مراحل انجام ارتودنسی

مراحل انجام ارتودنسی : برای روند هرچه بهتر انجام ارتودنسی دندان بهتر است با متخصصین خبره این حوزه مشورت کافی داشته باشید، چراکه تخصص دکتر دندانپزشک در انتخاب بهترین شیوه های درمانی موثر است. این کار می شود تا تمامی ناهنجاری های دندان به خوبی شناسایی شده و برای رفع آن ها درمان شروع گردد. با این مشورت در اولین جلسه به خوبی از نوع درمان و مدت زمانی که طول خواهد کشید، آگاهی لازم را بدست می آورید. طول مدت زمانی که انجام درمان ارتودنسی طول می کشد، ممکن است برای بیمار سوال شود.


مراحل انجام ارتودنسی

در جلسه مشاوره می توانید پاسخ همگی این سوالات را از دکتر متخصص جویا شوید. برای برخی از افرادی برخی از مسائل بسیار ضروری و حساس است، تمامی این موارد را نیز می توانید با دندانپزشک صحبت نمایید. در این جلسه همچنین می توانید از تعداد جلساتی که  بعد از درمان ارتودنسی برای معاینات پزشکی انجام می شود، آگاهی پیدا کنید. افرادی که ارتودنسی انجام می دهند، ممکن است با رعایت نکردن برخی از دستورالعمل های مراقبتی دچار عوارضی شوند، همگی این موارد در جلسه اول به بیماران توضیح داده خواهد شد.

 قالب گیری، از مهم ترین مراحل انجام ارتودنسی

قالبگیری بعد از اولین جلسه مشاوره با بیمار انجام خواهد شد. برای انجام قالبگیری لازم است تا از دندانهای بیمار اندازه گیری شده و با توجه به تعداد دندان های سالم و معیوب و ناهنجاری های مربوط به فک بیمار، تعداد براکت های مورد استفاده در ارتودنسی مشخص شود. نوع ارتودنسی نیز بعد از بررسی دندان ها توسط متخصص ارتودنسی به شما اعلام می شود. انجام قالبگیری در دو مرحله انجام می شود، اولی قبل از انجام ارتودنسی و پیش از شروع درمان بررسی می شود. دومین مرحله بعد از اتمام کار است، بعداز این ارتودنسی دندان های شما تمام می شود، به خوبی وضعیت دندان های فک بالا و پایین نسبت به روز های اولیه پیش از درمان به بیمار نشان داده خواهد شد.

 برای قالب گرفتن از دندان ها باید از دندان های بیمار عکس OPG گرفته شود. بعد از اینکه کار قالبگیری تمام شد، متخصص ارتودنسی معاینه مجدد از دندان های فک بالا و پایین را شروع می کند. این معاینه براساس اندازه هایی که برای قالبگیری گرفته شد، انجام می پذیرد. معایناتی که در این مرحله انجام می شود، با نتایج بدست آمده از مرحله قبلی مقایسه می گردد. این مقایسات زمینه را برای شروع درمان و انجام برنامه ریزی ها آغاز می کند. در انجام معاینات پزشکی متخصص با نهایت دقت هنر خود را نمایان می کند.

مشاوره بهداشت دندان ها

از مراحل مهم بعد از قالب گرفتن از دندانها، جرمگیری می باشد. این کار باید نوع ارتودنسی متناسب بوده و به خوبی نیاز دندان های شما را برطرف سازد. در روند انجام کار برخی از اصول مانند نوع مسواک زدن توسط دندانپزشک به بیمار آموزش داده شده و نکات مراقبتی دیگر توصیه خواهد شد. یکی دیگر از مراحل انجام ارتودنسی ارائه روش های درمانی برای پاسخ به ناهنجاری های موجود در دندان های بیمار است. وظیفه دندانپزشک است که به بیمار هر یک از این روش ها را توضیح داده و او را از انجام آن ها آگاه سازد. 

برای مثال دادن اطلاعاتی راجع به  نوع براکت هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، به بیماران شرح داده شده تا با مشورت بین پزشک و بیمار بهترین نوع آن ها برای انجام ارتودسنی انتخاب شوند. برای مثال در ارتودنسی متحرک، براکت ها روی دندان های بیمار جابه جا می شوند و یا هنگامی که از ارتودنسی متحرک استفاده می کنید، باید در نظر داشته باشید که براکت های این روش بر روی دندان های بیمار ثابت بوده و چسبانده می شوند. جنس دندان ها در این مرحله بسیار مورد توجه باید قرار گیرد.

نصب براکت های  ارتودنسی

در آخرین مراحل انجام ارتودنسی، براکت ها بر روی دندانهای بیمار نصب می شوند. این براکت ها باید تا 24 ساعت بدون حرکت بر روی دندان ها ثبت بمانند. کش های ارتودنسی از دیگر تجهیزات مهم این روش درمانی است که بر روی براکت ها سوار می شوند. این کش ها مانند سیم هایی عمل می کنند که باعث شده اند براکت ها محکم در جای خود قرار گرفته و نلغزند. در هنگام نصب براکت ها کمی فشار به دندان ها وارد می شود که دائمی نیست و بعد از چند روز کاملا قطع می شوند. بعد از اتمام کار دندانپزشک چند جلسه ای را برای تنظیم براکت ها تعیین می کند. در این جلسه سفتی و شل بودن آن هاو تغییر حالتی که پیدا می کنند، به صورت اساسی چک خواهد شد. معمولا تنظیم براکت ها حداکثر تا نیم ساعد به طول می انجامد.

شهریور 24, 1400 7:49 ب.ظ