ماندگاری لمینت دندان

ماندگاری لمینت دندان : لمینت دندان یکی از حوزه های مهم در دندانپزشکی محسوب شده و امروزه در بین بیشتر مردم رایج شده است. انجام لمینت بهترین گزینه برای افرادی است که به دنبال روش های زیبایی دندان هستند. در اکثر داشنگاه های دنیا این حوزه پزشکی به بهترین شکل ممکن تدریس می شود. لمینت دندان اگر به شکل کاملا اصولی انجام گردد، هچوقت باعث آسیب رسیدن به دندان های افراد نشده و به عکس زیبایی را به دنبال خواهد داشت.


ماندگاری لمینت دندان

در ابتدا باید گفت که این روش درمانی برای همه افراد کاربرد ندارد، به خصوص افرادی که دستورالعمل های بهداشتی را برای حفظ سلامت دندان های خود رعایت نمی کنند و دارای عادت های نامعقول در دهان هستند. این عادات نادرست سبب کاهش طول عمر لمینت دندان خواهند شد، برای مثال کسانی که دندان قروچه می کنند و یا با فشار عمل جویدن را انجام می دهند، باعث شده تا ریشه دندان های آن ها تحلیل رفته و مقاومت لازم را برای نگهداری از لمینت نداشته باشند. همانطور که می دانید، لمینت های سرامیکی از مواد پرسلن ساخته شده و در صورت فشار به آن ها دچار ترک خوردگی و شکست خواهند شد.  

پیشگیری بهتر از درمان

یکی از مواردی که باعث آسیب شدید به لمینت ها خواهند شد، جویدن خوراکی های سفت از جمله سیب، یخ و یا انجام رفتارهای نادرست از جمله ناخن خوردن خواهد بود. این مواردی که عنوان شد، باعث ایجاد فشار بر روی روکش های لمینت شده و گاهی ممکن است این فشار تا حدی زیاد باشد که موجب کنده شدن آن ها خواهد شد. افرادی هستند که دارای بیماری هایی در ناحیه لثه و دندان هستند، این بیماری ها سبب می شود تا دندانهای آن ها با گذشت زمان پوسیده شده و ریشه های آن ها ضعیف شده باشند.

در انجام لمینت، سعی می شود تا به هر میزانی که شده، ضخامت بسیار کمی از دندان ها تراش داده شوند. اگر به میزان اضافی تراش انجام گردد، ممکن است به دندان ها آسیب شدید وارد شود. همچنین با این کار حساسیت دندان ها بالا می رود و زمینه ساز بسیاری از درد های موضعی می شود. برای ماندگاری بیشتر لمینت سرامیکی دندان معمولا دستورالعمل های بهداشتی به همراه دیگر نکات در خصوص نگهداری از لامینت ها به بیمار توصیه می شود.

مهارت دندانپزشک در انجام لمینت

مهارت متخصص لمینت در روند انجام درمان بسیار تاثیر گذار است. هرچه این مهارت بیشتر باشد، دقت کار بالاتر رفته و ظرافت خاصی در ایجاد دندان هایی جذاب به چشم می خورد. اگر از روش های اصولی برای نصب ونیر پرسلن روی دندان ها به کار گرفته نشود و این کار بدون دقت و ظرافت کافی انجام گیرد، سبب ایجاد مشکلاتی در آینده برای بیمار خواهد شد.

برای مثال اگر مینای دندان ها به میزان زیادی تراش داده شوند، رفته رفته سبب ایجاد عفونت در ناحیه زیر لمینت ها خواهد شد. این موارد باعث می شوند تا روکش لمینت سرامیکی از روی دندان های بیمار برداشته شوند. این مورد بسیار همراه با درد است. بنابراین از این بحث نتیجه خواهیم گرفت که انتخاب نوع دندانپزشک در بهبود روند انجام لمینت بسیار تاثیرگذار است.

روش های مراقبتی از لمینت دندان

روش هایی که در اینجا مطرح خواهند شد، برای حفظ و مراقبت از روکش های لمینت می باشد. این روش ها باعث افزایش طول عمر آن ها خواهد شد. دندانپزشک نیز ممکن است بسیاری از این روش های مراقبتی را با شما قبل از درمان مشورت کرده باشد. دندانپزشک با استفاده از ابزارهایی پیشرفته این روکش ها را با ترفندهایی علمی بر روی دندان ها کار می گذارد. ماندگاری بعد از درمان به میزان زیادی به خود بیمار بستگی دارد. لایه های نازک لمینت با گذشت زمان ممکن است رنگ ود را از دست دهند.

برای همین دندانپزشک توصیه می کند تا بیمار از خوردن خوراکی های رنگی پرهیز کند. همچنین برای ادامه روند بهداشت دهان و دندان مسواک زدن منظم و استفاده از دهان شوی به شدت توصیه می گردند. مسواک زدن در سفید نگهداشتن لمینت ها تاثیر زیادی دارند. اگر این نکات به خوبی رعایت شود، عمر لمینت دندان حداکثر تا ده سال تخمین زده می شود.

فرق بین لمینت و کامپوزیت دندان

یکی از فرق های اساسی بین کامپوزیت و لمینت این است که طول عمر لمینت ها حداکثر تا ده سال و کامپوزیت ها تا 4 سال است. ونیر پرسلن به دلیل مقاومت بالا استحکام بیشتری به دندان ها می بخشد و با لمینت سرامیکی می توانید غذاهای سفت را بهتر میل کنید. ماندگاری هر دو لمینت بیشتر به خود بیمار بستگی دارد. رعایت شیوه های مراقبتی در ماندگاری لمینت ها تاثیر زیادی خواهد داشت.

شهریور 24, 1400 7:16 ب.ظ