مراقبت از ارتودنسی

مراقبت از ارتودنسی : هدف از انجام این درمان، تکمیل طرح لبخند برای بیماران است. برخی تصور می کنند که هیچ دستورالعملی قبل از ارتودنسی، نباید رعایت شود. برای آشنایی با این اصول و اقداماتی که لازم است انجام شوند، باید حتما با یک ارتودنتیست خبره مشورت کنید و از تجویز و توصیه های او بهره مند شوید. این پیش زمینه ها، به شما کمک خواهند کرد تا بعد از ارتودنسی، از عوارض های آن دور بمانید و مشکلات مربوط به فک و لثه را به حداقل برسانید.

مراقبت قبل از ارتودنسی


یکی از اقدامات مهم قبل از ارتودنسی، جرمگیری با روش های اصولی است. جرم گیری قبل از قرارگیری براکت های ارتودنسی، باید انجام گیرد و از نکات اساسی و ضروری به شمار می رود. این فرایند دو کاربرد مهم دارد، اولی این است که ظاهر و فرم اولیه مینای دندان حفظ می شود، دومین مورد، باعث جلوگیری از سایش دندان و تحلیل رفتن لثه خواهد شد.  برای مراقبت از لثه، جرمگیری بسیار تاثیرگذار است. دومین مورد مهم، از بین بردن پوسیدگی و حفره های عمیق در دندان ها است.

این مورد باعث می شود تا حد زیادی از ترگ خوردگی های سطح دندان، جلوگیری شود و بستر مناسب برای نگهداری از بریس های ارتودنسی مهیا گردد. ممکن است به دلایلی، برخی از دندانها، معیوب شده باشند و نیاز باشد عصب کشی شوند. قبل از ارتودنسی، حتما باید به ترمیم دندان های آسیب دیده، پرداخته گردد. درمان ارتودنسی دندان، بلند مدت بوده و لازم است که تمامی این مراقبت های ویژه قبل از درمان، برای پیشگیری از عوارض های احتمالی رعایت شود. با  معاینه و چکاپ کامل، معلوم می شود که دندان های بیماران، قابلیت انجام ارتودنسی را دارد یا خیر .

محدودیت سنی برای ارتودنسی


ارتودنسی از درمان هایی محسوب می شود که برای تمامی گروه های سنی کاربرد داشته و برای اصلاح ناهنجاری های دندانی از گزینه های مناسب محسوب می شود. از بازه سنی هفت تا هفتاد ساله، می توانند از ارتودنسی بهره مند شوند. پژوهشگران آمریکایی، در این زمینه تحقیقات فراوانی کرده اند. نتایج آن ها نشان می دهد که این درمان بهتر است از همان سن هفت سالگی شروع شود تا از ناهنجاری هایی که ممکن است در آینده برای دندان ها ایجاد شوند، جلوگیری گردد.

 اولین معاینات قبل از ارتودنسی، باید از همان هفت سالگی شروع شود. در این سن، بیشتر دندان هاشیری هستند و دندان های ثابت کمی در دهان وجود دارد. به راحتی وضعیت جابه جایی دندان و هماهنگی آن با فک بالا و پایین انجام می شود. برای ارتودنسی پیشرفته، بهتر است دختران قبل از سیزده سالگی و پسران قبل از پانزده سالگی، اقدام کنند. دلیل این موضوع آن است که قبل از این سنین، استخوان های فک و صورت، دائما در حال رشد هستند و بهترین زمان است تا معاینات کاملی روی حرکت دندان ها، انجام شود.

مراقبت بعد از درمان


بعد از درمان نیز یکسری نکات، واجب است که رعایت شوند. اگر این دستورالعمل ها رعایت نشوند، نتیجه خوبی از درمان ارتودنسی نخواهید گرفت. برعکس، ممکن است بعد از مدتی، مشکلات و ناهنجاری های شدیدی، دست و پا گیر دندانهایتان گردد. هنگامی که از سیم های ارتودنسی برای نگه داشتن براکت های ارتودنسی استفاده می کنند، ممکن است دندانهایتان حساس و دردناک شوند، این درد بعد از چند روز، از بین می رود و اصلا جای نگرانی نیست.

دندانپزشک برای رفع این گونه دردها، مسکن هایی چون استامینوفن برای شما تجویز می کند تا دردتان تسکین یابد. بعد از ارتودنسی، ممکن است در لب و گونه های شما تحریکاتی ایجاد شوند. این حرکات نابه جا، ناشی از قرارگیری براکت ها بر روی بافت دندان ها است که کاملا طبیعی بوده و بعد از مدتی از بین می روند. بهتر است برای پیشگیری از عفونت های لثه ای، هر روز مسواک بزنید، این عمل در پیشگیری از عوارض های جانبی بعد از درمان، نقش مهمی دارد.