پلاک ارتودنسی چیست

پلاک ارتودنسی چیست ؟ از اجزای مهم در حوزه ارتودنسی محسوب می شود. در این مقاله به معرفی این پلاک ها خواهیم پرداخت ریتینر متشکل از پلاک محرک و ثابت بوده که از مهم ترین اجزای دندانپزشکی است. ریتینر نوعی نگهدارنده محسوب شده که از ملزومات دندانپزشکی محسوب شده، وجود بافت زنده لثه که محل قرارگیری دندان ها در آن است امکان حرکت را برای آن ممکن می سازد. بنابراین لازم است که به وسیله ی نگهدارنده بافت و دندان ها به شرایط جدید قرار گیری خود عادت کنند. با استفاده از ریتینر از حرکت احتمالی دندان ها با افزایش سن پیشگیری شده و علاوه بر این مانع خوبی در برابر برگشت پذیری دندان ها به حالت اولیه خود به حساب می آید. هر چه سن بیمار کمتر باشد با توجه به رشد و حرکت دندان ها، لزوم استفاده از ریتینر یا نگهدارنده بیشتر خواهد بود.

انواع مختلف پلاک ارتودسی چیست

پلاک های ارتودنسی انواع مختلف داشته و به عنوان نگهدارنده مقاوم محسوب شده که دارای دوام بالایی در ساخت هستند. این نگهدارنده ها به دو نوع پلاک های متحرک و پلاک های ثابت یا دائمی تقسیم بندی می شوند.

پلاک ارتودنسی ثابت یا دائمی که به آن لینگوآل می گویند، نوعی بلاک است که بیمار امکان جدا سازی آن را از دندان های خود نداشته و این کارباید توسط متخصص ارتودنسی انجام گیرد. این نوع بلاک هابر روی  شش و یا چهار دندان جلویی بیمار قرار می گیرند به طوری با ایجاد فشار بر روی آن ها به راحتی متلاشی نمی شوند.

مزیت پلاک ارتودنسی ثابت

مهم ترین مزیت این محصول دائمی این است که قابل رویت نیست و هم چنین مقاوم و مستحکم است. از مشکلات این نوع پلاک ارتودنسی ثابت  می توان به سختی رعایت بهداشت دندان ها اشاره کرد. در هنگام استفاده از محصول لازم است که به طور مداوم به دندانپزشکی مراجعه کرده تا بررسی های لازم توسط ارتودنتیست انجام می گیرد.

 در بعضی بیماران برای اصلاحات مشکلات فکی به سقف دهان و در بعضی موارد جهت اصلاح ناهنجاری های دندانی بین آن ها از پلاک متحرک استفاده می شود. سیم و پلاستیک از اجزای ارتودنسی متحرک محسوب می شود. از پلاک متحرک هم به عنوان مکمل درمان ارتودنسی ثابت و هم پس از جدا کردن بریس ها جهت حفظ شرایط جدید دندان ها مورد استفاده می باشد. این پلاک ها را می توان به راحتی از دندان خارج کرد. لازم است که در کنار رعایت بهداشت دندان ها، پلاک متحرک نیز با مسواک مخصوص به خود شست و شو داده شده و تمیز شوند. به هنگام استفاده از پلاک ارتودنسی متحرک ممکن است مشکلاتی در حرف زدن پیش آید که با گذشت زمان و عادت کردن به آن مرتفع خواهد شد. جاگذاری این نوع از پلاک در مدت زمان ارتودنسی موثر است. چه فاکتورهایی در مدت زمان ارتودنسی موثر هستند؟ برای پی بردن به این موضوع به صفحه مدت زمان ارتودنسی سپیدنت مراجعه فرمایید.

شاخصه کیفی در پلاک های ارتودنسی

مهم ترین شاخصه کیفی یک پلاک ارتودنسی، کارایی مناسب آن ها می می باشد. نوع کیفیت پلاک های استفاده شده در اورینگ ارتودنسی نیز موثر است. استفاده از هر انواع پلاک بر اساس تشخیص متخصص انجام می شود و در صورت استفاده ی صحیح بیمار کارایی مناسب خواهد داشت. از دیگر مواردی که قبل از استفاده از پلاک ارتودنسی باید مدنظر قرار داد راحتی بیمار با این پلاک هاست. پلاک های ثابت در بسیاری از موارد راحتی و سهولت استفاده ی بیشتری دارد. در صورتی که در هنگام استفاده احساس راحتی لازم را نداشته باشد نمی تواند به درستی از آن استفاده کرده و دوره ی درمان ارتودنسی را دچار چالش خواهد کرد.

در مقاله پلاک ارتودنسی چیست سعی شد به معرفی و کاربرد انواع پلاک ها بپردازیم. اگر در حین خواندن این مقاله سوالی برای شما پیش آمد می توانید با متخصصین ما در کلینیک سپید تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند شما هم چنین می توانید با اشتراک در باشگاه مشتریان ما از آخرین تخفیفات و اطلاعیه های جشنواره های کلینیک سپید آگاهی یابید. از این که وقت شریف خود را صرف مطالعه این مقاله نمودید از شما سپاسگزاریم.

آذر 7, 1399 6:21 ب.ظ