پر کردن دندان با کامپوزیت

پر کردن دندان با کامپوزیت : با وجود سختی زیاد مینای دندان برخی از آن ها در اثر عوامل مختلف، شرایط فرد و رژیم غذایی ممکن است دچار پوسیدگی شوند. این پوسیدگی ها در ابتدا به صورت لکه هایی بر روی دندان مشخص می شوند و با گذر زمان پوسیدگی دندان ها سبب ایجاد فرو رفتگی در دندان می شود. به هنگام ایجاد این لکه ها و حفره ها بر روی دندان لازم است که درمان های لازم آغاز شود. این درمان ها که ترمیم دندان محسوب می شوند غالبا با عنوان پر کردن دندان نام برده می شوند. در ادامه این مقاله با وب سایت سپیدنت همراه باشید.

جهت ترمیم و پر کردن دندان از کامپوزیت و آمالگام استفاده می شود. هر کدام از این دو ماده دارای جنس و کیفیت منحصر به خود می باشد. یکی از مواد اصلی که به وسیله ی آن ترمیم دندان ها انجام می شود، آمالگام است. آمالگام آلیاژی از نقره و جیوه ساخته شده تا با دندان ها سازگار باشد و مشکلی برای سلامتی بیمار ایجاد نکند. علاوه بر این دو فلز از مواد دیگری نیز در ساخت این آلیاژ استفاده شده است. در برخی از موارد پر کردن دندان از آمالگام سبب ایجاد حساسیت در بیمار می شود که به صورت انگشت شمار این واکنش های آلرژیک دیده شده است. ترمیم و پر کردن دندان با کامپوزیت با توجه به اینکه کامپوزیت همرنگ با دندان بوده و ظاهر طبیعی دندان را حفظ می کند، محبوبیت بیشتری دارد. پر کدن دندان با کامپوزیت پس از رطوبت گیری و باندینگ انجام می شود.

در ترمیم دندان لازم است که در ابتدا دندانپزشک تراش های لازم بر روی دندان را انجام دهد و پس از استریل و خشک کردن آن، ماده ی مورد نظر برای پر کردن را داخل دندان قرار دهد. استفاده از هر کدام از مواد پرکننده به شیوه ی منحصر به خود انجام می گیرد. پس از پر کردن دندان لازم است تا چند ساعت از مواد غذایی سفت استفاده نشود و بهتر است مایعات مصرف شود.

پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام

پر کردن دندان با کامپوزیت و یا آمالگام وابسته به مزایا و معایب هر یک از آن ها می باشد. آمالگام و کامپوزیت هر کدام مزایایی دارد و این که از کدام ماده برای ترمیم دندان استفاده شود با انتخاب بیمار و پس از تایید دندانپزشک انجام می شود.

  • یکی از مهم ترین مزایای آمالگام مقاوم تر بودن آن نسب به کامپوزیت است. این مزیت سبب می شود تا ترجیح بسیاری از دندانپزشکان در پرکردن دندان، آمالگام باشد. در این ویژگی پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر از آمالگام نیست.
  • مزیتی که سبب استفاده از کامپوزیت می شود، همرنگ بودن کامپوزیت با دندان است. آمالگام به دلیل رنگ نقراه ای که دارد سبب ایجاد ظاهری نامناسب در دندان ها شده بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می دهند که از کامپوزیت استفاده کنند بنابراین رنگ کامپوزیت سبب می شود پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر از آمالگام باشد.
  • کامپوزیت از حساسیت بیشتری برخوردار است و لازم است که توسط دندانپزشک با تجربه انجام شود. در صورتی که این ترمیم با دقت لازم انجام نشود زمینه را برای پوسیدگی ها بعدی فراهم می کند.

هزینه پر کردن با کامپوزیت

از جمله درمان های با هزینه ی مناسب در دندانپزشکی، پر کردن دندان می باشد. هزینه ی این فرآیند بیشتر از هزینه ی پر کردن با آمالگام است. با توجه به جنس و کیفیت کامپوزیت و هم چنین برندی که دارد هزینه پر کردن کامپوزیت تعیین می شود. جهت اطلاع از هزینه دقیق پر کردن با کامپوزیت  با کلینیک مورد نظر خود تماس بگیرید.

اردیبهشت 29, 1399 7:41 ب.ظ