ونیر پرسلن چیست

ونیر پرسلن ، جایگزینی مناسب

ونیر پرسلن چیست؟ این سوال بسیاری از افرادیست که قصد اصلاح شکل ظاهری دندان های خود را دارند. ونیر پرسلن پوسته ای بسیار نازک است که به کمک آن می توان طرح لبخند را اصلاح نمود. مشکلات دندانی همچون زردی و بدرنگی دندان ها، لکه ها، لب پریدگی و شکستگی های جزئی همواره روی زیبایی لبخند تاثیرات منفی می گذارند. کامپوزیت ونیر ونیرهای پرسلن با قرار گرفتن روی دندان ها می توانند لبخند شما را بسیار زیبا کنند. این روش به لطف ویژگی های برجسته ، جایگزین مناسبی برای روش های دیگر دندانپزشکی است که در گذشته از آنها استفاده می شد. در ادامه قصد داریم در خصوص مراحل چسباندن ونیرهای پرسلن که به آن لمینت سرامیکی هم می گویند صحبت نماییم:

 

بررسی و معاینه دندان ها

هنگامی که برای اولین بار به متخصص زیبایی دندان مراجعه می کنید ابتدا دندان هایتان به طور کامل معاینه و بررسی خواهند شد. در این معاینه کلیه پوسیدگی های دندان هایتان شناسایی می شود. ونیر پرسلن چیست این  پوسیدگی ها باید قبل از لمینت کردن کردن ها برطرف شوند. علاوه بر آن در این جلسه تعداد دندان هایی که باید لمینت شوند مشخص می شود.

پاکسازی دندان ها

پس از معاینه کلی، دندانپزشک تخمینی از تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت دندان دارند، زمان درمان، هزینه لمینت دندان و غیره در اختیار شما قرار می دهد و سپس برای خلاص شدن از پلاک روی سطح دندان ها، دندان های شما به طور کامل پاکسازی و جرمگیری می شوند.

آماده سازی دندان ها

در تکنیک لمینت سرامیکی، دندان ها نیاز به آماده سازی دارند و این مورد شاید یکی از معایب لمینت سرامیکی در مقایسه با روش کامپوزیت باشد چرا که در کامپوزیت ونیر نیازی به آماده سازی دندان ها وجود نخواهد داشت. کامپوزیت ونیر بدین منظور قسمتی از مینای دندان ها تراشیده می شود. این کار توسط یک دریل دندانپزشکی کوچک انجام می شود و ظاهرا باعث ایجاد درد و تأثیر منفی بر دندان های طبیعی نمی شود. ونیر پرسلن چیست معولا در طول این مرحله ، دندانپزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند. پس از آماده سازی دندان ، قالب دندان شما توسط دندانپزشک ساخته خواهد شد.

طراحی روکش لمینت دندان

قالب دندان که توسط دندانپزشک از دندان های شما تهیه شده است،  به  لابراتور فرستاده می شود. روکش لمینت دندان متناسب با فرم دندان هرشخص در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شود. این مرحله ممکن است حدود دو هفته طول بکشد. در طول مدت انتظار ، مشتری می تواند از روکش های موقت استفاده کند.

 

پیوند روکش های ساخته شده به دندان

پس از آنکه لابراتور ساخت روکش های لمینت سرامیکی دندان را به اتمام رساند، دندانپزشک شما آن ها را روی سطح جلویی دندان هایتان می چسباند و اطمینان حاصل می کند که روکش های لمینت سرامیکی به طور متناسب روی دندان ها قرار گرفته شده اند. کامپوزیت ونیر سپیدنت انجام این مرحله یک بخش مهم از مراحل لمینت دندان می باشد، نحوه ی قرار گیری لمینت روی دندان ها باید به نحوی باشد که بین خط لثه و روکش لمینت فاصله ای ایجاد نشود. وجود فاصله بین لمینت و خط لثه  موجب تجمع باکتری ها در این فاصله می شود که در نهایت منجر به بیماری لثه و همچنین شکست لمینت سرامیکی دندان خواهد شد . بنابراین بسیار مهم است که در انتخاب متخصص دندانپزشک زیبایی برای انجام لمینت دندان خود دقت کافی داشته باشید.

مرحله آخر

برای تنظیمات بعدی لمینت سرامیکی ممکن است که لازم باشد مجدد با دندانپزشک خود ملاقات داشته باشید. در غیر این صورت، دندانپزشک به شما آموزش خواهد داد که چطور باید از لمینت های خود مراقبت نمایید تا طول عمر و ماندگاری آن ها را افزایش دهید. در واقع در مرحله ی آخر پس از اتمام کار دندانپزشک کلیه نکات مراقبتی و بهداشتی را به شما خواهد گفت.