مشاوره با ارتودنتیست

مشاوره با ارتودنتیست : درمان ارتودنسی تنها با یکبار مراجعه به پزشک تمام نمی شود و بسته به نوع ناهنجاری های موجود، ممکن است در چندین جلسه درمانی به طول انجامد. حال با توجه به وضعیت سلامت دندان های بیماران تعداد این جلسات می تواند متغیر شود. بنابراین بهتر است قبل از انجام هر نوع درمان، اطلاعات جامعی در مورد آن کسب کنید. انجام ارتودنسی دندان بلند مدت بوده و به آرامی انجام می شود. معمولا در اولین جلسه، دندانپزشک از تمامی دندان های بیمار معاینه می کند تا از وضعیت کنونی آن ها آگاهی پیدا کند.


مشاوره با ارتودنتیست
مشاوره با ارتودنتیست

همچنین در این جلسه به بیمار توضیح داده خواهد شد که استفاده از کدام روش درمانی برای او مناسب تر است و خلاصه ای از مراحل کلی طرح درمان برای بیماران بیان خواهد شد. بعد از این که اولین معاینه انجام شد، ارتودنتیست با توجه به نوع درمانی که برای بیمار انجام خواهد شد، زمان بندی لازم را طی جلسات مختلف تعیین می کند. همانطور که گفته شد هر بیماری نمی تواند سر خود و با تصمیم خودش از هر نوع روش درمانی که خواست استفاده کند، زیرا چنین اقدامی باعث ایجاد عوارض های خطرناک در آینده خواهد شد.

اولین جلسه درمانی، چکاپ کامل

در این جلسه بیماران می توانند درباره همه مشکلات و ناهنجاری هایی که تا به حال آزارشان می داد با دندانپزشک صحبت کنند و از راهنمایی های او بهره کافی را ببرند. ارتودنتیست هم به طور کامل درباره نامرتبی ها، عوامل پیدایش و راه های جلوگیری از آن ها به بیمار مشورت می دهد. برای آگاهی بیشتر دندانپزشک از وضعیت دندان های بیمار، عکس های OPG و فتوگرافی گرفته خواهد شد تا مشکلات به طور کامل آشکار شوند.

بعد از معاینه، این تصاویر به بیماران داده می شود تا بعد از اتمام درمان وضعیت کنونی دندان های خود را با قبل از مقایسه کنند. معاینه و چکاپ دندان ها در کلینیک  زمان بر نیست و با پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی سریعا انجام می شود. این معاینه بر اساس مدارک پزشکی که بیمار به پزشک تحویل می دهد، انجام خواهد گرفت. همچنین برای درمان ارتودنسی، وضعیت جابه جایی فک های بالا و پایین نیز باید بررسی گردد.

گاهی اوقات ممکن است به دلیل شرایط ناهنجار موجود، جابه جایی فک ها امکان پذیر نباشد. دربرخی از کلینیک های پیشرفته، قبل از انجام درمان، مدلی دیجیتالی از کل دندان ها گرفته خواهد شد. این مدل به پزشک در تشخیص جزئی ترین مسائل کمک خواهد کرد. برای طراحی این مدل، از عکس های سی تی اسکن کمک می گیرند. در روند معاینه، چک کردن اکولوژن از بیمار نیز لازم و ضروری است. 

مشاوره با ارتودنتیست دندان

با توجه به سطح ناهنجاری ها و سلامت دندان و همچنین معایناتی که انجام خواهدشد، برنامه ای زمان بندی شده به بیمار گفته خواهد شد که در کوتاه ترین بازه زمانی، فرایند تکمیل درمان ارتودنسی انجام شود. ارتودنتیست برای روند بهتر درمان نکاتی اساسی و ضروری را بنا به صلاحدید خود به بیمار توصیه می کند. بیمار نیز می بایست در همه جلساتی که دندانپزشک تعیین کرده حضور یابد تا درمان به بهترین شکل خود انجام گیرد.

زیرا غیبت در برخی از جلسات درمان باعث شده است تا ارتودنسی دندان آن طور که مورد رضایت است، انجام نشود. درباره هزینه های درمان نیز دندانپزشک در همان جلسه اول مشاوره توضیح می دهد. همانطور که می دانید هزینه ارتودنسی دندان نیز به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. برای آشنایی بیشتر با تعرفه ها می توانید مقاله قیمت ارتودنسی دندان را مطالعه فرمایید.

نصب دستگاه های ارتودنسی دندان

یکی از بخش های اساسی در درمان ارتودنسی نصب دستگا های آن بر روی دندان ها است. این دستگاه ها در یک جلسه تماما بر روی دندان ها نصب می شوند. معمولا بعد قرارگیری براکت ها سیم های ارتودنسی بین آن ها برای نگه داشتن براکت ها متصل می شوند. این دستگاه ها کمک خواهند کرد تا جابه جایی دندان ها به درستی انجام شود و جایگاه اصلی خودشان را پیدا کنند. برای هر دندان به خصوص دندان های جلویی یک براکت اختصاص داده می شود. قرارگیری بریس های ارتودنسی کاملا علمی است، به گونه ای که به لثه ها آسیب وارد نمی کنند.

ارتودنسی دندان دارای گونه های مختلفی از جمله ارتودنسی متحرک، ثابت، لینگوالو غیره است که درهرکدام از تکنیک های خاصی استفاده شده است. هنگامی ارتودنسی می کنید، نحوه مسواک زدن درست را باید بیاموزید تا سلامت و بهداشت دندان های خود را حفظ نمایید. متخصص ارتودنسی نیز  طرز صحیح این عمل را درحین درمان، آموزش خواهد داد. اگر بهداشت دندان ها رعایت شود، از پوسیدگی ها و عفونت هایی که ممکن است در حین درمان به وجود بیایند، در امان هستید.

معاینات منظم

هنگامی که دندان های بیمار به شیوه های اصولی به جایگاه درست خود هدایت شدند، متخصص ارتودنسی، بریس ها را از روی دندان ها بر می دارد تا درمان تمام شود. با تشخیص پزشک ممکن است تا مدتی بیمار از نگهدارنده های ارتودنسی استفاده کند. استفاده از این نگهدارنده ها به میزان ناهنجاری ها بستگی دارد. بعد از اتمام کامل درمان، هر شیش ماه، بیمار بهتراست برای معاینه به کلینیک مراجعه کند. معمولا دوره ای که طول می کشد، جابه جایی دندان ها به طور کامل انجام شود، طولاترین بخش ارتودنسی دندان محسوب شده است.

مهر 4, 1400 4:46 ب.ظ