مضرات لمینت دندان

مضرات لمینت دندان : استفاده از لمینت باعث جذابیت هرچه بیشتر دندان های فرد خواهد شد و به آن ها اعتماد به نفس بالایی در هنگام خندیدن می بخشد. با این اوصاف، این روش درمانی خالی از عوارض نیست. آن دسته از افرادی که قصد دارند از  تکنیک لمینت سرامیکی بهره ببرند، بهتر است با مضرات آن آشنا شوند.

عدم ترمیم لمینت در صورت شکستگی


امکان ترمیم مجدد برای لمینت هایی که لب پر شده اند یا شکسته هستند، وجود ندارد. این مورد از بزرگترین معایب روکش های لمینت محسوب می شود. به دلیل استفاده از ذرات سرامیک در ساختار آن ها، همواره روکش های لمینت دارای سختی زیادی هستند و به راحتی دچار شکست نمی شوند. در صورت ایجاد چنین مشکلی بهتر است لمینت دندان تعویض شود که این فرایند نیز به سختی امکان پذیر است. البته باید اشاره کرد که لمینت درای سختی زیادی است و به راحتی دچار شکست نخواهد شد. اگر نکات مراقبتی بعد از لمینت کردن سرامیکی به خوبی توسط بیمار رعایت شود، چنین مشکلاتی به وجود نمی آید.

هزینه بالاتر نسبت به روشهای دیگر


انجام لمینت مزیت های فراوانی دارد، اما در کنار این محاسن، هزینه انجام آن نسبت به سایر روش های اصلاح طرح لبخند بالاتر است. باید در نظر داشته باشید، هزینه بالا بی حکمت نیست و کیفیت بالایی به دنبال دارد. با اینکه قیمت انجام این روش بالا می باشد، اما ماندگاری آن نسبت به ونیر کامپوزیت، بلیچینگ و غیره بالاتر است.

برگشت ناپذیری


برای نصب لمینت سرامیکی، مینای دندان را تراش می دهند و به همین علت امکان استفاده مجدد از دندانها وجود نخواهد داشت. تا پایان عمر دندان های بیمار بستری برای لمینت ها خواهد بود. اگر به خوبی از لمینت ها مراقبت نشود و آن ها دچار آسیب گردند، هزینه های زیادی را برای تعویض آن ها متحمل می شوید، چرا که بدون آن ها نمی توانید از دندان های طبیعی خود استفاده کنید.

 این برگشت ناپذیری لمینت در حقیقت به عنوان یکی از اصلی ترین عوارض این روش درمانی است. به دلیل آن که در لیمت دندان، عمل تراش انجام می شود، برخی به اشتباه تصور می کنند لمینت برای دندان های آن ها ضرر دارد. اما حقیقت امر این است وجود لمینت تا حد زیادی از دندان های شما در برابر فشارهای زیاد محافظت کرده و از تغییر رنگ جلوگیری می کند.

 با مسواک زدن می توانید تمامی پوسیدگی ها و پلاک های دندانی را از بین ببرید. این نکته در مراقبت از روکش های لمینت بسیار مهم است. در صورت مشاهده هر گونه پوسیدگی در لمینت ها، بهتر است در اسرع وقت به متخصص خود مراجعه کنید. دندانپزشک به شما کمک می کند که از گسترش این پوسیدگی ها جلوگیری کنید و طول عمر لمینت ها را افزایش دهید. بنابراین نتیجه می گیریم، رعایت بهداشت دندان، می تواند تا حد زیادی از مضرات لمینت جلوگیری کند.

احساس درد و ناراحتی


احساس درد پس از نصب لمینت، برای بیماران بسیار شایع است. این درد به علت تراشیدن مینای دندان ها می باشد و کاملا طبیعی است. به راحتی با مصرف مسکن بعد از چند روز برطرف خواهد شد. با این حال اگر درد و ناراحتی طولانی شود، باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کرد.

التهاب لثه و واکنش آلرژیک به لمینت


 ممکن است لثه در اثر تماس و برخورد با لمینت دندان دچار التهاب گردد و واکنش های آلرژیک از خود نشان دهد. هرچند التهاب لثه ممکن است به دلایل آلرژیک باشد، اما این التهاب تا حدودی طبیعی به نظر می رسد. در صورتی که التهاب لثه شما 2 تا 3 روز پس از پایان درمان فروکش نکرد و از لثه ها خونریزی داشتید، حتما باید پیگیر این مشکل باشید و در سریع ترین زمان ممکن به کلینیک مراجعه کنید.