مقایسه کامپوزیت با بلیچینگ

مقایسه کامپوزیت با بلیچینگ ، یکی از فاکتورهای زیبایی در هر فرد داشتن صورتی جذاب است، یکی از مواردی که در این جذابیت نقش دارد، داشتن دندانهایی درخشان می باشد. بیشتر افراد به این فاکتور زیبایی اهمیت زیادی داده و دوست دارند دندان هایی سالم و سلامت داشته باشند. پیشرفت حوزه های زیبایی در علم دندانپزشکی باعث شده تا تکنیک های متنوعی برای درمان هایی مانند بلیچینگ دندان و کامپوزیت به وجود آیند. معمولا تاثیری که این روش ها بر جذابیت دندان می گذارند، مستقیم  است و باعث می شود تا زیبایی ظاهر شما دو چندان گردد.

روکش رزینی کامپوزیت دندان


معمولا روکش هایی که در کامپوزیت دندان استفاده می شوند، از جنس رزین های شفاف بوده که با تکنیک های خاصی با سطح دندان هم باند خواهند شد، طوری که نظم طبیعی دندان ها از بین نرود. این روش علاوه بر اینکه نوعی درمان محسوب می شود، می تواند در زیبا کردن دندان های فرد نقش بسزایی داشته باشد. باید اشاره کرد که انجام کامپوزیت دندان بیشتر جنبه زیبایی داشته و برای رفع عیوب سطحی دندان بهترین گزینه محسوب می شود. برای حل مشکلات عمیق و پیچیده تر درمان های دیگر توسط متخصصین توصیه خواهد شد.

کاربرد بلیچینگ دندان


همانطور که می دانید برخی مواقع به جای واژه بلیچینگ از سفید کردن دندان به کار می برند. بلیچینگ سپیدنت از درمان هایی محسوب می گردد که در آن از روش های کم تهاجمی تری برای سفید کردن دندان ها بهره می برند. دندانپزشک به نحوی مایع سفید کننده را روی دندان ها قرار می دهد که سلامت لثه به خطر نیفتاده و به اندازه ای که لازم است از این مواد استفاده می کند. این درمان در خانه نیز قابل انجام است؛ ماده سفید کننده بلیچینگ توسط کلینیک دندانپزشکی داده خواهد شد و نحوه استفاده از آن توضیح داده خواهد شد.

بلیچینگ دندان یا کامپوزیت


بلیچینگ سپیدنت و کامپوزیت هیچ شباهتی از نظر کاربرد با یکدیگر ندارند. وجه اشتراک این دو روش در سفید کردن دندان هاست و از نظر شاخص های دیگر یکسان نیستند. در درمان کامپوزیت سعی می شود علاوه بر سفید کردن برخی عیب های ساختاری دندان ها از بین برود، ولی در بلیچینگ کردن هدف اصلی تغییر رنگ دندان ها با لکه گیری اصولی می باشد.

هزینه


معمولا تعرفه های مربوط به کامپوزیت دندان گرانتر از بلیچینگ سپیدنت تخمین زده می شود. موادی که در ونیر کامپوزیت استفاده می شوند، هزینه بیشتری دارند.

ماندگاری


این شاخص کیفی در کامپوزیت نسبت به بلیچینگ بیشتر دیده می شود، کاشت روکش های کامپوزیت برای دندان ها استحکام زیادی به وجود می آورند، به طوریکه به راحتی دچار فرسایش نخواهند شد. مواد سفید کننده بلیچینگ ممکن است در زمانی خیلی کم تغییر رنگ داده و لکه های اولیه دوباره مشاهده شوند. تنها عاملی که بر طول عمر هر دو روش درمانی تاثیر مستقیم دارد، رعایت توصیه هایی است که توسط پزشکان به بیماران داده می شوند.

مزیت های بلیچینگ


1.     خیلی سریع تر از درمان های دیگر در سفید کردن دندان ها نقش دارد.

2.     در بلیچینگ عمل تراش دندان ها انجام نمی شود.

3.     همانطور که در بالا اشاره شد، روشی است کم تهاجمی و ایمن که در آن از بی حسی نیز استفاده نمی شود.

معایب بلیچینگ


1.     در برخی موارد دیده شده است که لثه های بیمار سوزش دارند.

2.     برای بعضی از دندان ها حساسیت ایجاد می شود که بعد از چند روز از بین خواهند رفت.

مزیت های کامپوزیت


1.     انجام کامپوزیت دندان نسبت به بلیچینگ و لمینت قیمت کمتری دارد.

2.     انجام فرایند ریمو در این تکنیک درمانی به سهولت انجام می شود و حتی در اثر تخریب روکش ها می توانند تعویض گردند.

3.     همانند بلیچینگ دندان  از روش های بی حسی در این درمان استفاده نمی شود.

معایب کامپوزیت


  1. اگر بهداشت دندان ها رعایت نشود، با ترمیم مجدد نیز امکان برگشت رنگ کامپوزیت وجود نخواهد داشت.
  2. معمولا طول عمر این روش درمانی نسبت به لمینت سرامیکی کمتر خواهد بود.
  3. در برخی موارد نادر امکان دارد مشکلات لثه ای برای بیمار ایجاد شود.
  4. اگر در کاشت کامپوزیت دندان، ظرافت و مهارت کافی پیاده نشود، ممکن است خیلی زود روکش ها از جا کنده شوند.