مزایای ارتودنسی در کودکان

مزایای ارتودنسی در کودکان : در کودکی در اثر ژنتیک ممکن است مشکلاتی برای دندان های فک بالا و پایین وجود داشته باشد، استفاده از درمان ارتودنسی می تواند بهترین گزینه برای روبرو  با این مشکل باشد. درمان ارتودنسی اگر در سنین کودکی انجام شود، می تواند از بروز ناهنجاری ها و مشکلاتی که در آینده برای دندان های فرد ایجاد می شود، تا حدی جلوگیری کند. بنابراین نتیجه می گیریم که انجام این درمان در سنین خردسالی بهتر از هر رمان دیگری است. ایجاد فاصله های زیاد بین دندان ها، کجی و شکستگی های سطحی و همچنین تغییر رنگ آن ها، ناهنجاری هایی است که در آینده ممکن است گریبان دندان های او می شود


مزایای ارتودنسی در کودکان

از زمان شروع فرایند درمان ارتودنسی تا پایان آن معمولا یکسال طول خواهد کشید. البته بسته به نوع ناهنجاری های دندان و فک، این زمان می تواند از 6 تا یکسال متغیر باشد. در درمان ارتودنسی بیشتر به جابه جایی دندان های فرد پرداخته می شود. یکی از عواملی که در نتیجه این درمان تاثیر زیادی خواهد گذاشت، سن افراد است. هرچه سن بیمار کمتر باشد، درمان ارتودنسی راحت تر و نتیجه مطلوب تری به همراه دارد به والدین توصیه می شود تا سن هفت سالگی کودکان خود را به متخصص نشان دهند تا با معاینه کامل از دندان های آن ها، اقدامات لازم برای پیشگیری از مشکلات احتمالی انجام شود.

ارتودنسی در کودکی باید چه زمانی انجام شود

به دلایل مختلفی ممکن است در کودکی ارتودنسی انجام گیرد،این موارد :

1.     برخی اوقات ممکن است دندان های ثابت کودک دچار فرسایش شوند.

2.     یکی از موارد مهم این است که کودک عمل جویدن را به خوبی انجام ندهد.

3.     بیشتر کودکان ممکن است در کودکی انگشتان خود را بمکند، این عمل باعث تاثیراتی در ناحیه دندان ها و فک های آن ها می شود، ارتودنسی سپیدنت در این زمان یکی از راه حل ها است.

4.     یکی از مواردی که باعث پوسیدگی دندان ها می شود، نفس کشیدن با دهان است که این مورد در کودکان بسیار شایع شده است.

5.     در دهان بعضی از کودکان ممکن است دندان های اضافی رشد کنند و این باعث برهم زدن نظم دندانهای اصلی شود، این مشکل نیاز با ارتودنسی قابل حل است.  

6.     ناهماهنگی در فک های بالا و پایین می تواند باعث نامرتبی دندان ها باشد، این مورد در کودکی پیش آمده و با درمان ارتودنسی می توانید از این آسیب جلوگیری کنید.

7.     بیشتر کودکان ممکن است در خواب دندان قروچه کنند، برای عوارض مربوط به این مشکل نیز استفاده از ارتودنسی مناسب است. 

مزیت های ارتودنسی کودکان

1.     با ارتودنسی در کودکی به خوبی فک های بالا و پایین تنظیم کردن و دندان ها بخ خوبی متوازن می شوند.

2.     در هنگام ارتودنسی دندان های دائمی با هماهنگی کامل هدایت می شوند و عمل جویدن به درستی انجام می شود.

3.     با ارتودنسی در کودکی از برخی عادات نادرست کودکان جلوگیری می شود. این عادات نادرست اگر پیشگیری نشوند، باعث ناهماهنگی در فک های بالا و پایین می شوند.

4.     یکی از موارد مهم از مزیت های ارتودنسی در کودکان بالابردن اعتماد به نفس کودکان است. اگر طرح لبخندو زیبایی بصری در دندان های کودکان ایجاد شود، می تواند تا حدی باعث بالارفتن اعتماد به نفس آنان شود.

5.     هزینه هایی که برای ارتودنسی در کودکی می پردازید، نسبت به دوران بزرگسالی بیشتر است. 

هزینه ارتودنسی در خردسالان

همانطور که اشاره شد، ارتودنسی در کودکان هم راحت تر و هم کم هزینه تر خواهد بود. این مسئله ای کاملا مشهود است. در کودکی پتانسیل بیشتری برای مرتب کردن دندان ها وجود داشته و هرچه از عمر بگذرد، این درمان سخت تر انجام می شود، زیرا جابه جایی فک ها طاقت فرسا است. مهم ترین عاملی که در هزینه ارتودنسی کودکان موثر است، مقدار ناهنجاری و نوع آن ها می باشد. هر چقدر این مقدار بیشتر باشد، هزینه ها بیشتر شده و طول مدت درمان ارتودنسی بیشتر خواهد بود.

 از موارد دیگری که در هزینه ارتودنسی تاثیرگذار است، نوع تجهیزات استفاده شده برای این کار است. هرچه تجهیزات و دستگاه های بیشتری استفاده شود، هزینه برآورد شده بیشتر خواهد بود. با این حال درمان ارتودنسی در کودکان سریع تر انجام می شود و هزینه های کمی را در بر خواهد داشت. ارتودنتیست راحت تر می تواند روی فکهای کودکان که در حال رشد هستند، عملیات جابه جایی فک ها را انجام دهد. در بزرگسالان این فرایند با درد زیادی همراه بوده و جابه جایی دندان ها برای مرتب شدن آنها بسیار سخت است. 

شهریور 31, 1400 6:09 ب.ظ