قالب لمینت دندان

قالب لمینت دندان : لمینت دندان که به آن ونیر نیز گفته می شود دارای روکش نازکی می باشد که برای رفع و بهبود نواقص و عیوب بر روی دندان ها نصب می شود. این روکش سفید و زیبا قادر است مشکلاتی همچون بدرنگی، لب پریدگی و فواصل میان دندانی و… را تا حد امکان برطرف کند و یک لبخند زیبا را برایتان به ارمغان آورد. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص مراحل انجام لمینت دندان صحبت نماییم:

ملاقات با دندانپزشک و دریافت مشاوره

در جلسه ی اول ملاقاتی با دندان پزشک مربوطه صورت می گیرد که در این جلسه دندان پزشک وضعیت دندان ها را بررسی می کند تا مطمئن شود این تکنیک قابل اجرا بر روی دندان های شما می باشد. علاوه بر ان در صورت وجود هرگونه خرابی و یا پوسیدگی جلساتی برای ترمیم آن ها تعیین می شود.

آماده سازی دندان ها

پس از آنکه کلیه خرابی ها و پوسیدگی های دندانی برطرف شدند نوبت به آماده سازی دندان ها می رسد. در این مرحله دندان ها جرمگیری می شوند تا هرگونه پلاک از روی سطح دندان ها برداشته شود. پس از آن دندان پزشک مینای دندان ها را تا اندازه ای که نیاز می بیند می تراشد. در این مرحله برای آنکه بیمار هیچونه احساس درد و ناراحتی نداشته باشد از بی حسی استفاده می شود. پس از تراشیدن مینا،  دندان پزشک از قالب لمینت دندان استفاده می کند تا یک قالب تهیه کرده و به آزمایشگاه بفرستد تا براساس قالب لمینت دندان روکش های لمینت ساخته شوند. فرآیند ساخت روکش های لمینت سرامیکی سپیدنت ممکن است دو الی سه هفته زمان ببرد که در این مدت باید از روکش های موقت استفاده نمود.

 

اتصال لمینت به دندان

پس از دو الی سه هفته روکش ها ساخته می شوند و باید بر روی دندان نصب شوند. دندانپزشک ابتدا لمینت های موقت را از روی دندان برمی دارد و قبل از چسباندن لمینت های دائمی با سیمان مخصوص، آن را روی دندان قرار می دهد تا درصد تناسب و رنگ آن را بررسی نماید. در صورت نیاز، آن را برداشته و برش می دهد تا به تناسب مورد نظر برسد. پس از آن دندان پزشک دندان شما را تمیز کرده، جلا می دهد و کمی سطح دندان را زبر می ‌کند تا اتصال قوی ‌تری ایجاد شود و سپس سیمان مخصوصی که معمولا یک رزین حساس به نور است را، به روکش می ‌زند و آن را بر روی سطح دندان شما قرار می ‌دهد.

هنگامی که روکش لمینت دقیقا در جای مناسب و درست خود قرار گرفت، وی نور درمانی خاصی به آن می ‌تاباند تا مواد شیمیایی موجود در سیمانی که فعال شده است و زمانی که سفت می گردد آن تسریع پیدا کند. در نهایت سیمان اضافی را پاک می کند، ردیف دندان‌ها را بررسی می نماید و در صورت نیاز تنظیمات لازم را انجام  می دهد. اکنون کار به اتمام رسیده است. ممکن است دندان پزشک از شما بخواهد دو الی سه هفته دیگر برای بررسی مجدد به نزد وی مراجعه نمایید.  

 

مراقبت از لمینت ها برای افزایش ماندگاری و طول عمر

به طور کلی لمینت های سرامیکی از ماندگاری و طول عمر بیشتری در مقایسه با تکنیک کامپوزیت دندان برخوردار هستند اما با این حال رعایت نکات بهداشتی و توجه به توصیه های مراقبتی بسیار حائز اهمیت است و در افزایش طول عمر آن ها بسیار تاثیرگذار است:

  1. به هیچ عنوان نباید از غذاها و خوراکی های سفت همچون آجیل و ته دیگ و… استفاده نمود زیرا موجب فشار وارد آمدن به لمینت ها و در نتیجه شکسته شدن آن های می شود.
  2. برای جلوگیری از تغییر رنگ لمینت ها بهتر است از خوراکی ها و نوشیدنی های رنگی کمتر استفاده شود.
  3. به طور روزانه از مسواک و خمیردندان مناسب استفاده شود.
  4. از دندان ها نباید به عنوان ابزار استفاده کرد. باز کردن در بطری نوشابه با استفاده از دندان و اقدامات دیگری که موجب فشار وارد کردن به دندان ها می شود موجب شکسته شدن لمینت ها می شود قیمت لمینت دندان در مشهد که در این صورت باید هزینه ای اضافی بابت تعویض لمینت پرداخت کنید.

مرداد 8, 1400 2:41 ب.ظ