چسب لمینت دندان

چسب لمینت دندان چیست

چسب لمینت دندان ، چسب به خصوصی است که برای چسباندن لمینت های موقت به کار برده می شود. دندان پزشک چسب لمینت دندان را در قسمت پشتی و روی دندان ها می زند و سپس لمینت های موقت را روی دندان ها قرار می دهد و بدین شکل یک لایه زبر و ضخیم قسمت رو و پشت دندان ها را خواهد پوشاند. این لمینت سرامیکی که با چسب روی دندان ها گذاشته شده اند به مدت دو الی سه هفته باید در دهان باقی بمانند.

لمینت موقت چیست

لمیت موقت همانطور که از اسمش مشخص است به صورت موقتی بر روی دندان ها گذاشته می شود. همانطور که می دانید در پروسه ی نصب لمینت های دائمی دندان پزشک در ابتدا مینای دندان را به  اندازه ای که لازم است تراش می دهد و سپس از دندان های شما قالب تهیه می کند و بعد آن را به لابراتوار می فرستد تا لمینت ها براساس قالب ساخته شود. این فرآیند ساخت لمینت های دائمی حدود دو الی سه هفته زمان می برد و در این مدت از لمینت های موقت باید استفاده شود تا لمینت های دائمی ساخته و آماده نصب شود. لمینت سرامیکی سپیدنت از لحاظ ظاهری با لمینت های دائمی مشابهت دارند اما لمینت های دائمی به مراتب زیباتر هستند.

 

مراقبت از لمینت موقت دندان

در زمان نصب لمینت های موقت و حتی پس از آن ممکن است بیمار احساس درد و ناراحتی داشته باشد و علت آن هم تراشیده شدن مینای دندان است. تراشیده شدن مینای دندان موجب می شود که میزان حساسیت دندان ها نسبت به تغییرات دما و گرما و سردی غذاها افزایش یاید. در زمانی که لمینت های موقت روی دندان ها قرار دارند لازم است که مراقبت های لازم از آن ها انجام شود تا درد و ناراحتی کمتری احساس شود و این بازه ی دو الی سه هفته ای به آسانی سپری شود. مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد به شرح زیر می باشد:

  1. در طول این دو الی سه هفته که لمینت های موقت روی دندان ها قرار دارد برای مراقبت از دندان ها مسواک زدن را فراموش نکنید اما به هیچ عنوان از نخ دندان استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث شود که روکش های موقت  از روی دندان جدا شود که در این صورت نیز لازم است روکش جایگزین روی دندان نصب شود.  
  2. از سرنگ پراکسید هیدروژن روزی سه الی چهار مرتبه می توانید در مرز لثه ها استفاده کنید.
  3. این امکان وجود دارد که دندان پزشک برای جلوگیری از بروز عفونت لثه برای شما آنتی بیوتیک تجویز نماید که توصیه می شود طبق دستور وی عمل کرده و آتی بیوتیک ها را به موقع و سروقت و منظم استفاده نمایید.
  4. باید از دهانشویه نیز در این مدت استفاده کنید.
  5. هم در زمانی که لمینت های موقت روی دندان ها قرار دارند و هم در زمانی که لمینت های سرامیکی روی دندان ها نصب می شوند باید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از موادغذایی و  خوراکی های سفت مانند ته دیگ، آجیل، تخمه و… استفاده ننمایید چرا که موجب فشار وارد کردن به لمینت ها می شود.
  6. باید در زمان خوردن از لقمه های بسیار کوچکی استفاده نمایید.
  7. از دندان های لمینت شده به عنوان ابزار استفاده نکنید! باز کردن در بطری نوشابه و آب و… با دندان لمینت شده فشار زیادی به دندان ها وارد می نماید کامپوزیت ونیر سپیدنت و آسیب زیادی به آن ها وارد می شود. به طور کلی نباید کاری را انجام دهید که به دندان ها فشار زیادی را وارد کند. زیرا این فشار ها می تواند عوارضی مانند جدا شدن لمینت موقت را به دنبال داشته باشد.

تیر 28, 1400 8:23 ب.ظ