نکات مهم قبل از لمینت کردن

نکات مهم قبل از لمینت کردن : قبل از انجام لمینت دندان باید یکسری نکات را مد نظر داشته باشید تا روند انجام درمان به بهترین شکل انجام شود. لمینت ها به خصوص ونیر پرسلن از روکش های نازک سرامیکی ساخته می شوند که با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی با دقت بالایی بر روی پوسته خارجی دندان قرار می گیرند. این لمینت ها درخشندگی بالایی به دندان های بیماران داده که باعث می شوند با لبخندتان مانند الماس بدرخشید. ونیر پرسلن بر اساس نوع ماده ترکیبی به انواع مختلفی دسته بندی می شود.


نکات مهم قبل از لمینت کردن

اولین نوع آن ها که برای لمینت های سرامیکی دندان کاربرد زیادی دارند، فلدسپاتیک بوده که مقاومت بالایی در برابر استهلاک دارند و از وزن سبکی نیز برخوردار هستند. میزان تراش در این نوع لمینت ها معمولا یک میلیمتر است. نوع دیگر از لمینت های سرامیکی، دی سیلیکات ها بوده که آن ها نیز دارای شفافیت بالا و سبکی خوبی می باشند و سختی زیادی هنگام نصب بر روی دندان ها ایجاد می کنند. میزان تراش این گونه لمینت ها نیز یک میلیمتر است. لمینت های کریستالی نوعی دیگری از لمینت های دندان هستند که به تازگی وارد روش های درمانی این حوزه شده اند. مزیت ویژه این لمینت ها نسبت به انواع دیگر این است که میزان تراش بسیار کمی در حد نیم میلیمتر دارند. استحکام روکش های کریستالی نیز خوب بوده و نسل جدید لمینت های سرامیکی به شمار می روند.    

لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر

لمینت و کامپوزیت هر دو روش هایی کاملا علمی بوده که در بهترین کلینیک های روز دنیا بر اساس استانداردهای تعیین شده بر روی بیماران انجام می شود. در دانشکده های بزرگ دندانپزشکی استفاده از هر دو روش مورد تایید اساتید بزرگ این حوزه بوده است. هر یک از درمان های کامپوزیت و لمینت دارای تکنیک های خاص خودشان هستند.

برای هر بیماری با توجه به وضعیت دندان هایش یکی از این روش ها توسط دندانپزشک توصیه می شود. لمینت دندان زمانی بهتر است انجام گیرد که پوسیدگی های سطحی دندان ها زیاد است و یا شکستگی های جزئی زیادی در آن ها وجود دارد. سن بیمار در انتخاب نوع روش درمانی موثر بوده و افرادی که سن کمتری دارند، بهتر است از کامپوزیت ونیر بهره ببرند. در جلسه اول همگی این موارد توسط دندانپزشک به شما توضیح داده خواهد شد.

ناهنجاری های ظاهری دندان ها معمولا موارد زیر هستند که افراد را به این روش های درمانی ترغیب می کند:

  1. لکه دار بودن برخی از دندان ها و یا زردی بیش از حد آن ها
  2. فواصلی که بین دندان های نیش قرار دارد
  3. پوسیدگی ها و لب پر بودن
  4. نامرتبی و کج بودن دندان ها

ساخته شدن پوسته های لمینت در لابراتور انجام می گیرد. فرایند ساخت این لمینت ها بدین گونه است که ابتدا در کوره پخته می شوند و سپس بعد از سرد شدن آهسته آهسته سفت و سخت می شوند. بعد از این پروسه ها به کلینیک فرستاده شده تا بر روی دندان های بیمار قرار بگیرد. قبل از قالبگیری، تراش کمی روی سطوح دندان ها داده می شود تا بستر مناسب برای روکش های لمینت ایجاد شود. مزیت کامپوزیت ونیر نسبت به لمینت سرامیکی سپیدنت این است که در این روش تراش دندان انجام نمی شود و طول درمان نیز کوتاه تر است.  

سیستم های مختلف لمینت دندان

انجام لمینت دندان در سیستم های مختلفی شکل می گیرد. امروزه پیشرفت حوزه های لمینت و کامپوزیت باعث شکل گیری روش های نوینی در انجام طرح درمان آن ها شده است. لمینت بدون تراش یکی از سیستم های جدیدی است که در بیشتر کلینیک های دندانپزشکی رایج شده است. در این سیستم، لمینت طوری انجام می شود تا بدون کمترین تراش، نتیجه درمان به دندان های طبیعی بسیار شبیه بوده و در عین این شباهت از درخشندگی بالایی برخوردار باشد. برخی معتقدند با انجام لمینت و کامپوزیت، دندان های طبیعی ظاهر مصنوعی و بزرگی پیدا می کند و از این درمان ها صرف نظر می کنند.

اما ظهور این سیستم های جدید باعث شده است تا این دسته از افراد نیز به  انجام این درمان ها گرایش پیدا کنند. اگر در درمان کامپوزیت، پوسته های نازک و شفاف ونیر ها با دقت بالایی بر روی دندان ها قرار گیرند، باعث ایجاد عوارض هایی چون بیرون پریدن دندان های اصلی نخواهیم شد. یکی دیگر از مزیت های کامپوزیت نسبت به لمینت این است که روکش های ونیر کل سطوح کناری و بیرونی دندان را پوشش می دهد ولی در انجام لمینت، ونیر ها فقط سطح خارجی دندان را می پوشانند.

مهر 3, 1400 6:00 ب.ظ