ژل بلیچینگ دندان

ژل بلیچینگ دندان از متریالی است که هم در مطب و هم در منزل از آن برای از بین بردن جرم و تیرگی های دندان استفاده می کنند، هزینه این ژل ها بالا نبوده و در اکثر داروخانه ها موجود است. استفاده از ژل های تزریقی سبب افزایش سطح کیفی و بالابردن سرعت درمان خواهد شد. در زیر به برخی از نکاتی که قبل از انجام بلیچینگ باید به آن توجه داشته باشید، پرداخته شده است.

نکات کلیدی در استفاده از ژل


عملکرد ژل های بلیچینگ تنها با تماس مستقیم روی دندان های اصلی امکان پذیر است. استفاده از این ژل ها روی روکش و یا دندان هایی که لمینت شده اند، موثر نخواهد بود. یکی از نکات مهم قبل از به کارگیری ژل های بلیچینگ، مسواک زدن به شیوه اصولی خود و استفاده از نخ دندان برای پاک کردن فواصل بین دندان هاست، این فرایند سبب می شود تا کیفیت درمان دو برابر گردد. هنگام استفاده از قالب بلچینیگ ( تری ) باید سعی کرد تا آن را خشک نگه داشت، چراکه این باعث جلوگیری از تجمع باکتری روی تری خواهد شد. هنگام استفاده از تری نباید تا حدی آن را از ژل پر کرد تا سر ریز شود.

 سهم هر دندان از ژل بلیچینگ به اندازه دو قطره بوده که در مرکز تری قرار می گیرد. حتما باید از درپوش سرنگ بعد از اتمام کار بلیچینگ استفاده کرد تا سر ریز آن به خوبی خشک گردد. معمولا برای دندان های نیش، فضایی به اندازه هشت دندان داخل تری تعبیه می شود. هنگامی که تری روی دندان ها قرار گرفت، ژل های پسماند روی دندان های دیگر با دستمالی خشک تمیز می شوند. به بیماران توصیه می شود بعد از این درمان تا مدتی از موادی که دارای افشانه های رنگی هستند، استفاده نکنند. همانطور که در مقالات قبلی سپیدنت اشاره گردید، پایداری بلچینگ همیشگی نبوده و لازم است پس از مدتی رنگ دندان ها ترمیم شوند. بنابراین نگران زردی بیش از حد دندان های بلیچینگ شده نباشید. در ادامه به مواد ساختاری ژل های بلیچینگ اشاره خواهیم کرد :

درمان با ژل


در مرحله اول تنها کافی است به مدت چهل دقیقه از ژل بلیچینگ استفاده کنید، اگر با حساسیت کمی روبرو شدید و یا به طور کل حساسیتی نداشته باشید، بعد از سپری شدن مرحله اول، لازم است سی الی شش ساعت زمان تا شروع مرحله دوم وقفه بیوفتد. هنگام قرارگیری ژل روی دندان بهتر است از آشامیدن و تناول غذا بپرهیزید تا فرایند درمان به بهترین شکل انجام گیرد.

بعد از بلیچینگ کردن توصیه می شود دندان های خود را با آب سرد شستشو داده و آرام آرام مسواک بزنید. تری را نیز  بعد از استفاده با مسواک تمیز کرده و بعداز خشک شدن داخل قالب مخصوص خود قرار دهید. تقریبا اکثر افراد بعد از شش هفته نتیجه خوبی از درمان خود خواهند گرفت. هنگامی که فرایند سفید کردن دندان ها به طور کامل انجام شد، از هرگونه استفاده از ژل های دیگر جلوگیری کنید. یکی از نکات مهم در مراقبت از ژل های بلیچینگ این است که دور از آفتاب نگهداری شوند. اگر می خواهید به مدت زیادی این ژل ها را در دسترس خود قرار دهید، بهتر است آن ها را داخل یخچال قرار داده تاپایداری خود را به خوبی حفظ کنند.

هیدروژن پراکساید در ماده بلیچینگ


همانطور که از نام این ترکیب پیداست، برای اکسید کردن ماده بلیچینگ به کار رفته که دارای غلظت بالایی در ژل است. ساختار این ماده بی رنگ است و به شکل حلال خود در می آید، بی بو بودن آن نیز باعث ایجاد کابردهای وسیع تری در زمینه های دیگر شده است. یکی از معایب این ترکیب آتش زا بودن آن است، به همین علت باید با احتیاط کامل استفاده گردد. بنابراین به دلیل استفاده از هیدروژن پر اکسید در ژل های بلچینیگ توصیه می شود تا این مواد را درون ظروف کریستال در فضای سرد نگهداری کنید.