مراقبت های قبل و بعد از ارتودنسی

مراقبت های قبل و بعد از ارتودنسی : علم ارتودنسی دندان دو مورد مهم را بررسی می کند، اولی هماهنگی دندان ها با فک های بالا و پایین و ایجاد ارتباطی مناسب بین آن ها و دومین مورد اصلاح و نظم دهی به دندان های نامرتب با توجه به فرم طرح لبخند بیمار، در این مقاله به مراقبت های قبل و بعد از درمان ارتودنسی پرداخته می شود. شما را به ادامه این مطلب دعوت می کنیم: سابقه استفاده از ارتودنسی به سالهای خیلی قبل باز می گردد. بسیاری از مردم در دوران قبل از میلاد از این روش برای اصلاح نامتربی ها در دندان های خود استفاده می کردند. از سال 1700 میلادی به بعد ارتودنسی با تحولات زیادی رو برو شد و شیوه های نوینی برای انجام این طرح درمان وارد علم دندانپزشکی گردید.

هدف از انجام ارتودنسی تکمیل طرح لبخند برای بیمار است. به اشتباه خیلی از افراد فکر می کنند که هیچ دستورالعمل ها قبل از انجام ارتودنسی نباید رعایت شود و با هر نوع وضعیتی که دندان ها دارند، می توانند از این درمان استفاده کنند. قبل از انجام ارتودنسی نیز باید یکسری شرایط و مراقبت ها پیاده سازی شوند تا بستر مناسب برای انجام درمان پیش آید. برای آشنایی با این اصول مراقبتی و اقداماتی که لازم است انجام شوند، باید حتما با ارتودنتیست مشورت کنید و از تجویز و توصیه های او بهره کافی داشته باشید. این پیش زمینه ها به شما کمک خواهند کرد تا بعد از ارتودنسی دندان از عوارض های آن دور بمانید و مشکلات مربوط به فک و لثه ها را به حداقل رسانید.

اقدامات مهم قبل از ارتودنسی دندان

یکی از اقدامات مهم قبل از ارتودنسی، جرمگیری با روش های اصولی است. جرم گیری قبل از قرارگیری براکت های ارتودنسی باید انجام شود و از نکات اساسی و ضروری به شمار می رود. جرمگیری دندان ها دو کاربرد مهم دارد، اولی این است که ظاهر و فرم اولیه مینای دندان ها را حفظ می کند و دومین مورد باعث جلوگیری از سایش دندان ها و تحلیل رفتن لثه نیز می شود.

بنابراین برای مراقبت از لثه نیز جرمگیری بسیار تاثیرگذار است. از اقدامات مهم بعدی که قبل از درمان لازم است انجام شود، از بین بردن پوسیدگی و حفره های عمیق در دندان ها است، این مورد باعث می شود تا حد زیادی از ترگ خوردگی های سطح دندان جلوگیری شود و بستر مناسب برای نگهداری براکت های ارتودنسی مهیا گردد. ممکن است به دلایلی برخی از دندان های بیمار معیوب شده باشند و نیاز به عصب کشی داشته باشند، قبل از ارتودنسی حتما باید به ترمیم دندان های آسیب دیده اقدام شود.


مراقبت های قبل و بعد از ارتودنسی

ارتودنسی درمانی بلند مدت به شمار می رود و لازم است که تمامی این مراقبت های ویژه قبل از درمان برای پیشگیری از عوارض ها رعایت شود. از مهم ترین اقدامات قبل از این درمان این است که متخصص ارتودنسی معاینه و چکاپ کامل از وضعیت کلی دندان های بیمار داشته باشد. با این کار معلوم می شود که چه میزان دندان های بیمار قبلیت ارتودنسی کردن دارد یا خیر. همچنین معلوم می شود که آیا دستگاه های ارتودنسی برای دندان ها مضر است و یا از لحاظ سلامت عمومی برای دندان ها مشکلی ندارد.

 تاثیر عمل بینی در ارتودنسی

برخی ازافرادی که قصد دارند، دندان های خود را ارتودنسی کنند، ممکن است قبلا عمل بینی کرده باشند ویا به دلایلی قصد این عمل را در آینده خواهند داشت. در رابطه با این موضوع بیان می شود: ارتودنسی دندان ها باید قبل از عمل بینی انجام شود، زیرا انجام این درمان باعث جابه جایی دندان ها و تغییر موقعیت فک بالایی می شود. افرادی که در گذشته عمل بینی انجام داده اند، ممکن است بعد از ارتودنسی دندان دردهای شدید در ناحیه قدامی فک بالا پیدا کنند. قدامی فک بالا به ریشه بینی متصل است و تغییر آن باعث ایجاد عوارض های شدید در این ناحیه می شود. ارتودنسی دندان بر روی گونه های بیمار تاثیر زیادی ندارد. اگر ارتودنسی دندان ها با شدت بالایی انجام شود، باعث شده تا لب های بیمار یا پرتر دیده شود و یا خالی به نظر رسد.

محدودیت سنی برای ارتودنسی دندان

ارتودنسی از درمان هایی محسوب می شود که برای تمامی گروه های سنی کاربرد داشته و برای اصلاح ناهنجاری های مربوط به فک و دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای همین از بازه سنی هفت تا هفتاد ساله می توانند از این روش درمانی بهره مند شوند. پژوهشگران آمریکایی در این زمینه تحقیقات فراوانی کرده اند. نتایج آن ها نشان می دهد که این درمان بهتر است از همان سن هفت سالگی شروع شده تا از ناهنجاری هایی که ممکن است در آینده برای دندان ها ایجاد شود، جلوگیری شود.


مراقبت های قبل و بعد از ارتودنسی

برای همین اولین معاینات قبل از ارتودنسی، باید از همان سن هفت سالگی باشد. در این سن بیشتر دندان هاشیری هستند و دندان های ثابت کمی در دهان وجود دارد. به راحتی وضعیت جابه جایی دندان ها و هماهنگی آن با فک بالا و پایینی انجام می شود. برای ارتودنسی سپیدنت پیشرفته بهتر است دختران قبل از سیزده سالگی و پسران قبل از پانزده سالگی اقدام کنند. دلیل این موضوع آن است که قبل از این سنین استخوان های فک و صورت دائما در حال رشد هستند و بهترین زمان است تا معاینات کاملی بر روی حرکت دندان ها انجام شود.  

نکات مراقبتی بعد از ارتودنسی

بعد از درمان نیز یکسری نکات واجب است که رعایت کنید. اگر این دستورالعمل ها رعایت نشود، نتیجه خوبی از درمان ارتودنسی نمی گیرید. برعکس ممکن است بعد از مدتی مشکلات و ناهنجاری های شدیدی دست و پا گیر دندانهایتان گردد. هنگامی که از سیم های ارتودنسی برای نگه داشتن براکت ها روی دندان استفاده می کنند، ممکن است دندانهایتان حساس و دردناک شود، این درد بعد از چند روز از بین می رود و اصلا جای نگرانی نیست.

 دندانپزشک برای رفع این گونه دردها مسکن هایی چون استامینوفن برای شما تجویز می کند تا درد دندان تسکین یابد. بعد از ارتودنسی سپیدنت ممکن است تحریکاتی در لب ها و گونه های شما ظاهر شود، این حرکات نابه چا ناشی از قرارگیری براکت ها بر روی بافت دندان های طبیعی است که کاملا طبیعی بوده و بعد از مدتی از بین می روند. بهتر است برای پیشگیری از عفونت های لثه ای هر روز مسواک بزنید، مسواک در پیشگیری از عوارض های جانبی بعد از درمان نقش مهمی دارد. 

مهر 2, 1400 8:00 ب.ظ