مسواک زدن کودکان

مسواک زدن کودکان از توصیه های مهم دندانپزشکی اطفال بوده که به طور تخصصی به آن پرداخته شده است، در ادامه مطالب به این اصل مهم می پردازیم: مسواک هایی که دارای الیاف نرمی هستند، برای کودکان پیشنهاد می شود، چراکه هنگام استفاده فشار زیادی به دندان های کودک وارد نمی کنند. برای خمیر دندان نیز از اسانس های میوه استفاده کنید تا با ایجاد طعمی مطبوع، روند مسواک زدن به بهترین شکل انجام شود.

 برخی از خمیرها دارای ضدعفونی کننده های قوی هستند که باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان ها می گردد. ضد عفونی کننده هایی چون فلوراید از فواید زیادی برخوردار بوده و در مراقبت از دندان های کودکان نقش زیادی دارند، همچنین باعث مقاومت بالای دندانها خواهند شد. پوسیدگی دندان های شیری سبب رویش ناقص دندان های دائمی در کودک می شوند و این عارضه در اثر مسواک نزدن است.

خمیر دندان مناسب برای کودکان


سن اطفال یکی از فاکتورهای تعیین کننده در انتخاب خمیر دندان محسوب می گردد. چراکه جنس دندان های در حال رشد دائما در حال تغییر هستند و نمی توان از هر خمیری برای دندان های کودک استفاده کرد. همانطور که در بالا گفتیم، نوع طعم خمیر دندان نیز در جذب کودکان به مسواک زدن نقش دارد. اکثر کودکان از طعم خمیر دندان خود ناراضی بوده و این باعث دوری آن ها از مسواک زدن می شود.

دندانپزشکی کودکان توصیه می کند برای خردسالانی که کمتر از سه سال دارند، از خمیر دندان استفاده نشود، چراکه ممکن است خمیر توسط کودک بلعیده شود. خمیر دندان از موادی محسوب می شود که تاثیر بسزایی در رشد دندان ها داشته و حافظ سلامتی آن ها نیز است. مسواک زدن بهتر است به شیوه های اصولی خود انجام گیرد و حداقل سه بار این فرایند ضروری انجام شود.

 مدت زمان انجام این عمل باید حداقل چهار دقیقه به طول انجامد. دندانپزشک کودکان به والدین توصیه دارد که طرز صحیح مسواک زدن تا قبل از سن شش سالگی به کودکان آموزش داده شود، اگرچه در ابتدا ممکن است کودکان به سختی مسواک زدن را یاد بگیرند، اما این باعث می شود تا این کار برای آن ها عادت شده و همیشه به شیوه های درستی بهداشت دندان های خود را حفظ کنند.

ابزار کار دندانپزشک اطفال


تمامی دندانپزشکان اطفال موظفند از بهترین و باکیفیت ترین ابزارهای دندانپزشکی در کلینیک یا مرکز درمانی خود استفاده کنند تا خدمات دندانپزشکی کودکان به بهترین شکل به بیماران ارائه گردد. وجود تجهیزات مدرن در کلینیک دندانپزشکی باعث می شود تا تکنیک های بیشتری برای روند کار درمان شکل گرفته و رفاه و آسایش بیشتری برای کودکان ایجاد گردد.

محیط کلینیک نیز تا حد زیادی می تواند بر ترس کودکان غلبه کند، فضا باید به گونه ای شکل بگیرد که در نگاه اول سبب استرس کودکان نگردد. این فضا علاوه بر ایجاد حس آرامش باید دارای وسایل بازی و سرگرم کننده برای اطفال باشد تا کودکان به خوبی با محیط درمان عجین شوند. استفاده از تمامی این موارد در نتیجه کار درمان بسیار تاثیرگذر است،باید گفت که تمامی کلینیک های معتبر دندانپزشکی کودکان از چنین ویژگی ای برخودار هستند.

به روز بودن


نه تنها دندانپزشکی کودکان بلکه تمامی رشته های دندانپزشکی در سراسر دنیا پیوسته در حال به روز کردن اطلاعات خود هستند، در حوزه اطفال این مورد پر رنگ تر می باشد. برای مثال تا جایی که ممکن است نباید از بیهوشی در دندانپزشکی کودکان استفاده کرد. این عمل ممکن است عوارض هایی را در پی داشته باشد. یکی از ترفندهای دندانپزشک اطفال این است که بدون استفاده از بیهوشی و بی آنکه دردی متوجه کودک گرد، درمان را پیش ببرد. دندانپزشک اطفال در موارد بسیار نادر ممکن است از عمل بیهوشی استفاده کند، چراکه این فرایند ممکن است قند خون را پایین آورده و فرایند ریکاوری را با مشکل روبرو کند.