مضرات لمینت

مضرات لمینت سرامیکی چیست

یکی از مولفه های چهره زیبا، برخورداری از یک لبخندی زیبا و جذاب است و داشتن یک لبخند زیبا هم تنها در صورت برخورداری از دندان هایی سفید و بی نقص ممکن خواهد بود. با این حال افراد بسیاری هستند که به علت بدشکلی و نازیبا بودن دندان هایشان از داشتن یک لبخند زیبا محروم می باشند اما امروزه با تکنیکی به نام لمینت سرامیکی می توان زیبایی را به چهره و لبخند بازگرداند. لمینت دندان لایه ای از مواد همرنگ با دندان ها است که برای برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان ها یا بستن فاصله بین دندان ها و درمان دندان های شکسته توسط دندانپزشک روی دندان ها گذاشته می شود و لبخند شما را دل انگیز می سازد و به چهره شما جذابیت می بخشد اما این تکنیک زیبایی بدون عوارض نیست. آن دسته از افرادی که قصد دارند از تکنیک لمینت سرامیکی برای زیبایی لبخندشان استفاده نمایند بهتر است که با عوارض و مضرات آن نیز آشنا باشند:

برگشت ناپذیر بودن

برای نصب لمینت های سرامیکی مینای دندان ها را تراش می دهند و به همین علت امکان استفاده مجدد از دندانهای طبیعی بدون لمینت ‌دندان وجود نخواهد داشت و بیماران باید تا پایان عمر ونیر لمینیت را روی دندان های خود داشته باشند. مضرات لمینت دندان اگر به خوبی از لمینت ها مراقبت نشود و آن ها دچار آسیب شوند باید حتما هزینه هایی را برای تعویض آن ها متحمل شوید چرا که بدون آن ها نمی توانید از دندان های خود استفاده کنید.

 این برگشت پذیر نبودن لمینت سرامیکی در حقیقت به عنوان یکی از عوارض لمینت دندان در نظر گرفته شود و چون مینای دندان تراشیده می شود تصور شود که لمینت برای دندان ضرر دارد اما حقیقت این است که لمینت های سرامیکی تا حدودی از دندان های شما در برابر ضربه و فشار و همچنین تغییر رنگ محافظت می نمایند و در صورتی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید و به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید پوسیدگی دندان های شما نیز به سرعت تشخیص داده شده و پیش از گسترش یافتن، ترمیم می شود تا آسیبی به دندان‌های شما وارد نشود.

 

حساس شدن دندان ها پس از نصب لمینت

 برای قرار دادن لمینت های سرامیکی بر روی دندان ها باید بخشی از مینای دندان تراشیده شود تا پوسته نازک لمینت جای آن را بگیرد و دندان‌ها ضخیم و برجسته به نظر نرسند. وقتی که مینای دندان ها تراش داده شود در آینده دندان ها به سردی و گرمی حساس می شوند. این حساسیت دندان ها به خصوص هنگام خوردن و نوشیدن غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد کاملا مشهود است. مضرات لمینت دندان نکته ی قابل توجه آنکه این حساسیت دندان ها کاملا موقتی بوده  و حداکثر تا دو هفته بعد از کاشت لمینت سرامیکی از بین می رود.   

 

احساس درد و ناراحتی

احساس درد و ناراحتی پس از نصب لمینت ها برای بیماران ایجاد می شود که این درد به علت تراش دادن مینای دندان ها می باشد و کاملا طبیعی بوده که به راحتی با مصرف مسکن برطرف خواهد شد. با این حال اگر این احساس درد و ناراحتی طولانی شود باید سریعا به دندانپزشک مراجعه شود.  

التهاب لثه ها و واکنش آلرژیک به لمینت

گاهی اوقات ممکن است که لثه به علت تماس و برخورد با لمینت سرامیکی به عنوان یک جسم خارجی، دچار التهاب شود. هرچند التهاب لثه ممکن است به دلایل آلرژیک مشاهده شود اما این التهاب تا حدودی طبیعی به نظر می رسد. در صورتی که التهاب لثه شما 2 تا 3 روز پس از نصب لمینت سرامیکی فروکش پیدا  نکرد و از لثه ها خونریزی داشتید حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید.