متخصص دندانپزشکی و ارتودنتیست

متخصص دندانپزشکی و ارتودنتیست : برای انتخاب صحیح هر کدام از روش های اصلاح طرح لبخند، بهتر است در ابتدا کمی با تفاوت های بین متخصص دندانپزشکی عمومی و ارتودنتیست آشنایی پیدا کنید.

آشنایی با دندانپزشک عمومی


دندانپزشک عمومی برای هریک از درمان ها از تکنیک های ویژه ای استفاده می کند، به همین علت با مهارت های تخصصی حوزه دندان، لثه و دهان آشنایی کامل دارد، ابتدا وضعیت سلامت و بهداشت دندان ها را چک کرده، سپس نوع طرح درمان را بر اساس مهارت و تجربه ای که دارد، تشخصیص می دهد. این گروه دارای مدرک دندانپزشکی عمومی هستند. همچنین این توانایی را دارد که در همه بازه های سنی، ناهنجاری های دهان را تشخیص دهد. در دروس عمومی این گروه از دندانپزشکان، آموزش هایی که شامل نصب براکت های ارتودنسی سپیدنت باشد، داده نمی شود، چراکه این مهارت ها برای متخصصین ارتودنسی در نظر گرفته شده است.

متخصص ارتودنسی دندان


متخصصین ارتودنسی دندان سه سال بیشتر از دندانپزشکان عمومی مهارت های لازم را در دانشگاه آموزش می بینند، علاوه بر مدرک عمومی دارای مدرک تخصصی در حوزه ارتودنسی هستند، آموزش هایی که در این زمینه داده می شود. هدف اصلی این درمان تکامل درست بیومکانیک صورت است که به رشد صحیح فک های بالایی و پایینی جهت حفظ موقعیت طبیعی دندان ها کمک می کند. به رشد کامل دندان ها در این درمان توجه ویژه ای می شود.

برای مثال دندان های نامرتب، کج و کوتاه و بلند و یا فکی از صورت موقعیت آن نامنظم است، شناسایی شده و طبق روش های اصولی درمان می شوند. از فناوری های نوینی در درمان ارتودنسی برای رفع عیوب دندانی استفاده شده است. قبل از همه چیز در اولین جلسه، ارتودنتیست  از تمامی مشکلاتی که در دندان ها وجود دارد، چکاپ کامل می گیرد،

 سپس برای شروع کار درمان از اشعه ایکس که به آن پانورامیک ( رادیو گرافی ) نیز می گویند، کمک گرفته خواهد شد. از پرتو درمانی همچنین برای معاینه دندان های کودکان در سنین هفت تا ده سال استفاده می شود تا متخصص از میزان رشد آن ها آگاه شده و اقدامات لازم برای حفظ سلامت دندان ها در بزرگسالی انجام شود. معمولا درمان برای یکسری از مشکلات خاص در کودکی استفاده می شود.

 گاهی شرایطی پیش می آید که لازم است با وجود این که هنوز فک های کودک در حال رشد است، از ارتودنسی دندان برای رفع ناهنجاری ها استفاده گردد. البته لازم به ذکر است این گونه شرایط در برخی موارد نادر پیش خواهد آمد. تا زمانی که فک ها باریک بوده و ضخامت کم دارد، می توان طول هر دو را زیاد کرد تا دندان ها بهتر در موقعیت خود تثبیت شوند. هرچه سن بیشتر می شود انجام این کار سخت تر است.

انجام ارتودنسی توسط دندانپزشک عمومی


برخی از خدمات اولیه ارتودنسی توسط پزشکان عمومی نیز به بیماران عرضه خواهد شد. مدارک متخصصین ارتودنسی در وزارت بهداشت و درمان ثبت شده اند و توسط هیئت پزشکی دارای اعتبار کافی نیز هستند. بنابراین لازم است بگوئیم میزان تخصص و مهارت یک دندانپزشک عمومی به اندازه یک ارتودنتیست دندان نیست. بعد از اتمام ارتودنسی دندان ممکن است برخی مشکلات دست و پا گیر بیماران شود. به آن دلیل است

 که تغییرات ناگهانی در ساختار هر دو فک از نظر عضلانی ایجاد شده و رشد آن ها نیز دستخوش همین تغییر است.معمولا بعد از اینکه دندان ها توسط متخصص ارتودنسی صاف شدند، بی نظمی های صورت تشخیص داده شده و اقدامات لازم جهت رفع آن ها اجرا خواهد شد. در سه سال آموزشی که این متخصصین می بینند، تمامی این مهارت ها با تکنیک های ویژه ای به آن ها تدریس شده است، بنابراین می دانند برای هر دندانی از چه بریسی استفاده کنند.