هزینه ارتودنسی فک بالا

هزینه ارتودنسی فک بالا : به صورت طبیعی، به هنگام قرار دادن دندان ها بر روی هم باید دندان های قدامی پایین پشت دندان های قدامی بالا قرار گیرند. در حالتی که فاصله بین دندان های جلوی پایین و دندان های جلویی فک بالا باشد و عقب تر از دندان های جلو قرار گیرند اوربایت اتفاق افتاده و سبب مشکلاتی برای فرد خواهد شد. فاکتورهای بسیاری بر ناهنجاری فک بالا موثر هستند. یکی از فاکتورهای اصلی این نوع ناهنجاری فاکتور ژنتیک است که به صورت وراثتی ایجاد می شود. یکی دیگر از عواملی که غیر وراثتی است و سبب ناهنجاری در فک بالا می شود، مکیدن انگشت در کودکان است که به هنگام فشار آوردن بر دندان های جلو ایجاد خواهد شد. هنگامی که عادت مکیدن انگشت در سنین کودکی ترک شده و انجام نشود، ناهنجاری فک بالا رفع خواهد شد و در صورت ادامه یافتن این عادت، ناهنجاری فک بالا شدت خواهد یافت. علاوه بر این موارد که به عنوان فاکتورهای اصلی محسوب می شوند، عوامل دیگر مانند پوسیدگی دندان ها در کودکان و هم چنین ضربه ها احتمالی به دندان ها و عفونت های لثه می تواند سبب ایجاد این نوع ناهنجاری شود.

گاهی بر اثر تصور اشتباه عقب بودن فک پایین را بالا بودن فک بالا برداشت می کنند. در صورتی که فک پایین عفب باشد نیز علاوه بر ارتودنسی فک بالا لازم است که ارتودنسی فک پایین نیز انجام شود. جهت تشخیص دقیق نوع ناهنجاری لازم است که بررسی های لازم توسط ارتودنتیست انجام شده و سپس طرح درمان مناسب به بیمار پیشنهاد شود.

ارتودنسی فک بالا چیست

در صورت تشخیص ارتودنتیست بر جلو بودن فک بالا با توجه به سن و شرایط بیمار روش های درمانی مشخص خواهد شد. در صورتی که مشکلی در دندان های پایین نباشد ارتودنسی تک فکی برای بیمار انجام خواهد گرفت. در سنین کودکی و رشد در صورت جلو بودن فک بالا، ارتودنسی فک بالا همراه با هدگیر برای بیمار استفاده خواهد شد. اگر محدوده ی سنی بیمار به گونه ای باشد که رشد استخوان های فک و دندان ها تکمیل شده باشد در این صورت درمان ارتودنسی فک بالا همراه با برخی درمان های مکمل مانند کشیدن برخی دندان ها و در برخی موارد جراحی های کوچک همراه خواهد بود.

هزینه ارتودنسی فک بالا

به طور کلی هزینه ی ارتودنسی فک بالا و فک پایین با توجه به فکتورهای مختلفی تعیین می شوند. به طور کلی هزینه ی ارتودنسی فک بالا از ارتودنسی فک پایین، بیشتر است.

  • یکی از عوامل تاثیر گذار بر هزینه ارتودنسی فک بالا، نوع ارتودنسی می باشد. با توجه به این که در هر یک از روش ها از براکت های مخصوص به آن روش استفاده می شود، قیمت ارتودنسی فک بالا در هر روش متفاوت خواهد بود.
  • کیفیت تجهیزاتی که در طول دوره ی درمان ارتودنسی انجام می شود بر هزینه ارتودنسی فک بالا موثر است.
  • همان طور که در بالا گفته شد، در سنین بزگشالی و هم چنین در ناهنجاری های شدید فک بالا لازم است که قبل از ارتودنسی، درمان مکملی صورت گیرد. کشیدن دندان ها و یا جراحی های کوچک نیز سبب افزایش قیمت ارتودنسی فک بالا خواهد شد.
  • استفاده از هدگیر و تجهیزات اضافی که در طول دوره ی درمان استفاده می شوند نیز بر قیمت ارتودنسی فک بالا موثر است.
  • دستمزد دندانپزشک با توجه به مهارت، تجربه و تخصص او نیز بر هزینه ارتودنسی فک بالا موثر خواهد بود.

در صورتی که دارای ناهنجاری جلو بودن فک بالا و یا عقب بودن فک پایین هستید، با مراجعه به کلینیک سپید و معاینه ی ارتودنتیست می توانید مشاوره های لازم را دریافت کنید و طرح درمان مناسب خود را انجام دهید.

بهمن 18, 1398 9:32 ق.ظ