نگهدارنده ها در ارتودنسی

نگهدارنده ها در ارتودنسی : یکی از دستگاه هایی که در انجام درمان ارتودنسی از اهمیت بالایی برخودار است، نگهدارنده ها می باشند. اهمیت بالای آن ها به این دلیل است کاربرد زیادی از جهات مختلف دارند. عملکرد این دستگاه ها به این گونه است که برای نگه داشتن قسمت خاصی از دهان استفاده می شوند. در ارتودنسی اطفال به میزان زیادی از نگهدارنده ها استفاده خواهد شد و از تجهیزات مهم در طول درمان به شمار می روند. وجود دندان های شیری در دهان کودک از حساسیت بالایی برخودار بوده و باید به صورت ویژه ای به آن ها توجه کرد. همانطور که مستحضر هستید دندان های دائمی در رشد و تکامل دندان های اصلی کودک نقش دارند. اگر شرایط مساعد نباشد و دندان های شیری سریع تر از زمان مقرر خود بیفتند، برای حفظ فضای خالی باید از انواع نگهدارنده ها استفاده شود تا رشد دندان های اصلی به خطر نیفتند.

تعریف فضای نگهدارنده


این تجهیزات جنسی از پلاستیک داشته و گاهی با فلزاتی چون استیل ساخته می شوند و در فضای خالی دندان از دست رفته جای می گیرند. مزیت ویژه این روش در این است که مانع از برخورد دیگر دندان ها به محل خالی خواهند شد. فشاری که این دستگاه بین دو دندان اطراف ایجاد می کند سبب می شود تا محل خالی دندان از بین رفته به خوبی حفظ گردد.

کاربرد فضای نگهدارنده


شرایط ایده آل هنگامی است که دندان های شیری در زمان طبیعی خود افتاده و سبب می شوند تا دندان های اصلی به خوبی رشد کاملی داشته و فضای خالی دندان از دست رفته را به خوبی پر کنند. اگر رویش دندان های اصلی به طور نامنظم باشد، موقعیت سایر دندان ها را تغییر داده و هماهنگی و توازن لازم بین دندان ها را از بین خواهد برد. اینجاست که درمان ارتودنسی به همراه این نگهدارنده ها کمک زیادی به حل این مشکلات خواهد کرد.

دلایل زود افتادن دندان شیری


در ابتدا لازم است بگوییم که افتادن دندان شیری تا حد زیادی به عوامل وراثتی مربوط می شود. در شرایط دیگر ممکن است در اثر ابتلا به عوارضی چون خون ریزی لثه ها، دندان های شیری به صورت زودهنگام افتاده باشند. علاوه بر مواردی که ذکر گردید، پوسیدگی زیاد دندان ها که در اثر استفاده زیاد از خوراکی های قندی رخ داده است، از دلایل بسیار مهم در افتادن دندان های شیری به شمار می شوند.

فضا نگهدارنده ثابت


از متداول ترین نگهدارنده هایی که در درمان ارتودنسی افتاده می شود، نوع ثابت بوده که دارای مکانیزمی ساده است. این نگهدارنده در ترکیب با حلقه می تواند نقش مهمی را در نگهداری فضای خالی ایفا کند. در نگهدارنده های ثابت از انواع بند های یک طرفه و دو طرفه استفاده می شود که باعث جلوگیری از نشست دیگر دندان ها به داخلی فضای خالی خواهند کرد. برای کودکان بیشتر از نگهدارنده هایی که به صورت دو طرفه هستند، استفاده می کنند تا خطر خوردن بند و حلقه توسط کودک به حداقل برسد.

فضا نگهدارنده سیم کمانی


این نگدارنده نیز در درمان ارتودنسی کودکان خیلی زیاد کاربرد دارد. گاهی اوقات تمامی دندان های ردیف پایینی کودک به طور کامل افتاده باشند، استفاده از این نگهدارند می تواند به عنوان تکیه گاهی مناسب بین دندان ها به کار رود. معمولا دور دندان های جانبی یک بند می کشانند و به وسیله سیم هایی که قوس دار هستند، ارتباط بین دو دندان به خوبی برقرار می شود. معمولا بندهایی که در این نگهدارنده ها به کار می روند، از جنس فلزات مختلف هستند، به طوری که به بافت طبیعی دندان ها صدمه ای وارد نمی کنند.