هزینه ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی دندان یکی از دغدغه اصلی افرادی است که قصد انجام این درمان را دارند. تقریبا می توان گفت تمامی روش های ارتودنسی از هزینه بالایی برخودار می باشند. بی نظمی های موجود در ساختار دندان های هر دو فک با انجام ارتودنسی از بین خواهند رفت، برخی بیماران به دلیل گران بودن درمان ارتودنسی از انجام آن صرف نظر کرده و به مشکلات ظاهری دندان ها توجه اهمیت نمی دهند. این باعث می شود تا در آینده مشکلات بیشتری برای بیماران ایجاد گردد.

در بسیاری از موارد، ناهنجاری هایی که در ظاهر و ترتیب دندان ها وجود دارد، سطحی نبوده و باید کاملا جدی به این موضوع رسیدگی شود. تعیین تعرفه های مربوط به قیمت ارتودنسی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. برای مثال برخی مواقع ممکن است مدت زمان انجام ارتودنسی طولانی گردد، این فاکتور در تعیین قیمت ارتودنسی می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. از دیگر مواردی که می تواند در تعیین هزینه این درمان دخیل باشد، نوع طرح درمان ارتودنسی است، برای مثال در بین روش های معرفی شده، ارتودنسی سرامیکی از قیمت بیشتری نسبت به دیگر روش ها برخودار می باشد.

عوامل تاثیرگذار در بحث قیمت گذاری


برای اکثر حوزه های زیبایی دندان از جمله ارتودنسی و لمینت نمی توان تعرفه های ثابت و مشخصی در رابطه با هزینه از سوی کلینیک های درمانی اعلام کرد.

 به دلیل وجود شرایط مختلف، دلایل زیادی را می توان مطرح کرد که روی قیمت نهایی ارتودنسی دندان موثر می باشند. برخی از این موارد:

  1. سن بیماران از موارد بسیار مهم در بحث تعیین هزینه می باشد.
  2. میزان ناهنجاری موجود در دندان ها، هرچه این مشکلات عمقی تر باشند، قیمت ارتودنسی بیشتر می شود.
  3. نوع ناهنجاری دندانی نیز در تعیین قیمت تاثیر گذار است. برای مثال ممکن است بعضی از دندان ها قبل از ارتودنسی سپیدنت نیاز داشته باشند تا جراحی گردند.
  4. طول درمان نیز همانطور که در بالا اشاره شد از موارد بسیار مهم به شمار می رود.
  5.  نوع تجهیزات و متریالی که برای انجام ارتودنسی استفاده شده است.
  6. معمولا نوع پوشش بیمه ای که بیمار برای انجام درمان خود استفاده می کند، می تواند در تعیین هزینه نقش داشته باشد.
  7. موقعیت جغرافیایی کلینیک دندانپزشکی نیز می تواند در قیمت گذاری موثر باشد.

در بین تمامی فاکتورهایی که در رابطه با هزینه انجام ارتودنسی اعلام شد، نوع روش استفاده شده، مهترین موردی محسوب می شود که در تعیین قیمت ارتودنسی تاثیرگذار است.

 هزینه های احتمالی و جانبی در ارتودنسی


علاوه بر هزینه نهایی درمان، در طول روند انجام ارتودنسی برخی هزینه های جانبی توسط بیماران خرج می شود که لازم و ضروری می باشد. در ابتدا به این هزینه ها توجهی نشده و طبق روال معمول در محاسبه گنجانده نمی شوند. وظیفه ارتودنتیست است که در اولین جلسه مشاوره تمامی این موارد را به بیماران توضیح دهد. هرچه سختی کار درمان بیشتر باشد و مدت زمان انجام ارتودنسی سپیدنت به درازا بکشد، ممکن است هزینه های بیشتری که مربوط به همین موارد جزئی است، دست و پا گیر بیماران شود. بنابراین بهتر است قبل از شروع طرح درمان از تمامی این موارد آگاهی پیدا کنید. برای مثال انجام معاینات و آزمایش های قبل از ارتودنسی که به ظاهر ابتدایی و ساده به نظر می رسند، هزینه بر می باشند.

جرم گیری، روالی عادی


معمولا جرم گیری دندان ها در تمامی روش های ارتودنسی فرایندی مشترک و لازم الاجراست، معمولا بخشی از هزینه ارتودنسی به این مرحله مربوط می شود. قبل از اینکه از تکنیک های مختلف اصلاح طرح لبخند برای بر طرف کردن مشکلات دندانی خود بهره بگیرید، لازم است تا از جرم گیری دندان برای از بین بردن باکتری و پلاک ها استفاده کرد. جرم گیری قبل از ارتودنسی به بهبود کیفیت درمان کمک زیادی می کند. عدم اجرای این فرایند سبب می شود تا پس از درمان دچار عفونت هایی روی بافت لثه های خود شوید. بنابراین در کنار هزینه های جانبی که در بالا به آن اشاره گردید، لازم است برای انجام جرم گیری یا بهتر بلیچینگ، هزینه هایی جداگانه در نظر داشته باشید.