معنی لمینت چیست

معنی لمینت چیست

معنی لمینت چیست ؟ این سوال اکثر افرادی است که قصد استفاده از این تکنیک را برای زیبایی دندان هایشان دارند. پاسخ این سوال در علم دندانپزشکی نهفته است. لمینت دندان که به آن ونیر نیز  می گویند، روکش بسیار نازکی است که روی سطح دندان های جلو چسبانده می شود و موجب اصلاح طرح لبخند خواهد شد. زیبایی یک لبخند تنها در صورتی محقق می شود که دارای دندان هایی بی نقص سفید و درخشان باشید. لمینت دندان قادر است که این ویژگی ها را برایتان به ارمغان آورد. نکته ی قابل توجه آنکه لمینت‌ها علاوه بر مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری نیز برای دندان دارند. در واقع لمینت سرامیکی قادر است علاوه بر پوشاندن عیوب دندان ها مقاومت و قدرت دندان ها را به اندازه ی قابل توجهی افزایش دهد.

انواع لمینت های دندان

لمینت های دندان به دو دسته ی ونیر کامپوزیت  و لمینت سرامیکی تقسیم می شود. لمینت سرامیکی دندان یا پرسلن ونیر در مقایسه با کامپوزیت از قیمت بیشتری برخوردار است چرا که لمینت سرامیکی در طی دو مرحله انجام می شود و علاوه بر آن در این روش دندان ها نیاز به آماده سازی دارند. در واقع در این روش مینای دندان ها تراشیده می شود که این کار باعث می شود در نهایت دندان ها دارای ظاهری طبیعی باشند. لمینت های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت تنوع رنگ بیشتری داشته و شفاف تر هستند و همچنین ماندگاری و طول عمرشان نیز از کامپوزیت ها بیشتر است.

کامپوزیت ها به این دلیل ارزان قیمت تر هستند چون تنها در جلسه انجام می پذیرند و هم اینکه در مقایسه با لمینت های سرامیکی رنگ پذیرتر هستند. بدین ترتیب اگر از تکنیک کامپوزیت دندان استفاده نمایید باید در نوشیدنی ها و مواد غذایی ای که مصرف می نمایید دقت بسیاری کنید و مصرف خوراکی های رنگی همچون چای، قهوه،  نوشابه و… را به حداقل خود برسانید.

معایب و عوارض لمینت کردن دندان ها

  1. بعد از آنکه لمینت ها روی دندان ها چسبانده شدند امکان تغییر رنگ آن ها وجود ندارد.
  2. لمینت کردن دندان ها تکنیکی است که غالبا برای آن باید هزینه ی زیادی را پرداخت نمود. 
  3. لمینت های دندان در صورت  آسیب و یا شکستگی باید حتما تعویض شوند.
  4. در روش لمینت سرامیکی مینای دندان ها تراشیده می شود و این یعنی آنکه امکان استفاده از دندان های طبیعی بدون لمینت دیگر وجود نخواهد داشت.
  5. این تکنیک برای آن دسته از دندان هایی که دچار پوسیدگی هستند کاربردی ندارد.

لمینت دندان به چه کسانی پیشنهاد نمی شود

  1. آن دسته ازکسانی که تمایل دارند دندان هایشان را لمینت نمایند نباید تا زمانی که مشکلی برای دندانشان به وجود بیاید، دندان هایشان را لمینت کنند چرا که اگر دندانپزشک حرفه ای و باتجربه نباشد و لمینت را به درستی انجام ندهد، عصب دندان ها از بین رفته و بدین ترتیب  دندان ها نسبت به سرما و گرما حساس می شوند. به طور کلی دارای دندان های سالم هستند نباید دندان های خود را لمینت کنند زیرا در هر بار لمینت دندان سرامیکی ، لایه فوق العاده نازکی از آن تراشیده خواهد شد.  
  • کسانی که مبتلا به عارضه ی دندان قروچه هستند و همچنین آن دسته از افرادی که به وفور از مواد ترش و اسیدی استفاده می کنند کاندیدای خوبی برای لمینت دندان نیستند.کسانی که بیماری های مفصلی دارند و کسانی که بهداشت دهان  و دندان های خود را رعایت نمی کنند، نباید از تکنیک لمینت دندان استفاده کنند زیرا لمینت سرامیکی سپیدنت مستلزم رعایت بهداش دهان و دندان است.