معایب لمینت دندان

معایب لمینت دندان و همچنین مزایای آن برای آن دسته از کسانی که قصد استفاده از این تکنیک را دارند ضروری است. ونیرهای دندانی یا لمینت سرامیکی که گاهی با عنوان ونیرهای پرسلین یا لمینت‌های پرسلین دندانی نیز خوانده می‌شوند لایه‌ ای بسیار نازک و سفارشی از مواد هم ‌رنگ دندان ها هستند که به منظور پوشش دادن سطح روی دندان‌ها، برای بهبود ظاهر آن ها، به کار برده می شوند. بدرنگی، لب پریدگی و شکستگی جزو مواردی هستند که تا حد زیادی می توانند زیبایی لبخند را تحت تاثیر قرار دهند. با کمک تکنیک لمینت دندان می توان اینگونه مشکلات ظاهری را برطرف نمود. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص مزایا و معایب این روش اصلاح طرح لبخند بیشتر صحبت نماییم:

مزایای لمینت دندان

اصلاح طرح لبخند

یکی از اهداف استفاده از این تکنیک اصلاح طرح لبخند با استفاده از رفع عیوب دندانی است. لمینت سرامیکی سپیدنت قادر است که تمام مشکلات زیبایی و عیوب ظاهری دندان ها را به طور کامل بپوشاند و تصویر کاملی از یک لبخند جذاب برای شما ایجاد کند.

 

کم تهاجمی تر نسبت به تاج دندان

برای نصب تاج دندان باید دور تا دور دندان را تراشید تا فضای کافی برای وارد کردن تاج دندان فراهم شود واین درحالیست که که برای نصب لمینت های سرامیکی فقط باید سطح روی دندان ها را از یک جهت تراشید و به همین دلیل لمینت سرامیکی کم تهاجمی تر از تاج دندان است.  

 

مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ  

لمینت های سرامیکی در برابر زرد شدن و تغیر رنگ بسیار مقاوم هستند. به عبارتی می توان گفت ان ها رنگ پذیری کمی دارند. کامپوزیت دندان مشابه روش لمینت یکی از تکنیک های اصلاح طرح لبخند است با این تفاوت که بر خلاف لمینت به سرعت تغییر رنگ می دهد.

ظاهر طبیعی

برای نصب لمینت های سرامیکی باید مینای دندان تراشیده شود و این موضوع سبب می شود که در نهایت دندان ها برجسته و ضخیم به نظر نرسند و ظاهرشان کاملا طبیعی به چشم بخورد. علاوه بر آن خاصیت بازتاب نور سرامیک موجب می شود ونیر لمینت خصوصیاتی شبیه مینای دندان داشته باشد. چون لمینیت سرامیکی از یک لایه نازک ساخته می‌شود؛ بسیار شفاف و روی دندان های طبیعی غیر قابل تشخیص است. معایب لمینت دندان

 

دوام و طول عمر زیاد

در شرایط ایده آل اگر دندانپزشک با مهارت کامل لمینت ها را روی دندان های شما نصب کرده باشد و شما نیز بعد از نصب لمینت سرامیکی موارد بهداشتی را رعایت کرده و به خوبی از لمینت ها مراقبت نمایید دوام و طول عمر لمینت ها می تواند بیش از ۱۵ سال باشد.

غیر قابل بازگشت بودن

از آنجایی که برای نصب لمینت ها باید مینای دندان ها را تراشید باید بدانید که هنگامی که لمینت های سرامیکی بر روی سطح دندان های شما پیوند بخورند دیگر به هیچ عنوان امکان برداشتن آنها و استفاده مجدد از دندان های طبیعی وجود نخواهد داشت.

حساس شدن دندان ها

به دلیل تراشیدن مینای دندان ها در این روش بعد از نصب لمینت های سرامیکی ممکن است دندان هایتان نسبت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم حساس شوید. البته این حساسیت نسبت به غذاهای سرد و گرم تا چند روز بعد از نصب لمینت ها طبیعی است و خود به خود از بین خواهد رفت. معایب لمینت دندان

امکان آسیب دیدن

لمینت های سرامیکی نسبت به ضربه کاملا مقاوم هستند اما با این حال امکان آسیب دیدنشان هم وجود دارد. به همین علت باید همواره از آن ها مراقبت نمود. توجه داشته باشید که در صورتی که فشار بسیار زیادی در اثر جویدن و یا گاز زدن غذا های سفت و یا دندان قروچه کردن به آنها وارد شود، امکان شکستن و افتادن آن ها وجود دارد. برای حفاظت از ونیر های دندانی باید به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید و بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید.