ونیر مستقیم و غیر مستقیم کامپوزیت

ونیر مستقیم و غیر مستقیم کامپوزیت هر دو تکنیک هایی نوین در علم دندانپزشکی برای برطرف نمودن عیوب ظاهری دندان ها هستند. با استفاده از این تکنیک ها می توان عیوب ظاهری دندان ها همچون بدرنگی ترک خوردگی و لب پریدگی ها را مخفی نمود. در ادامه قصد داریم در خصوص ونیر مستقیم و غیرمستقیم ر آنچه که لازم است بدانید را به شما بگوییم:

ونیر مستقیم چست

ونیر مستقیم از موادی به نام رزین کامپوزیت ونیر و همرنگ دندان ساخته شده است که برای دندان های جلویی و بهبود رنگ، اندازه و شکل نصب می شود. این نوع ونیرها یکی از درمان های رایج برای اصلاح طرح لبخند هستند که در طی یک جلسه روی دندان ها قرار گذاشته می شوند. به عبارتی زمان آماده سازی آن ها بسیار کوتاه است. ونیرهای مستقیم در مقایسه با ونیرهای غیرمستقیم ارزان قیمت تر و در نتیجه مقرون به صرفه تر می باشند کامپوزیت ونیر سپیدنت اما از رنگ پذیری بیشتری برخوردار می باشند و به همین علت باید به خوبی از آن ها مراقبت کرد زیرا دچار تغییر رنگ و لکه می شوند. پس از نصب ونیر مستقیم کامپوزیت های مستقیم باید تا جایی که ممکن است مصرف مواد و نوشیدنی های رنگی را به حداقل رساند.

ونیر غیرمستقیم چیست

ونیرهای غیر مستقیم یا همان لمینت دندان در لابراتور دندانپزشکی آماده شده و معمولا از جنس پرسلین یا سرامیک تهیه  می باشند و به همین علت هماست که به آن ها لمینت سرامیکی یا ونیر پرسلین نیز می گویند. برای نصب ونیر غیر مستقیم برخلاف ونیر مستقیم باید دو جلسه به مطب دندانپزشکی مراجعه نمود.   اولین جلسه آماده سازی و جلسه بعدی نصب ونیر می باشد. کامپوزیت ونیر در مقایسه با ونیرهای مستقیم، این نوع ونیرها گران تر بوده و البته طول عمر آنان نیز بیشتر است . نکته ی بسیار مهمی که باید در خصوص ونیر غیرمستقیم یا همان لمینت بانید آن است که این تکنیک اصلاح طرح لبخند یک روش تهاجمی است چرا که  برای نصب آن باید حتما مقداری از مینای دندان تراشیده شود تا بتوان ورقه های نازک پرسلین را روی دندان ها نصب نمود. آن دسته از افرادی که نگران از بین رفتن ساختار دندان ها و آسیب به آن هستند بهتر است که از روش کامپوزیت ونیر مستقیم برای اصلاح طرح لبخند استفاده نمایند. با این وجود ونیرهای غیر مستقیم دارای مزایایی نیز هستند که سبب شده افراد بسیاری به استفاده از این روش روی آورند:

مزایای ونیرهای غیر مستقیم یا لمینت دندان

 1. ایجاد ظاهری طبیعی تر و زیباتر در دندان ها
 2. درخشش و شفافیت بیشتر در مقایسه با ونیر مستقیم
 3. برخورداری از مقاومت بالا در برابر استفاده طولانی مدت
 4. محافظت از دندان ها در برابر شکستگی و ساییدگی       
 5. مقاومت بالا در برابر لکه ها

 

مراقبت های لازم پس از نصب ونیر کامپوزیت

نکته ی بسیار مهمی که باید در خصوص نصب ونیرهای دندانی بدانید آن است که باید حتما تمامی موارد و کارهای لازم برای مراقبت از دندان ها را انجام دهید و نصب ونیرهای دندانی به معنای تمام شدن فرآیند مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان نیست. کامپوزیت ونیر شما برای افزایش طول عمر آن ها باید حتما موارد زیر را رعایت نمایید:

 1. دو بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان و دهانشویه
 2. مراجعه به دندانپزشک هر چند ماه یک بار برای کنترل دندان هایی که ونیر روی آنها نصب شده است.
 3. اجتناب از مصرف مواد غذایی سفت مانند آجیل ها
 4. جلوگیری از مصرف بیش از حد غذاهایی چسبناک به دلیل ایجاد پوسیدگی در دندان های طبیعی
 5. به حداقل رساندن دخانیات بعد از نصب ونیر کامپوزیت
 6. به حداقل رساندن مصرف نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه  
 7. استفاده از نایت گارد یا همان محافظ  برای افرادی که دچار عارضه ی دندان قروچه هستند.