کاشت دندان بدون ایمپلنت

در این مقاله سعی داریم نکاتی مهم در خصوص کاشت دندان بدون ایمپلنت برای شما عزیزان شرح دهیم. عوامل و فاکتورهای متعددی سبب می شود تا دندان یا دندان هایی از دست بروند. از جمله ی این عوامل ضربه، تصادفات و هم چنین پوسیدگی دندان هاست. عوامل دیگر از جمله رژیم غذایی نامناسب هم چنین فشار های عصبی نیز از عواملی می باشند که سبب از دست رفتن دندان ها خواهند شد. از دست رفتن دندان و یا گروهی از دندان ها مشکلاتی بسیاری را برای فرد ایجاد خواهد کرد. از جمله ی این مشکلات می توان به عدم توانایی در جویدن غذا و به دنبال آن مشکلات گوارشی می باشد. از دیگر تاثیرات از دست رفتن دندان ها، تاثیرگذاری در زیبایی لبخند بیمار می باشد. روش های مختلفی برای کاشت دندان و جایگزینی آن ها وجود دارد.

روش های کاشت دندان

  • از جمله روش های کاشت دندان استفاده از دست دندان و دندان مصنوعی می باشد که قابلیت جداکردن را دارد. دندان مصنوعی راحتی و طول عمر ایمپلنت را نداشته ولی در مقایسه با آن از قیمت مناسب تری برخوردار است. در این روش دندان های مورد استفاده با پایه های پلاستیکی هستند که این پایه ها همرنگ لثه می باشد، در برخی از انواع این دندان ها پایه پلاستیکی ارای چارچوب فلزی ست.
  • از دیگر روش هایی که از آن در جایگزینی دندان ها از دست رفته استفاده می شود، بریج و یا پل های دندانی است. در اکثر موارد پل مورد استفاده 3 تایی می باشد. بریج دندانی با تکیه بر دندان های مجاور و پس از ساییدن آن ها توسط دندانپزشک قرار خواهد گرفت که این مورد از جمله معایب روش بریج دندانی ست. این روش درمانی در صورت سلامت دندان های مجاور اثربخش خواهد بود و طول عمری 8 تا 10 ساله را داراست.
  • کاشت ایمپلنت مهم ترین و بهترین روش جایگزینی ست. در کاشت ایمپلنت در ابتدا دندان از دست رفته به صورت کامل جدا شده و سپس با استفاده از جراحی لثه پایه ی ایمپلنت کاشته خواهد شد. لازم اس که پایه ی تیتانیومی کاشته شده با استخوان فک جوش بخورد، به همین دلیل دوره درمان کاشت دندان با ایمپلنت طولانی تر از دیگر روش ها خواهد بود.

کاشت دندان بدون ایمپلنت

یکی از روش های جایگزینی دندان از دست رفته کاشت دندان بدون ایمپلنت می باشد که در این روش در ابتدا پس از بررسی های لازم، مدل سازی از دندان از دست رفته صورت گرفته و سپس این دندان ساخته شده و جایگزین دندان از دست رفته خواهد شد. در طول دوره ی درمان کاشت دندان بدون ایمپلنت، روکشی بر روی دندان جدید که در فرآیند متصل شدن به ریشه است قرار خواهد گرفت، پس از گذراندن این دوره که به طور معمول تا 6 ماه طول می کشد، روکش مذکور برداشته شده و سپس روکش دائمی دندان بر روی آن قرار خواهد گرفت. یکی از الزاماتی که در استفاده از روش کاشت دندان بدون ایمپلنت وجود دارد این است که دندان اصلی بیمار در جای خود باقی مانده باشد. در صورتی که کاشت دندان بدون ایمپلنت توسط متخصص با تبحر و تخصص لازم انجام شود، روشی موثر خواهد بود.

کاشت دندان بدون ایمپلنت در مقایسه با کاشت ایمپلنت راحت تر بوده و هم چنین دوره ی درمان کوتاهتری را داراست. در کاشت ایمپلنت علاوه بر جراحی های کوچک، سوراخ شدن استخوان فک با استفاده از دریل دندانپزشکی، انجام می گیرد که این مورد در روش کاشت دندان بدون ایمپلنت نخواهد بود. در کاشت ایمپلنت محدودیتی وجود نداشته و در صورتی که استخوان فک تحلیل نرفته باشد، کاشت انجام خواهد شد ولی در کاشت دندان بدون ایمپلنت لازم است که دندان اصلی باشد تا کپی برداری های لازم از آن انجام شود.

مرداد 28, 1399 7:15 ب.ظ