ونیر دندان جلو

ونیر دندان جلو به زیبایی لبخند کمک بسیاری می کند. ونیر یا کامپوزیت نوعی ماده ترمیم کننده دندان است که به وسیله ی دندانپزشک بر روی دندان گذاشته می شود و سپس توسط ایشان فرم داده می شود. بدین ترتیب دندان ها سفیدتر و سالم تر به نظر می رسند و عیوبی همچون بدرنگی، لکه دار بودن، نامرتبی خفیف و… برطرف می شود. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص این تکنیک زیبایی دندان بیشتر صحبت نماییم:

بهترین کاندید برای ونیر دندان جلو

قبل از کامپوزیت کردن دندان ها، دندانپزشک در جلسه مشاوره با دقت وضعیت دندان ها را مورد بررسی قرار می دهد تا از مناسب بودن شما برای استفاده از ونیر کامپوزیت مطمئن شود. شما برای استفاده از این تکنیک به هیچ عنوان نباید دچار عارضه ی دندان قروچه باشید چرا که این عارضه موجب آسیب رساندن به کامپوزیت های ونیر می شود. همچنین نباید هیچ بیماری لثه ای داشته باشید. با این ‌حال روش ترمیم دندان ها و دندانپزشکی زیبایی به‌ کمک ونیر کامپوزیت، برای اکثر افراد مناسب‌ و ایده آل است‌ و کارآمدترین گزینه‌ برای اشخاصی است‌ که‌ با مشکلات زیر مواجهند:

 1. دندان های نا مرتب
 2. دندان هایی‌ که روی یکدیگر قرار گرفته اند
 3. دندان های بدرنگ و لکه دار
 4. دندان های لب پر شده
 5. دندان هایی که دچار شکستگی های جزئی هستند
 6. دندان های‌ بلند، کوتاه یا کوچک

مزایای ونیر کردن دندان های جلو

 1. در تکنیک کامپوزیت نیازی به تراشیدن مینای دندان وجود ندارد. در این روش مینای دندان آسیبی نخواهد دید. همچنین نصب آن به دندان های مجاور آسیبی وارد نمی کند.
 2. کامپوزیت دندان در مقایسه با لمینت سرامیکی ارزان قیمت تر است.
 3. چنانچه تحت فشار های‌ بالا دچار پریدگی لبه یا شکستگی شدند، امکان ترمیم و اصلاح آن ها همانند دندان های طبیعی، به‌ راحتی وجود خواهد داشت.
 4. کامپوزیت ونیر دندان از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار است.
 5. دارای شکل‌ و فرم طبیعی می باشد، به‌ طوری که سایرین به‌ سختی متوجه تفاوت دندان طبیعی با دندان ونیر کامپوزیت می شوند.
 6. به ‌علت بی‌ نیازی از لابراتوار می توان خطای انسانی را حذف نمود.
 7. این تکنیک درمانی تنها در یک جلسه و در عرض چند ساعت قابل اجرا می باشد در حالی که لمینت سرامیکی به دو الی سه جلسه زمان نیاز دارد.

معایب کامپوزیت دندان

 1. طول عمر کامپوزیت ونیر سپیدنت دندان در مقایسه با لمینت کمتر است و نیاز به مراقبت های بسیاری دارد.
 2. کامپوزیت به نسبت لمینت سرامیکی از شفافیت کمتری برخوردار است.
 3. کامپوزیت دندان نمی توادن جایگزین روش های دیگر درمان شود. به عنوان مثال اگر دندان ها به شدت به هم ریخته باشند کامپوزیت نمی تواند کارساز باشد و در چنین شرایطی بهترین درمان ارتودنسی است.

مراقبت از ونیر دندان جلو

 1. برای دوام و پایداری کامپوزیت ها باید روزانه از مسواک و نخ دندان استفاده نمود.
 2. از آنجایی که کامپوزیت ها به شدت مستعد نگ و لکه هستند باید پس از کامپوزیت از خوردن غذاها و خوراکی های رنگی اجتناب نمود. مواردی همچون چای، قهوه، نوشابه، نسکافه و… همگی موجب تیرگی کامپوزیت می شوند پس بهتر است که به میزان بسیار کمی از آن ها استفاده شود.
 3. خوردن آجیل های‌ سخت و شکستن پوست دانه‌ هایی چون پسته و بادام‌ برای کامپوزیت ها آسیب رسان می باشد. در صورت آسیب دیدن و شکسته شدن کامپوزیت ها باید هزینه ای را بات ترمیم و یا تعویض پرداخت نمود. به همین علت برای صرفه جویی در اینگونه هزینه ها بهتر است که از خوردن خوراکی ها و غذاهای سفت اجتناب کرد.   
 4. توجه داشته باشید که  تغییر رنگ به‌ مرور زمان در همه دندان‌ ها رخ داده و بهتر است‌ هر چند وقت یک بار آن ها را پولیش نمود.

خرداد 31, 1400 6:22 ب.ظ