ونیر کامپوزیت در دوران بارداری

ونیر کامپوزیت در دوران بارداری : بهتر است قبل از انجام کامپوزیت، تمامی خانم هایی که در دوران بارداری قصد انجام این درمان را دارند، از توصیه های مهمی که در این جا داده می شود، آگاهی کامل داشته باشند. شاید برای بسیاری از آن ها  انجام روش های اصلاح طرح لبخند در این دوران مناسب نباشد.

یکی از نکات مهم در مراقبت از لثه و سلامت دندان ها در دوران بارداری این است که چکاپ های منظم و دوره ای از آن ها باید انجام شود. یکی از ویتامین هایی که جنین در بدن مادر برای رشد خود تغذیه می کند، کلسیم است، ممکن است این ماده از هر منبعی چون دندان ها در بدن مادر متشرح شده و به بدن جنین منتقل گردد. سلب از انجام روش های ترمیم دندان در دوران بارداری تصوری بسیار اشتباه است که امروزه باب شده است. جلوگیری از ترمیم و جراحی دندان در این دوران می تواند باعث آسیب زدن به زن باردار شود. برای همین به این فرضیات اشتباه توجه نداشته باشید.

تخصص دندانپزشکان در حدی است که می توانند تشخیص دهند که کدامیک از روش های درمانی برای زنان باردار مناسب است و استفاده از کدام داروها برای آن ها و نوزادانشان بی خطر می باشد. ترجیحا استفاده از روش درمانی کامپوزیت ونیر، لمینت سرامیکی و سفید کردن دندان در چهار ماه اول بارداری توصیه نخواهد شد. برخی مادران نگران هستند که با اجرای کامپوزیت ونیر، مواد شیمیایی روکش های دندان به جنین آن ها منتقل شود، این مورد نیز فرضیه ای اشتباه بوده و جای نگرانی نیست. موادی هم که برای بی حسی دندان در دوران بارداری استفاده می شود، بیشتر لیدوکائین بوده که برای آن ها عوارضی ندارد.

بررسی وضعیت دندان ها قبل از روکش


برای انجام معاینات منظم ماهانه برنامه ریزی درستی توسط دندانپزشک صورت می گیرد تا آگاهی کاملی از میزان سلامت دندان ها در اثر مقدار کلسیم بدن مادر پیدا شود. به تمامی خانم های بارداری که از روش های درمانی مختلف برای ترمیم یا زیبایی دندان های خود بهره برده اند، توصیه می شود برای بررسی بهتر وضعیت روکش ها به متخصص کامپوزیت ونیر مراجعه کنند. او بر اساس نوع طرح درمانی که انجام گرفته تمامی این موارد را به خوبی ارزیابی خواهد کرد. برای مشاهده هر گونه مشکلی روی سطح دندان که در زیر روکش های ونیر کامپوزیت حبس شده اند، از اشعه ایکس استفاده می شود و تمامی موارد به خوبی قابل مشاهده می شوند.

کامپوزیت در دوران بارداری


در هنگام قرارگیری روکش های کامپوزیت ونیر، ممکن است از پرتو درمانی استفاده شود. برخی زنان باردار از این مسئله نگران هستند، همانگونه که در بالا اشاره شد، اشعه ایکس به کار رفته در این درمان هیچ گونه عارضه ای برای جنین آن ها نخواهد داشت و دندانپزشک با استفاده از ابزارهای مدرن پزشکی این کار را انجام می دهد. قبل از اینکه فرایند درمان کامپوزیت ونیر را شروع کنید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا او انجام این درمان را در دوران بارداری تایید کند. ممکن است در هنگام اجرای درمان با توجه به تعداد دندان هایی که روکش می شوند، به بیماران توصیه شود برای روند بهتر درمان کمی به حالت طاق باز دراز بکشند. این مورد عارضه ای برای زنان باردار ایجاد نمی کند ولی ممکن است کمی برای آن ها آزار دهنده باشد. پیشنهاد پزشکان بر این است که اگر در انجام لمینت و کامپوزیت عجله ای ندارید، بهتر است که بعد از اتمام دوران بارداری از این روش های ترمیمی برای زیبایی دندان ها استفاده کنید.

عصب کشی در دوران بارداری


معمولا بافت هایی که در ناحیه اعصاب دندان قرار دارند، ممکن است پوسیده شوند، این باعث می شود تا بعد از مدتی کل دندان پوسیده گردد، برای جلوگیری از این مورد عصب کشی دندان باید در اسرع وقت انجام شود، ممکن است این عارضه در زنان باردار بسیار ناراحت کننده باشد که باید جراحی نیز صورت پذیرد. معمولا انجام این کار بعد از چهار ماهه دوم توصیه خواهد شد. یکی از اقداماتی که می تواند تا حد زیادی از پوسیدگی ریشه جلوگیری کند، استفاده از روش های پاکسازی دندان هاست. از بین بردن پلاک های دندانی تا حد زیادی از عفونت های لثه جلوگیری می کند.