موم ارتودنسی

موم ارتودنسی چیست

موم ارتودنسی که به آن وکس ارتودنسی هم گفته می شود در واقع یک نوع موم طبیعی است که به عنوان یکی از موارد بسیار کاربردی در ارتودنسی به حساب آمده و محافظ بافت لثه‌ها و سایر بافت‌های داخل دهان در برابر براکت‌ها و سیم‌های برجسته ارتودنسی می ‌باشد. هنگامی که برای اولین بار براکت ها روی دندان ها قرار می گیرند، برخورد اجزای آن از داخل به بافت های دهان مانند لب ها و گونه ها می تواند سبب به وجود آمدن زخم روی سطوح داخلی دهان به خصوص در روزهای نخستین نصب براکت ها شود. زمانی که احساس درد و ناراحتی ناشی از براکت ها شدید می شود می توان از ارتودنسی به عنوان التیام دهنده ی درد استفاده نمود.

موم را از کجا می توان تهیه کرد

موم ارتودنسی را متخصصین ارتودنسی ارائه می نمایند اما با این حال از داروخانه ها نیز می توان تهیه کرد. موم های ارتودنسی در بسته بندی های بسیار مناسبی ارائه می شوند و به راحتی می توان آن ها را در کیف قرار داد تا هر زمان که لازم شد بتوان از آن استفاده کرد. نکته ی قابل توجه آنکه ارتودنسی در دمای اتاق به حالت جامد بوده و معمولا شفاف است، به نحوی که در هنگام استفاده در دهان قابل مشاهده نیست. موم های ارتودنسی در طعم های گوناگونی موجود می باشند و برای سلامت انسان کاملا بی خطر هستند و این موضوع یعنی انکه اگر فردی تصادفی موم را ببلعد هیچگونه مشکلی برایش ایجاد نخواهد شد.

نحوه استفاده

برای استفاده از موم ارتودنسی قبل از هر چیز باید دست ها را با آب و صابون شست. سپس مقدار بسیار کمی از موم را باید برداشت و آن را در دستان بازی کرد تا نرم و آماده شود. بعد از آماده سازی موم باید نواحی دردناک داخل دهان را شناسایی نموده و سپس سیم‌های تیز و براکت‌ها را با موم پوشاند. وقتی  نقاط دردناک داخل دهان مشخص شد باید موم را روی براکت یا سیمی که باعث تحریک ان ناحیه شده است فشار داد. می‌توان با کمک انگشت سبابه یا زبان برجستگی موم را تا حد مطلوب کاهش داد.

نکات مهم در زمان استفاده از موم ارتودنسی

  1. قبل از استفاده از موم حتما باید دندان ها را مسواک بزنید.  
  2. قبل از مسواک زدن سعی کنید موم را پاک کنید تا به مسواک نچسبد.
  3. قبل از استعمال موم بهتر است که براکت‌ها کاملا خشک باشند، خشکی بیشتر براکت سبب می شود که ارتودنسی مدت زمان بیشتری روی وسایل ارتودنسی بچسبد.
  4. بهتر است که موم ارتودنسی را همیشه همراه خودتان داشته باشید. موم روی وسایل ارتودنسی بعد از معمولا 2 روز می‌ ریزد، توصیه می شود که موم‌ها را به صورت روزانه تعویض کنید چرا که تعویض نکردن آن ها ممکن است موجب تجمع باکتری‌ها در دهان شود.
  5. بهتر است قبل از غذا خوردن موم‌ها را از روی ارتودنسی پاک کنید چرا که ممکن است در اثر خوردن غذا موم ها جدا شده و درون دهان بریزند.  
  6. در صورتی که وجود موم باعث کاهش درد یا التهاب در ناحیه درون دهان لثه‌ها نشده است یا زخم‌ها التیام نیافته و علائم عفونت را مشاهده می‌کنید بهتر است که هر چه سریعتر به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.
  7. به طور معمول در روزهای ابتدایی نصب ارتودنسی بر روی دندان ها به علت وجود درد و ناراحی استفاده از موم بیشتر است اما به مرور زمان بافت داخلی دهان خود را با شرایط تطبیق داده و کمی سفت ‌تر می‌شود و بدین ترتیب درد و ناراحتی نیز کاهش می ‌یابد و استفاده از موم نیز کاهش پیدا می کند.