پالیش کامپوزیت ونیر

پالیش کامپوزیت ونیر چیست

پالیش کاامپوزیت ونیر : دندان های زیبا، یک شکل و یکدست و بدون نقص موجب افزایش اعتماد به نفس افراد در حین خندیدن و صحبت کردن می شوند. به علت اهمیت بالای موضوع زیبایی دندان، تکنیک های متعددی برای زیبایی لبخند در علم دندانپزشکی به وجود آمدند. کامپوزیت ونیر یکی از آن دسته تکنیک های اصلاح طرح لبخند می باشد که قادر است کلیه عیوب دندانی مانند بد رنگی،  فواصل بین دندان ها، لب پریدگی و… را برطرف نماید. استفاده از این تکنیک نیازی به تراشیدن دندان ها وجود ندارد و به همین علت عده ی بسیاری تمایل دارند که به جای لمینت سرامیکی از این روش استفاده نمایند. یکی از عواملی که در زیبایی ظاهری و دوام کامپوزیت ونیرها تاثیر می گذارد پالیش دندان بعد از کامپوزیت است.

پالیش دندان پس از کامپوزیت، سبب می شود که یک سطح کاملا صاف و براق ایجاد شود که این موضوع روی زیبایی دندان ها تاثیرات بسیاری می گذارد. نکته ی قابل توجه آنکه پالیش کامپوزیت ونیر دندان باید به گونه ای مطلوب انجام شود تا بسیاری از مشکلات کامپوزیت ونیر دندان مانند سوزش لثه، سایش بیشتر و پوسیدگی مکرر، تجمع پلاک و یک نقص طولانی مدت در کامپوزیت دندان که ممکن است به علت انجام نامناسب پولیش دندان بعد از کامپوزیت مشاهده شود به حداقل برسد. کانتورینگ، فینیشینگ و پولیشینگ در واقع جزو مهم ترین مراحل کاشت ونیر دندان محسوب می شوند که در افزایش دوام و طول عمر و ماندگاری کامپوزیت های ونیرها تاثیر مستقیم دارند. به همین علت روش های فینیشینگ و پولیش دندان بعد از کامپوزیت با تکنولوژی های پیشرفته به روز می شوند.

افرادی که از تکنیک کامپوزیت دندان ونیر برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده نموده اند باید بدانند که انجام صحیح پولیش دندان بعد از کامپوزیت نه تنها برای زیبایی بلکه برای سلامت دهان و دندان نیز مفید و مطلوب است. ونیرهای کامپوزیت که فینیشینگ آنها به طرز صحیحی انجام نمی شود می توانند به مشکلات متعدد بالینی نظیر تجمع پلاک، تحریک لثه، سایش بالاتر و پوسیدگی های مکرر و عدم زیبایی شناختی دچار شوند. کیفیت بالای پولیشینگ و فینیشنگ می تواند موفقیت کامپوزیت را از لحاظ زیبایی و دوام و طول عمر آن را تضمین کند.

سیستم های پالیش کامپوزیت تک مرحله ای

برای  پالیش دندان پس از کامپوزیت ونیر دندان از دو تکنیک پالیش تک مرحله ای و چند مرحله ای استفاده می شود. در ادامه قصد داریم توضیحی مختصر درباره ی هریک ارائه دهیم:

سیستم های پالیش کامپوزیت ونیر تک مرحله ای در واقع با بهره گیری از پولیشرهای الماس برای کاهش زمان آماده سازی و پولیش دندان بعد از کامپوزیت معرفی شدند. به این دلیل به آن ها سیستم های تک مرحله ای می گویند چون می توانند کانتورینگ، فینیشینگ و پولیشینگ را با استفاده از یک ابزار واحد تکمیل کنند و سطح کامپوزیت دندان را در حداقل زمان ممکن پالیش کنند.

پالیش کامپوزیت ونیر چند مرحله ای

در سیستم های پالیش کامپوزیت ونیر چند مرحله ای ، دندانپزشک از ابزارهای گوناگونی برای کانتورینگ، فینیشینگ و پولیشینگ استفاده می نماید، زیرا این ابزارها به شکل کاملا تخصصی برای هر مرحله طراحی شده اند، نتایج پولیش دندان بعد از کامپوزیت با تکنیک چند مرحله ای از لحاظ زیبایی و دوام کیفیت بالاتری دارد. طبق نتایجی که به دست آمده است، تکنیک پالیش دندان چند مرحله ای از لحاظ زیبایی و دوام، بسیار با کیفیت تر از پالیش دندان تک مرحله ای است.

فروردین 18, 1400 1:28 ب.ظ