کند.

روکش دندان چیست

نام دیگر روکش دندان تاج است. روکش کل دندان را پوشش می ‌دهد. روکش های دندان جنس های مختلفی دارند که می ‌توان به جنس های چینی، پرسلن و آلیاژ فلزی اشاره کرد. از روکش دندان برای از بین بردن رنگ بد دندان استفاده می‌ شود. از دیگر کاربردهای روکش دندان به درست کردن دندان های خراب و پوسیده یا ضعیف می‌ توان اشاره نمود. روکش دندان طوری بر روی دندان های شما صورت می ‌گیرد که متناسب با دندان های دیگرتان باشد. روکش دندان هم موجب زیبایی می شود و هم دندان های شما از پوسیدگی حفظ می نماید چرا که تمام دندان را می‌ پوشاند.

 

مزایای کامپوزیت نسبت به روکش

هزینه کامپوزیت دندان در مقایسه با روکش کمتر است. در واقع هزینه کامپوزیت نصف هزینه روکش  می باشد. کامپوزیت یک روش غیرتهاجمی محسوب می شود چرا که در این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان ها وجود ندارد. کامپوزیت ونیر بیشتر جنبه ی زیبایی دارد. پس از نصب کامپوزیت افراد امکان دارد تا چند روز احساس درد داشته باشند اما به سرعت از بین می رود. انجام و نصب کامپوزیت بسیار راحت و در طی یک جلسه انجام می شود.

مزایای روکش دندان نسبت به کامپوزیت

روکش های دندان معمولا از ماندگاری و طول عمر بسیار زیادی برخوردار می باشند. همچنین نسبت به کامپوزیت ونیر دندان  مقاوم تر بوده و استحکام بیشتری دارند. زمانی که دندان خود را روکش می کنید می توانید بیش از 15 سال از آن ها استفاده نمایید و در این سال ها نیازی به ترمیم آن ها نخواهید داشت. لمینت سرامیکی دندان در ضمن روکش از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می کند.

کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان

برای این سوال که کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان نمی توان یک پاسخ قاطع داد چرا که دندانپزشک باید در ابتدا وضعیت دندان هایتان را بررسی نماید تا تشخیص دهد که کدام تکنیک برای شما مناسب تر است اما به طور کلی باید بدانید که برای نصب کامپوزیت نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست و اگر دوست ندارید دندان تراش بخورد انجام کامپوزیت ونیر گزینه مناسبی است اما برای نصب روکش دندان، دندان پزشک ابتدا دندان را می تراشد بنابراین اگر با تراش خوردن دندان مشکل ندارید می توانید روکش را انتخاب کنید. روکش های دندان استحکام بالایی دارند اما اگر آسیب ببینند باید به کل تعویض شوند و امکان ترمیم وجود ندارد.

تیر 10, 1400 8:53 ب.ظ