لمینت سرامیکی موقت

لمینت سرامیکی موقت دندان یکی از تکنیک های نوین برای برطرف نمودن عیوب ظاهری دندان ها می باشد. به وسیله ی این تکنیک ها شما قادر هستید در مدت زمانی کوتاه زیبایی را به لبخند خود بدهید. لمینت سرامیکی موقت حالت پیش ساخته دارد و درست همانگونه که از نامش پیداست به صورت موقتی روی دندان ها نصب می شود. این نوع لمینت مشابه شکل لمینت سرامیکی دندان دائمی می باشد و تنها تفاوت این دو در شکل ظاهری و اندازه آن ها است. نکته ای که باید بدان توجه کرد آن است که به دلیل آنکه این لمینت قرار است به صورت موقت روی دندان ها نصب شود، در ساختار آن زیبایی لمینت دائمی وجود ندارد.

علت استفاده از لمینت سرامیکی موقت

لمینت سرامیکی موقت تا زمانی بر روی دندان ها نصب می شود که لمینت دائمی آماده گردد. در حقیقت در دو هفته فاصله زمانی که نیاز است بیمار منتظر شود تا لمینت سرامیکی دائمی در لابراتور طراحی و ساخته شود، می توان از آن استفاده نمود. این محصول در زمان نصب و بعد از آن ممکن است باعث درد شود که با مصرف مسکن های تجویزی برطرف می شود. علت آن تراشیده شدن مینای دندان و حساسیت به تغییر دما و گرمی و سردی غذاها و مایعات است.  

مراقبت های لازم از لمینت سرامیکی

تا هنگامی که لمینت دندان دائمی آماده شود، لمینت موقت دندان روی دندان ها نصب می شود. در این مدت نیاز است مراقبت های لازم از لمینت سرامیکی موقت انجام شود. این مراقبت ها الزامی می باشد و سبب می شود که شما در طول  این دو هفته درد کمتری را احساس کنید. از جمله مواردی که باید رعایت شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. می توان از سرنگ پراکسید هیدروژن در طول روز سه تا چهار مرتبه در مرز لثه ها استفاده کرد.
  2. برای جلوگیری از عفونت نیاز است داروهای تجویزی مانند آنتی بیوتیک ها را به موقع و منظم مصرف شود.
  3. در طول این دو هفته استفاده از دهانشویه الزامی می باشد.
  4. از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارد باید پرهیز شود. غذاهایی مانند ماکارونی، ته دیگ و یا تنقلات مانند انواع آجیل ها، تخمه و … می تواند جزو ممنوعات در این مدت باشد.  
  5. نباید کاری را انجام دهید که به دندان ها فشار زیادی وارد شود. زیرا این فشار ها می توان عوارضی مانند جداشدن لمینت سرامیکی موقت را به دنبال داشته باشد.
  6. در طول دو هفته توصیه می شود که به هیچ عنوان از نخ دندان استفاده ننمایید چرا که این احتمال وجود دارد که روکش  از روی دندان جدا شود که در اینصورت نیز لازم است مجدد عمل جایگزینی صورت گیرد.

نحوه نصب لمینت سرامیکی موقت

برای نصب لمینت موقت دندان باید با استفاده از چسب مخصوص لمینت پیش ساخته را روی دندان ها سفت نمود. این نوع لمینت از جنس آکریلیک بوده و چون موقتا مورد استفاده قرار می گیرد، زیبایی و ظرافت لازم را نخواهد داشت. چسب در پشت و روی دندان ها مالیده شده و لمینت سرامیکی پیش ساخته روی دندان نصب می شود. در این صورت دیگر پشت دندان ها را احساس نمی کنید. یک لایه زبر و ضخیم روی و پشت دندان ها را خواهد پوشاند. بعد از نصب لمینت دائمی دندان این مشکلات برطرف می شود. این محصول به مدت دو هفته روی دندان ها قرار می گیرد و برای اینکه در این مدت بیمار به علت تراشیده شدن مینای دندان ها اذیت نشود، روی دندان ها را می پوشاند. لمینت سرامیکی موقت می تواند راهنمای بسیار خوبی برای رفع ایرادات لمینت سرامیکی دائمی باشد. با نصب آن می توانید اشکالات و ایرادات لمینت سرامیکی را پیدا کرده و به دندانپزشک اطلاع دهید. بنابراین از این فرصت به نفع خودتان استفاده نمایید.