لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی

لمینت دندان یا ارتودنسی

لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی ؟ این پرسشی است که به طور معمول افراد هنگامی که قصد اصلاح طرح لبخند خود را دارند از دندانپزشک مربوطه می پرسند. همانطور که می دانید به طور کلی گزینه های بسیار زیادی برای اصلاح طرح لبخند در علم دندانپزشکی وجود دارد اما اینکه کدام یک از روش های موجود برای دندان های شما مناسب می باشد موضوعی است که تا حد زیادی بستگی به مشکلات دندان های شما دارد و البته نظر دندانپزشک نیز بسیار مهم است.

در واقع در پاسخ به پرسش لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی سپیدنت نمی توان یک جواب قطعی داد چرا که قبل از هر چیزی باید دندان ها توسط دندانپزشک معاینه شده و مشکلات دندان ها تشخیص داده شود. لمینت دندان و ارتودنسی از لحاظ کارایی با یکدیگر متفاوت هستند اما وجه مشترک هر دوی این روش ها آن است که در نهایت لبخندی زیبا و دلنشین ایجاد خواهد شد. در ادامه به بررسی هر یک از روش های لمینت و ارتودنسی می پردازیم:

لمینت دندان

لمینت دندان پوسته های نازکی از مواد خاص می باشند که سطح جلویی دندان ها را به منظور اصلاح طرح لبخند می پوشانند. لمینت های دندان در دو مدل لمینت سرامیکی و کامپوزیت می باشند. لمینت ها قادرند که مشکلاتی همچون بدرنگی، وجود لکه روی دندان ها، فواصل دندانی، لب پریدگی و شکستگی های جزئی را برطرف نمایند اما هنگامی که دندان ها به شدت ناموزون هستند دیگر استفاده از لمینت کارآمد و موثر نیست و باید از ارتودنسی استفاده نمود.

مزایای لمینت دندان

  1. لمینت های دندانی قادر هستند که  شکل و رنگ و بدشکلی دندان ها اصلاح نمایند.
  2. کامپوزیت در یک جلسه و لمینت سرامیکی دندان تنها در دو جلسه قابل نصب می باشد و این در حالیست که در درمان به وسیله ی ارتودنسی لازم است تا به دفعات به دندانپزشکی مراجعه نمایید.
  3. لمینت ها با گذر زمان چار تغییر ررنگ نشده و در مقابل لکه ها مقاوم هستند.
  4. لمینت ها از ساختار ضعیف دندان محافظت می کنند.

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از موثرترین و کارآمدترین روش ها برای مرتب ساختن دندان های ناموزون و کج است. کوچک ترین بی نظمی در ظاهر دندان ها می تواند بر روی جویدن غذا تاثیر گذاشته و نهایتا مشکلات و اختلالات گوارشی را برای فرد به دنبال خواهد داشت. متخصصین ارتودنسی اظهار نموده اند که بیشتر افرادی که برای ارتودنسی دندان به مطب مراجعه می کنند متاسفانه از مشکلات معده و روده های خود رنج می برند و یکی از دلایل این عارضه ها، مشکلات دهان و دندان است.

مزایای ارتودنسی

درمان با ارتودنسی یک روش  کاملاغیر تهاجمی بوده و می تواند دندان های شما را کاملا مرتب و ردیف نماید. علاوه بر رفع مسائل مربوط به هماهنگی دندان، ارتودنسی قادر است مشکلاتی توأم با نیش یا فک را نیز برطرف سازد. این ناهنجاری ها سبب بروز بسیاری از اختلالات جسمی نظیر سردردهای تنشی، التهاب مفاصل فک، گوش درد، گردن درد، مشکلات لثه و در نهایت از بین رفتن دندان ها شوند. به کمک ارتودنسی سپیدنت می توان از اینگونه مشکلات جلوگیری کرد.

نکته ی آخر

همانطور که در مقدمه ی مطلب گفتیم تکلیف این موضوع که در نهایت لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی فقط زمانی معلوم خواهد شد که به دندانپزشک مراجعه نمایید. لمینت‌ها پوسته‌ هایی شبیه دندان هستند که مختص هر فرد ساخته شده و به گونه ای طراحی شده اند که روی سطح دندان قرار گرفته و ظاهری زیبا به دندان می دهند. فواصل جزئی و لب پریدگی ها و شکستگی های جزئی جزو مواردی هستند که به کمک لمینت برطرف می شوند. ارتودنسی سپیدنت به رفع مشکلاتی همچون ناموزون و نامرتبی دندان ها می پردازد. ارتودنسی پروسه ‌و فرآیندی به مراتب طولانی ‌تر از لمینت است، پس در صورتی که به دنبال نتیجه فوری هستید، لمینت انتخاب بهتری است و در تعداد جلسات کمتری درمان کامل خواهد شد و به مراقبت ‌های بیشتری نیاز نخواهد داشت اما موفقیت ارتودنسی به تعهد بیمار و پیگیری توصیه‌های متخصص وابسته است.