نحوه لمینت کردن دندان

مراحل و نحوه لمینت کردن دندان ها

نجوه لمینت کردن دندان یکی از تکنیک های نوین برای اصلاح طرح لبخند آن دسته از افرادی است که دندان هایشان ظاهر خوشایندی ندارد. این افراد به علت عیوب ظاهری دندان هایشان به طور معمول از اعتماد به نفس لازم برای خندیدن و صحبت کردن برخوردار نیستند. لمینت سرامیکی دندان یک تکنیک برای کمک به این دسته از افراد می باشد. نحوه  لمینت کردن دندان ها به این صورت است که ابتدا دهان و دندان ها معاینه می شوند و از آنجایی که لمینت سرامیکی دندان برای همه افراد ممکن است مناسب نباشد، باید دندان ها با دقت معاینه شود تا مشخص شود شرایط لازم برای لمینت کردن دندان ها وجود دارد. همچنین باید مشخص شود آیا این درمان برای شما روش مناسبی محسوب می شود یا خیر. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص نحوه ی لمینت کردن دندان ها بیشتر صحبت نماییم:

آماده سازی دندان ها

قبل از هر چیز باید دندان ها آماده سازی شوند. آماده سازی دندان ها به معنی ایجاد شرایط لازم برای چسباندن پوسته سرامیکی لمینت یا ونیر است. برای آماده سازی دندان ها برای استفاده از تکنیک لمینت دندان سرامیکی لازم است که مقداری از مینای سطح رویی دندان ها تراشیده شود.  

نحوه انتخاب رنگ لمینت

پس از آماده سازی دندان ها نوبت به انتخاب رنگ لمینت می رسد. رنگ لمینت سرامیکی باید متناسب با رنگ پوست و مو باشد تا لبخندی زیبا و طبیعی در چهره فرد ایجاد شود. نکته ی قابل توجه آنکه اگر رنگ لمینت سرامیکی خیلی سفید باشد ظاهری مصنوعی ایجاد می شود که چندان خوشایند به نظر نخواهد رسید. به همین علت همواره توصیه می شود دو تا سه درجه رنگ دندان روشن تر شود.

قالب گیری دندان

پس از آماده سازی دندان ها و انتخاب رنگ لمینت سرامیکی نوبت به قالب گیری از دندان ها می رسد. در این مرحله توسط خمیر مخصوصی از دندان ها قابل گیری می شود. از این قالب به عنوان مدلی برای ساخت لمینت در آزمایشگاه استفاده می شود. اگر کلینیک دندانپزشکی ای که به آن مراجعه نموده اید مجهز به تکنولوژی دوربین داخل دهانی باشد، نیازی به قالب گیری سنتی نیست و می توان با دوربین دیجیتالی مخصوصی از دهان تصاویر سه بعدی به دست آورد.

نحوه ساخت لمینت دندان

این تکنیک بر خلاف کامپوزیت دندان که در یک جلسه قابل انجام است در دو جلسه انجام می شود. در واقع یک یا دو هفته زمان می برد تا لمینت های دندان در آزمایشگاه ساخته شود. سپس برای مرتبه دوم باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا لمینت به دندان چسبانده شود. در این مدت ممکن است از لمینت موقتی برای پوشاندن سطح تراشیده دندان استفاده شود. این امر به میزان تراشیدن دندان و موقعیت آن و ترجیح شخصی بیمار بستگی دارد.  

نحوه لمینت کردن دندان ها

قبل از آنکه لمینت ها به صورت دائمی به دندان ها چسبانده شوند، دندانپزشک در ابتدا آن را به طور موقت روی دندان می گذارد تا مطمئن شود اندازه، رنگ و شکل آن مناسب است. در این مرحله ممکن است اقداماتی برای تنظیم و شکل دهی مجدد انجام شود. نکته ی قابل توجه آنکه به محض این که لمینت به صورت دائمی به دندان چسبانده شود دیگر امکان عوض کردن رنگ آن وجود نخواهد داشت. در نهایت در صورتی که تمامی مراحل به خوبی پیش رود، با چسب مخصوص باندینگ، لمینت به دندان چسبانده می شود.

چه افرادی نمی توانند از لمینت دندان استفاده کنند

  1. به طور کلی افرادی که دندان هایشان دچار پوسیدگی می باشد نمی توانند از این تکنیک استفاده نمایند. انجام لمینت دندان در صورت وجود پوسیدگی، به زمان دیگری موکول خواهد شد.
  2. یکی از شرایط مهمی دیگری که برای لمینت دندان ها وجود دارد آن است که فرد نباید به عارضه ی دندان قروچه دچار باشد چرا که این عارضه به لمینت های سرامیکی دندان آسیب می رساند.  
  3. کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان آنها کافی نیست نیز کاندیدای خوبی برای انجام لمینت سرامیکی نیستند.